Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Sudan: zakaz budowy nowych kościołów

Sudański minister Doradztwa i zapomogi religijnej ogłosił, że rząd nie będzie już wydawał pozwoleń na budowę nowych kościołów w kraju. Sudańscy duchowni skrytykowali powyższe oświadczenie.

W ostatnim czasie minister Shalil Abdallah powiedział w wywiadzie dla gazety Khartoum, która ma swą siedzibę w El Jareeda, że istniejące kościoły wystarczą dla chrześcijan, którzy pozostali w Sudanie po secesji Sudanu Południowego w 2011 r. Minister wskazał też na fakt, że większość mieszkańców Sudanu Południowego to chrześcijanie, a liczba wyznawców Chrystusa w Sudanie jest mała.

W odpowiedzi na tą wiadomość Kori El Ramli, Sekretarz Generalny Sudańskiej Rady Kościołów, powiedział w wywiadzie w radiu Tamazuj, że oświadczenie ministra stoi w sprzeczności z tymczasową konstytucją kraju, która weszła w życie w 2005 roku. „To prawda, że jesteśmy mniejszością, ale dopóki jesteśmy mieszkańcami tego kraju to mamy prawo do swobodnego wyznawania wiary jak pozostali obywatele Sudanu" powiedział pastor El Ramli. Duchowny skrytykował także zburzenie zboru Kościoła Chrystusa w El Izba na północ od Khartoun, który powstał w 1983 r. Większość kongregacji tego protestanckiego odłamu pochodzi z plemienia Nuba.

W kwietniu Organizacja NGO Christian Solidarity Worldwide opublikowała raport, z którego wynika, że od grudnia 2012 roku nastąpił znaczny wzrost aresztowań, przetrzymywań i deportacji chrześcijan przez Sudańskie władze. Ta sama organizacja wskazuje także na fakt, że systematyczne zwalczanie Nuba i innych etnicznych grup sugeruje odrodzeniem się oficjalnej polityki islamizacji i arabizacji. W 1999 roku Sudan znalazł się na liście krajów szczególnej uwagi przez Departament Stanu USA z powodu złego traktowania chrześcijan, jak również aktów naruszenia praw człowieka. W kwietniu 2013 roku Amerykańska Komisja ds. Wolności Religijnej nakazała, aby ten kraj pozostał na powyższej liście.

Fides
Tłumaczenie z j.ang. na j.pol.: mgr Marcin Rak

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW