Syria: Dzieci apelują o pokój do Unii Europejskiej i ONZ.
11 paź 2016W Brukseli i Genewie zostaną przedstawione prośby syryjskich dzieci o zapewnienie im pokoju.
Pod hasłem „Pokój dla Dzieci” dzieci w wielu szkołach w Syrii rysują i piszą przesłania do polityków i prawodawców Unii Europejskiej i przedstawicieli ONZ, a także zbierane są podpisy. Ten apel o pokój jest kampanią prowadzoną przez Kościół katolicki i prawosławnych chrześcijan w tym kraju, do którego przyłączyły się wszystkie społeczności wyznaniowe.
W dniach od 10 do 13 października bieżącego roku Patriarcha Greckiego Kościoła Prawosławnego, Jan X, patriarcha Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, Ignacy Aphrem II, a także patriarcha Grzegorz III, głowa Kościoła Melchickiego, będą razem podróżować do Brukseli i Genewy jako „ambasadorzy dzieci” i przedstawią listy i rysunki syryjskich dzieci reprezentantom Unii Europejskiej i ONZ. Co więcej, dzieci ze wszystkich chrześcijańskich denominacji zorganizują 7 października w Damaszku, Homs, Yabroud, Aleppo, Marmarita i Tartus połączony Dzień Działania Na Rzecz Pokoju. Przez pieśni, tańce, występy teatralne, modlitwy i inne działania dzieci wyrażą swoje pragnienie pokoju. Kilkanaście dzieci w Aleppo opowie o swoich osobistych przeżyciach. Siostra Annie Demerjian, jedna z organizatorek tego wydarzenia, powiedziała: „Kiedy dziecko mówi o utracie swojego ojca, to my będziemy modlić się za wszystkie dzieci w Syrii, które straciły swoich rodziców lub rodzeństwo”.
To wydarzenie, które powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie, jest konkretną odpowiedzią na połączoną deklarację papieża Franciszka i patriarchy Cyryla, zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Podczas spotkania w Hawanie w lutym bieżącego roku obaj duchowni wyrazili swoje pragnienie, aby katolicy i prawosławni chrześcijanie przemówili zjednoczonym głosem o pokój w Syrii i za prześladowanych chrześcijan. Dramatyczna sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie była jednym z najważniejszych powodów tego historycznego spotkania.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie wykorzystało to wezwanie do działania jako możliwość stworzenia specyficznych kampanii z innymi Kościołami w Syrii. Ksiądz Andrzej Halemba powiedział: „Im bardziej my, chrześcijanie, jesteśmy zjednoczeni w obronie pokoju i wsparcia, szczególnie dzieci w potrzebie, to tym głośniejszy jest nasz głos, a nasze działania są bardziej efektywne”.
Od marca 2011 roku, kiedy wybuchła wojna w Syrii, PKWP wspiera ofiary wojny i udziela finansowego wsparcia, szczególnie dla rodzin, które straciły domy, musiały uciekać lub stały się uchodźcami. Przez ostatnie 5 lat PKWP udzieliła pomocy w wysokości około 13 mln euro, aby zapewnić przeżycie wielu osób, szczególnie dzieci. Znaczna ilość pieniędzy została przeznaczona dla rodzin wielodzietnych, zakup żywności, lekarstw, pieluch, ciepłej odzieży, oleju opałowego i naprawieniu elektryczności. Ta pomoc jest także wykorzystywana dla dzieci, aby mogły uczęszczać do szkoły. Pomoc dociera przez katolickich biskupów i miejscowe Kościoły do rodzin w potrzebie, bez względu na wyznawaną przez nich religię.
Autor: Eva-Maria Kolmann
Tłumaczenie: Marcin Rak