Sudan: Otwarcie drzwi miłosierdzia
26 lut 2016Ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Miłosierdzia może pomóc uchodźcom znaleźć siłę do przebaczenia, twierdzi sudański biskup.
W rozmowie ze Stowarzyszeniem Papieskim Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. biskup Daniel Adwok, biskup diecezji Khatoum, powiedział, że Rok Miłosierdzia jest szansą na znalezienie pokoju przez te osoby, które najbardziej ucierpiały z powodu toczącej się wojny domowej w Sudanie Południowym. W tym świętym roku zaprasza się chrześcijan do skupienia się na miłosiernym Bogu i zastanowienia się nad własną wiarą. „Wielu uchodźców stanowią skrzywdzeni ludzie, którzy wiele przeszli. Chcemy, aby żyli jak normalne ludzkie istoty, a nie jak osoby, które łatwo wezmą odwet lub chwycą za broń” – powiedział ksiądz biskup.
Konflikt w Południowym Sudanie sprawił, że ponad 1,5 mln ludzi straciło dach nad głową w ciągu 12 miesięcy od wybuchu wojny domowej w 2011 roku. Wiele społeczności uciekło do Sudanu (północnego). Ci ludzie uzyskali status uchodźcy w jednym z obozów dla uchodźców, które znajdują się pod kontrolą rządu. „Oczywiście, uchodźcy chrześcijańscy, którzy przebywają w Sudanie nie są ofiarami dyskryminacji. Jednak fakt, że nie są obywatelami Sudanu oznacza, że nie posiadają żadnych praw w tym kraju. Ci ludzie nie mają nic, a obywatelstwo można utracić w każdym czasie” – dodał ksiądz biskup.
Miesiąc temu ksiądz biskup Adwok i inni hierarchowie, którzy pochodzą z Sudanu i Sudanu Południowego spotkali się z Ojcem Świętym w Rzymie. Na spotkaniu biskupi przedstawili sytuację w ich diecezjach. Papież podkreślił, że należy kształcić nowych katechetów, ponieważ wielu chrześcijan jest rozproszonych po całym kraju z powodu secesji Sudanu Południowego od Sudanu. „Obecnie są parafie i centra duszpasterskie, które pozostają puste, ponieważ nie ma tam katechetów. Ta kwestia była poruszana wśród wielu spraw. Ojciec Święty chciał się upewnić, że my, biskupi z Sudanu i Sudanu Południowego, rozumiemy je” – powiedział ksiądz biskup w wywiadzie dla PKWP.
Z powodu rosnącej liczby chrześcijańskich uchodźców 4 świeckich „misjonarzy miłosierdzia” wybrano z każdego obozu dla uchodźców. Te osoby otrzymały specjalne pozwolenie od papieża do prowadzenia katechez i ogłoszenia przesłania miłosierdzia. Ksiądz biskup Adwok powiedział, że to wspaniały pomysł, aby dotrzeć do chrześcijan, którzy ucierpieli z powodu wojny domowej. „Powiedzcie waszym wrogom, że wy im wybaczacie – może was posłuchają. Jeśli zakotwiczymy to przesłanie, że nasz Zbawiciel Jezus Chrystus zaprasza nas do pokazania Jego miłosierdzia i współczucia wobec naszych braci i sióstr, którzy nas skrzywdzili, to wydaje mi się, że to jest wielka łaska” – powiedział ksiądz biskup.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie prowadzi w archidiecezji Khartoum projekt pod nazwą „Ocalić Szkołę”. Dzięki niemu wiele dzieci, które ucierpiały z powodu wojny, otrzymało pomoc. PKWP udzieliła wsparcia finansowego dla trzech szkół parafialnych znajdujących się na przedmieściach Kharoum. Dzięki temu udało się wesprzeć nauczycieli i opłacić czesne wielu dzieciom, które w przeciwnym wypadku nie mogłyby kontynuować swojej edukacji.
Ksiądz biskup Adwok podziękował Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie za udzieloną pomoc dla Sudanu i Sudanu Południowego i poprosił darczyńców o dalszą modlitwę w intencji pokoju. „Modlitwa sprawia, że jesteśmy zjednoczeni i znamy sytuację każdej osoby. Wydaje mi się, że tym, co naprawdę może zbliżyć na do siebie jest to, że pewnego dnia wszyscy spojrzymy w Niebo i będziemy błagać naszego Pana o interwencję”.
Autor: Clare Creegan
Tłumaczenie: Marcin Rak