Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Symboliczny czek trafił do PKWP

Biskup kaliski ks. bp Damian Bryl przekazał na ręce dyrektora sekcji polskiej PKWP ks. prof. Waldemara Cisło symboliczny czek na kwotę 75 tys. zł. Środki zebrane przez parafie i indywidualnych darczyńców trafią do młodych mam z RŚA.

Czek dla PKWPzdj. ACN Polska

W diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej powstała szkoła dla dziewcząt, które m.in. ze względu na urodzenie dziecka, nie mogły kontynuować nauki w placówce państwowej. „Londo, mo luti”, czyli „Wstań i stój” to miejsce, w którym młode matki uczą się czytać i pisać. Mają też zajęcia z nauki zawodu, co po 3-letnim kształceniu ma umożliwić kobietom utrzymanie siebie i dziecka.

„W tym roku po raz pierwszy w diecezji Bouar 3-letnia szkoła wypuściła swoje absolwentki. Było to 30 krawcowych z dyplomami i maszynami do szycia” – mówi Tomasz Zawal z biura PKWP w Poznaniu.

W szkole uczy się około 180 kobiet. By ze spokojem patrzeć w przyszłość, dziewczęta z RŚA potrzebują narzędzi do pracy. Środki na pierwsze maszyny do szycia, jakie trafiły do absolwentek szkoły, zebrała Parafia Matki Bożej Pocieszenia z Poznania.

Zbiórkę postanowiła kontynuować diecezja kaliska. Wstępnie planowała zebrać środki na około 30 pakietów edukacyjnych. Miały one pozwolić rozpocząć naukę nowym uczennicom, a innym, które już 3-letni okres kształcenia mają za sobą, przekazać wyprawkę w postaci np. maszyny do szycia. Oczekiwania rozminęły się z ofiarnością wiernych. Łącznie na pomoc młodym mamom w Bouar udało się zebrać 75 tys. zł, tzn. kilka razy więcej niż planowano.

„To są pieniądze od parafii i osób prywatnych. Około 50 parafii zbierało środki. Udało się zebrać pieniądze na 120 wyprawek” – mówi biskup pomocniczy diecezji kaliskiej ks. bp Łukasz Buzun.

Z inicjatywą zbiórki na RŚA wyszedł ordynariusz kaliski ks. bp Damian Bryl. W niedzielę przekazał na ręce dyrektora sekcji polskiej PKWP ks. prof. Waldemara Cisło symboliczny czek.

„W Afryce, żeby przywrócić godność kobiecie, trzeba jej dać narzędzie do utrzymania siebie i swojej rodziny. Kobiety, które mają dzieci i pracę, mają motywacje, żeby nie popełniać samobójstwa. Wiele tych kobiet ratujemy przed prostytucją i handlem ludźmi” – wskazuje ks. prof. Cisło.

O pomoc dla młodych mam z RŚA prosił polską sekcję Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. bp Mirosław Gucwa z diecezji Bouar. O sytuacji w kraju szczegółowo mówił w trakcie swojej wizyty w Polsce. Więcej pod linkiem: https://pkwp.org/newsy/bp_m_gucwa_kosciol_w_rsa_glosem_cierpiacych.

ACN Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW