Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Syria: Brak wiadomości o uprowadzonych biskupach

Po sześciu tygodniach nadal nie ma wiadomości na temat dwóch syryjskich biskupów uprowadzonych pod koniec kwietnia.

Taką odpowiedź dał w czwartek Razek Siriani, przedstawiciel syryjskiej archidiecezji prawosławnej w Aleppo w rozmowie z przedstawicielem Pomoc Kościołowi w Potrzebie. "Od ich uprowadzenia nie otrzymaliśmy żadnej informacji o tym, gdzie są przetrzymywani i jak się czują". Dwóch biskupów z Aleppo, arcybiskup Gregorius Yohanna Ibrahim z Syryjskiego Kościoła Prawosławnego i bp Boulos Yazigi z Greckiego Kościoła Prawosławnego zostali uprowadzeni przez uzbrojonych mężczyzn w dniu 22 kwietnia w Aleppo.

Siriani podkreślił, że zainteresowane diecezje otrzymały wiele wyrazów solidarności od momentu uprowadzenia ich pasterzy. "Wielu muzułmańskich i innych organizacji z Syrii i na całym świecie zapewniły nas o swojej solidarności i łączności". Wiele państw wyraziło poparcie dla sprawy odnalezienia i uwolnienia biskupów. "Do tej pory, mimo interwencji dyplomatycznej wielu ministrów spraw zagranicznych nie udało się doprowadzić do uwolnienia naszych biskupów."

Siriani wyraził zaniepokojenie skutkami uprowadzenia biskupów dla wspólnoty chrześcijan w Syrii. "Było oczywistym, że nie jest to zwykłe porwanie, ale jest to porwanie symboliczne. Gdy przywódcy Kościoła są uprowadzani, to z całą pewnością ma to negatywny psychologiczny wpływ na chrześcijan w Syrii, jako całości". Siriani podkreślił jednak, że pozytywnym skutkiem tego uprowadzenia oraz w związku z zagrożeniem, jakie występuje w kraju, różne Kościoły i wyznania zbliżyły się do siebie pod względem ekumenicznym. "Przedstawiciele Kościołów, których dotyczy ta sytuacja spotkają się niemal codziennie i rozważają obecną sytuację. Ale również otrzymują wiele wyrazów sympatii od innych chrześcijan w Syrii. " Wezwał on również do modlitw za uprowadzonych biskupów.

Siriani stwierdził również, że sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w Aleppo jest obecnie spokojna. Jednak ze względu na sytuację wokół miasta, pomoc do tej milionowej metropolii może docierać tylko w ograniczonym zakresie. Ma to poważne negatywne skutki dla mieszkańców Aleppo, jeśli chodzi o sytuację humanitarną. Brakuje wszystkiego, począwszy od żywności i leków.

Razek Siriani, Przedstawiciel ds. Relacji Ekumenicznych i Pomocy Charytatywnej. Syryjska prawosławna archidiecezja Aleppo.

PKWP/ Oliver Maksa

(tł. W. Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW