Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Święci Męczennicy, módlcie się za nami!

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zachęca do modlitwy o pokój za wstawiennictwem 21 koptyjskich męczenników, ściętych na plaży w Libii. Ojciec Święty Franciszek postanowił włączyć ich do grona świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego.

zdj. twitter.com/Pontifex_plzdj. twitter.com/Pontifex_pl

21 mężczyzn w pomarańczowych kombinezonach. Za nimi zamaskowani, ubrani na czarno terroryści z tzw. Państwa Islamskiego. Nagranie z egzekucji, za którą stali ekstremiści, obiegło cały świat. Krew przelana na libijskim wybrzeżu stała się jednym z symboli współczesnego męczeństwa chrześcijan.

W 2015 roku koptyjski papież uznał męczenników za świętych. Wpisanie ich do Martyrologium Rzymskiego, czyli spisu świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego, ogłosił teraz Ojciec Święty Franciszek. O decyzji poinformował w trakcie wizyty prawosławnego patriarchy Tawadrosa II w Watykanie.

Wpisuje się ona w realizowany także przez poprzednich papieży „ekumenizm krwi”. Takiego określenia używa Franciszek. Wcześniej po podobny zwrot sięgnął Paweł VI. Pojęcie „ekumenizmu męczenników” pojawiło się podczas kanonizacji męczenników z Ugandy w 1964 roku. Promotorem takich działań był również św. Jan Paweł II.

„Nasze Siostry i nasi Bracia, którzy oddają życie za Chrystusa, orędują za jednością wszystkich chrześcijan” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Wykładowca UKSW zaznacza, że „świadectwo 21 męczenników zamordowanych na libijskiej plaży jest darem dla wszystkich chrześcijan, bez wyjątku”. „Nie bójmy się przywoływać ich wstawiennictwa w naszych modlitwach. Zwłaszcza, gdy prosimy Boga o pokój” – podkreśla ks. prof. Cisło.


Dyrektor sekcji polskiej PKWP określił Egipt „Matką Męczenników”. „Od 258 r. tamtejsi chrześcijanie mają swój kalendarz, bo tylu wierzących oddawało życie za wierność Chrystusowi” – mówi. Wykładowca UKSW docenia działania podjęte przez Tawadrosa II na rzecz jedności chrześcijan.

„Dane są takie, że w Egipcie jest ok. 300 tys. Koptów katolickich i od 8 do 15 mln prawosławnych. Po Arabskiej Wiośnie bardzo zbliżyli się do siebie. Wcześniej relacje między nimi były bardzo napięte. Do tego stopnia, że w ogóle się nie odwiedzali, nie spotykali ze sobą” – wyjaśnia ks. prof. Cisło. Tawadros II – jak mówi – „jest bardzo otwarty na katolików, m.in. przez to, że pracował z katolickimi siostrami opiekującymi się niewidomymi”.

„Do tego stopnia zmieniła się relacja między Koptami katolickimi i prawosławnymi, że podczas konsekracji katolickiego kościoła koptyjskiego w Sharm el Sheikh prawosławny biskup czytał Ewangelię. Wcześniej było to nie do pomyślenia. W wieczór poprzedzający konsekrację miało miejsce spotkanie księży i biskupów, prawosławnych i katolickich, w którym miałem okazję brać udział” – tłumaczy dyrektor sekcji polskiej PKWP.

Ks. prof. Cisło wskazuje na działania humanitarne podejmowane przez Papieskie Stowarzyszenie na rzecz chrześcijan z Egiptu. „Pomagamy utrzymać szkoły, parafie, dzieła pomocy humanitarnej”. Przypomina też, że w Polsce – na zaproszenie PKWP – przebywał bp Kyrillos Kamal William Samaan z katolickiego Kościoła koptyjskiego.

POMÓŻ TERAZ

87 1020 1068 0000 1402 0096 8990

Korzystając z serwisu
Dotpay S.A przekaż ofiarę

Pomóż teraz

Biuro Prasowe PKWP Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW