Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Świąteczne paczki dla Ukrainy

UkrainaCodzienne życie mieszkańców wschodniej Ukrainy łączy w sobie dwa dramaty. Pierwszym jest trwające od dziesięcioleci społeczne i ekonomiczne zaniedbanie, którego symbolem są m. in. dziurawe drogi (przypominające często pełne błota koryta), rozpadające się domy i rozbite rodziny, zmuszone do zarobkowej emigracji. Rozmawiając z Ukraińcami mam wrażenie, że nie wierzą w to, że okres biedy się skończy. Za ten stan rzeczy winią głównie ogromną i niereformowalną korupcję kolejnych ekip rządzących, czerpiących nieuczciwe zyski nawet z międzynarodowej pomocy humanitarnej. Drugi dramat to wojna, którą zachodnie media, a nawet lokalne władze często „zamiatają pod dywan”, sprowadzając do poziomu miejscowego konfliktu o wpływy w Donieckim Zagłębiu Węglowym. Wojna, która pochłania kolejne ofiary (wg grudniowych szacunków ONZ, po obu stronach miało zginąć w sumie prawie 10 tys. osób, choć tu na miejscu mówi się, że jest ich o wiele więcej) i wypędziła z domów setki tysięcy uchodźców, bez pieniędzy i planów na przyszłość. Mówi się, że w każdej rodzinie ktoś bliższy lub dalszy ucierpiał z powodu wojny (KAI).

„Wiele osób, zwłaszcza dzieci cierpi z powodu wojny. Dzieci są małe, nie rozumieją polityki, nie rozumieją czemu jest tak przerażająco. Jednakże w ich oczach jest więcej nadziei, niż widziałem w oczach dorosłych. Pamiętam jedną ze szkół, do której weszliśmy. Nuncjusz i osoby mu towarzyszące popatrzyły na dzieci i nauczycielkę, pełną zwątpienia, która opowiadała, co się wydarzyło. Zobaczyłem, że to te dzieci wciąż miały w sobie nadzieję, że to wszystko się skończy. Dorośli są już wyczerpani tą sytuacją” – wspomina bp Sobiło podczas jednego ze spotkań z dziennikarzami z KAI.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie włączyło się to wielkie świąteczne dzieło pomocy ofiarą wojny hybrydowej na Ukrainie. Bezpośrednio tę pomoc zorganizowała p. Eleonora Szymkowiak - Radna Rady Miasta Zielona Góra, która przygotowała w swojej kwiaciarni na deptaku miejskim ponad 500 paczek (żywności, odzieży lekarstw i zabawek) do Awdijiwki i okolicznych miejscowości na wschodzie Ukrainy. Prezenty dotarły na Nowy Rok 2019 wraz z życzeniami, które przekazał ks. Rafał Cyfka z krakowskiego biura PKWP. Dziękujemy wszystkim naszym darczyńcom za ubiegły rok współpracy a szczególnie takim „Aniołom”, jak p. Eleonora!

Ks. Andrzej Paś

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW