Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Sudan Południowy: Biskupi za pokojem

„Karygodną" nazwali biskupi Południowego Sudanu wojnę toczącą się na granicy z północnym sąsiadem. Kościół wielokrotnie wyrażał obawę, że walki o sporne tereny roponośne przekształcą się w pełnoskalowy konflikt.

Najnowszym aktem tego spięcia było zbombardowanie przez lotnictwo Północy obozu sił pokojowych ONZ na terenie przygranicznym. Obecnie sudański episkopat wydał specjalny komunikat, w którym oskarża obie strony o parcie do zaognienia sporu, który w przeszłości kosztował tak wiele cierpień ludność cywilną.

Biskupi wyrażają żal z powodu lekceważenia także przez władze Południa wysiłków wspólnoty międzynarodowej, która wsparła rodzący się nowy kraj afrykański. „Pokój jest zapewne trudniejszy od łatwiejszego wyboru, jakim jest wojna - stwierdzają południowosudańscy biskupi. - Jednak tylko wybór pierwszej z tych opcji jest pewną drogą do pomyślności; druga prowadzi nieuchronnie do piekła". Episkopat apelują w tej sytuacji o podjęcie pokojowego dialogu między obu Sudanami oraz apelują o międzynarodową pomoc w przywróceniu dobrosąsiedzkich stosunków.

(tc/ rv, ssna)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW