Świadectwa stypendystów z Afryki
29 paź 2021Świadectwa stypendystów Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie towarzyszą wiernym diecezji kaliskiej w Tygodniu Misyjnym.
zdj. Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przygotowuje przyszłych profesorów i kadrę akademicką dla Kościoła w Afryce. Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego studiują księża m.in. z Ugandy i Kamerunu. Na antenie Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej opowiadali o sytuacji w swoich krajach. Tłumaczyli, przed jakimi wyzwaniami dziś staje ich Kościół.
Ks. Paul z Ugandy, który od 10 lat jest kapłanem, mówi, że sytuacja polityczna w jego kraju jest bardzo zmienna. W Ugandzie jest wiele kultur i religii. Wśród 45 mln obywateli najwięcej jest katolików, ponad 40 proc. „Kościół ma duży wpływ na edukację i zdrowie. Odgrywa dużą rolę w rozwoju całego społeczeństwa. Nie ma w Ugandzie prześladowania chrześcijan” – tłumaczy ks. Paul.
Ks. John, również pochodzący z Ugandy, wskazuje, że po powrocie planuje porozmawiać z biskupem. To od niego chce usłyszeć, jak dalej ma służyć wiernym. „Ważne jest dla mnie posłuszeństwo biskupowi, to on dalej mnie pośle” – tłumaczy.
Pochodzący z Nigerii ks. Alexander przypomniał, że w jego kraju mieszka ponad 200 mln osób. Sytuacja polityczna jest niestabilna. „Zmagamy się z ekstremizmem religijnym” – podkreśla i przywołuje zbrodnie, jakich w Afryce dopuszcza się Boko Haram oraz inne organizacje terrorystyczne.
„Nigeria jest podzielona na muzułmańską północ i chrześcijańskie południe. Wśród ok. 100 mln chrześcijan 30 mln to katolicy” – mówi ks. Alexander. Dodaje, że chrześcijanie nieustannie żyją w strachu, ryzykują życie. „Jesteśmy bardzo poruszeni tym, co dzieje się w Nigerii. Boko Haram to osoby, które sprzeciwiają się zachodniej edukacji i nauce. Kościół jest atakowany, bo dla terrorystów chrześcijaństwo jest częścią zachodu. Szkoły są atakowane. Mój rodzinny dom został zburzony. Mamy poważne prześladowania. I niestety rząd nie robi wiele, by temu zaradzić” – zwraca uwagę stypendysta PKWP.
Ks. Luis z Kamerunu tłumaczy, że w jego kraju trwa kryzys polityczny. Trudniejsza sytuacja jest w anglojęzycznej części, gdzie ludzie umierają przez trwającą wojnę domową. Dramatyczna sytuacja odbija się na Kościele. Kościół, choć nie systematycznie, ale jest uciskany. „Księża nie mogą się przemieszczać po swojej parafii, bo są blokady dróg, spowodowane sytuacją militarną i wojną. Nie można podróżować w dowolne miejsce. Tam, gdzie ksiądz dojechałby bez problemu, musi chodzić pieszo. Zmniejsza to częstotliwość spotkań w parafianami” – podkreśla ks. Luis. Przez wewnętrzne spory pojawiają się nieporozumienia, które bezpośrednio uderzają w kapłanów. „Księża są porywani. Nie jest łatwo być chrześcijaninem w naszym kraju, ale Kościół jest światłem świata, jest nadzieją” – mówi ks. Luis.
Stypendyści PKWP przebywali z pielgrzymką w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Ich świadectwa towarzyszą wiernym diecezji kaliskiej w Tygodniu Misyjnym. Nagrań można wysłuchać tutaj: https://www.radiorodzina.kalisz.pl/tydzien-misyjny-razem-z-radiem-rodzina-diecezji-kaliskiej/.
Biuro Prasowe PKWP Polska