Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Sudan: Eskalacja przemocy

Szerząca się przemoc nie powstrzyma ogłoszenia niepodległości Południowego Sudanu. W ten sposób biskup pomocniczy z Chartumu komentuje napiętą sytuację w Sudanie.

Od kilku tygodni w całym kraju dochodzi do eskalacji przemocy, która w mniemaniu niektórych sił miałaby położyć kres utworzeniu w lipcu 54. niepodległego państwa Afryki. Bp Daniel Adwok wzywa rząd do ukrócenia konfliktu u korzeni. Przypomina zarazem, że aż 98 proc. głosujących w styczniowym referendum opowiedziało się za niepodległością południowej części kraju.

Sytuacja jest niełatwa także z humanitarnego punktu widzenia. Szacuje się, że 750 tys. Sudańczyków w najbliższych tygodniach przeniesie się na Południe. Oznacza to poważne wyzwania, gdy chodzi o zapewnienie im dachu nad głową, wyżywienia i pracy. Część ludności postanowiła pozostać na Północy Sudanu. Bp Adwok wyraził nadzieję, że rząd w Chartumie zapewni im bezpieczeństwo zapobiegając m.in. wprowadzeniu w życie antychrześcijańskiej polityki, którą od dawna zapowiadają islamscy ekstremiści. (RV)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW