Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Sudan: Biskup ostrzega przed "zbliżającym się ludobójstwem w Sudanie"

W wywiadzie udzielonym PKWP, biskup Macram Max Gassis z diecezji El Obeid ostrzegł przed problemami narastającymi w Kordofanie Południowym, na granicy między północą a południem Sudanu, gdzie dochodzi do zaciętych walk od początku czerwca.

"Po Darfurze jest teraz nowe miejsce, gdzie może dojść do ludobójstwa w Sudanie". Walka w Kordofanie Południowym rozpoczęły się w dniu 6 czerwca, kiedy to wojska północnego Sudanu zaatakowały stolicę tego stanu, Kadukli, przeprowadzając naloty na miasto oraz na pobliską Kaudę.

Wśród celów były chrześcijańskie kościoły i ośrodki parafialne - jeden z duchownych protestanckich został zabity.

Biskup Gassis, którego diecezja obejmuje ten region powiedział: "Setki tysięcy ludzi uciekły z tej okolicy. Sytuacja ludzi w Kordofanie Południowym jest niezwykle krytyczna, zwłaszcza w stolicy, Kadukli".

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, co najmniej 60.000 ludzi uciekło przed bombardowaniami w tym regionie.

Biskup wyjaśnił, że ludzie Nuba, którzy są uważani przez Północ jako obywatele drugiej kategorii, są wśród tych, którzy najbardziej ucierpią - zarówno muzułmanie jak i chrześcijanie. Obserwatorzy tych wydarzeń mówią, że jest to celowa kampania, która nosi znamiona "czystki etnicznej".

Wiele osób zamieszkujących bogate w ropę naftową Góry Nuba w Kordofanie Południowym wyraziło pogląd, że powinni oni wejść w skład nowego państwa, czyli Sudanu Południowego. Sudan Południowy ogłosił swą niepodległość od północy w dniu 9 lipca 2011 roku.

Podczas wojny domowej w Sudanie w latach 1983-2005 lud Nuba walczył po stronie Armii Wyzwolenia (SPLA), który nadal kontroluje ten region. Chociaż armia z północnego Sudanu i SPLA rozpoczęły w połowie czerwca negocjacje w sprawie zaprzestania walk, konflikt jest kontynuowany. Jedną z przyczyn aktów przemocy była próba podjęta przez Północny Sudan rozbrojenia sił SPLA w regionie albo doprowadzenia do wycofania się z tego regionu. Nieco ponad tydzień przed rozpoczęciem negocjacji, Jaser Arman przedstawiciel SPLA ostrzegał: "Próba rozbrojenie SPLA spowoduje wielki kryzys".

Wraz z Abyei i Nilem Błękitnym, Kordofan Południowy jest jednym z trzech regionów przygranicznych pomiędzy północą i południem, których status nie został jeszcze rozstrzygnięty po styczniowym referendum. Gubernator Kordofanu Południowego, Ahmed Mohammad Haroun, obecnie jest poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał Karny, pod zarzutem zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości w Darfurze. (PKWP/tłum. Wiesław Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW