Stypendyści PKWP ukończyli studia
01 lip 2021Pięciu stypendystów PKWP ukończyło studia licencjackie z teologii. Jeden obronił pracę doktorską.
ACN Polska / Stypendyści PKWP przed wejściem do budynku UKSW w Warszawie
30 czerwca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego miało miejsce uroczyste zakończenie roku akademickiego. Wręczone zostały dyplomy ukończenia studiów doktoranckich i licencjackich w ramach specjalistycznych studiów teologicznych w języku angielskim. Program od kilku lat przygotowuje przyszłych profesorów i kadrę akademicką dla Kościoła w Afryce.
W tym roku studia licencjackie ukończyło pięciu stypendystów wspieranych przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jeden – ks. Samuel Mugisa z Ugandy – obronił pracę doktorską i uzyskał tytuł doktora z teologii.
„Stypendia, jakie otrzymują ci księża, pochodzą od Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W Polsce są objęci opieką zarówno Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, jak i naszego Stowarzyszenia. Dziękujemy tym wszystkim, którzy wspierają stypendystów. Jest to wielka pomoc dla biednych krajów, z których pochodzą. Mamy nadzieję, że praca tych księży przyczyni się do rozwoju religii i Kościoła” – mówi ks. dr Mariusz Boguszewski, dyrektor biura PKWP w Warszawie.
ACN Polska / Ks. dr Mariusz Boguszewski z PKWP był promotorem pomocniczym rozprawy doktorskiej ks. Samuela Mugisy
Ks. Samuel Mugisa przez wiele lat pracował w Ugandzie z ludźmi młodymi. Dostrzegł, że niektórzy młodzi bardzo łatwo odpowiadają na propozycje ruchów zielonoświątkowych i przyłączają się do nich ze względu na głoszoną przez nie Ewangelię Sukcesu. W swojej rozprawie doktorskiej ks. Samuel Mugisa podjął refleksję na ten temat. Ewangelię Sukcesu zdiagnozował jako przekonanie, w którym Bóg chce, aby wierzący byli bogaci i cieszyli się dobrym zdrowiem fizycznym. Stypendysta PKWP wskazuje, że powszechność takich ruchów wymaga odpowiedzi Kościoła w Ugandzie. Taką odpowiedzią mogłaby być powszechna teologia nadziei oraz żywa współpraca między duchowieństwem, zakonnikami i świeckimi.
Pozostali stypendyści PKWP, którzy ukończyli studia licencjackie na UKSW, pochodzą m.in. Malawi i Tanzanii.
Do Polski przyjadą kolejni stypendyści. „Spodziewamy się kilku lub kilkunastu” – mówi ks. dr Mariusz Boguszewski.
ACN Polska