Stypendia mszalne. Wielki Czwartek 2020
09 kwi 2020Wsparcie prześladowanych i potrzebujących chrześcijan jest dla stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) sprawą najwyższej wagi. Każdego roku przychodzimy z pomocą tysiącom sióstr i braci, aby z kolei oni mogli wspierać innych. Finansujemy m.in. formację kapłańską, pomoc egzystencjalną dla wspólnot zakonnych, formację dla świeckich, a także stypendia mszalne.
Meksyk – ks. Joel Castaneda Ochoa; wsparcie dla 76 księży ze zgromadzenia Legionów Chrystusa (120 Mszy Nowennowych)
Dla katolików w Polsce jest czymś oczywistym, że zamawiając w swojej parafii intencję Mszy św., składają przy tym ofiarę pieniężną. Jednak w wielu regionach świata wierni są tak biedni, że nie mogą w ten sposób utrzymywać swoich kapłanów. Często nawet biskupi nie mają środków finansowych, aby zapewnić swoim księżom regularne wynagrodzenie. W takich miejscach stypendia mszalne są często jedynym środkiem wsparcia materialnego dla duchownych. Stypendia mszalne są darowiznami pieniężnymi związanymi z prośbą o odprawienie Mszy św. za zmarłych, chorych czy w każdej innej intencji, jaką złoży zamawiający. Uczestniczy on wówczas w celebracji Eucharystii w bardzo szczególny sposób. Wielu naszych ofiarodawców dzięki takiemu rodzajowi darowizny dostrzega głęboki duchowy cel, jakim jest zjednoczenie ich miłości z modlitwami Kościoła. Średnio co 22 sekundy gdzieś na świecie odprawiana jest Msza Święta w intencji darczyńców PKWP.
Kenia; wsparcie dla 12 księży formatorów w Seminarium Św. Matthiasa Mulumba (36 Mszy Nowennowych i 36 Mszy Gregoriańskich); 2018 – 2019
Kapłani odprawiają zamówione Msze św. w intencji naszych dobroczyńców, otrzymując w zamian wsparcie, które pomoże im przeżyć. Dawanie takich intencji mszalnych ma w Kościele długą tradycję. Nie chodzi jednak o „płacenie” za odprawienie Mszy św., ale raczej o gest miłości i wdzięczności ze strony wiernych, w zamian za które kapłan będzie celebrował Najświętszą Ofiarę w szczególnych intencjach ofiarodawcy – takich jak na przykład dusza ukochanej osoby zmarłej.
W 2018 roku w intencjach naszych darczyńców odprawiono łącznie 1 421 001 Mszy świętych. W ten sposób mogliśmy wesprzeć w sumie 40 569 księży, czyli średnio co dziesiątego kapłana na świecie.
Podział stypendiów mszalnych odzwierciedla warunki ubóstwa na poszczególnych kontynentach. W 2018 roku 38% stypendiów trafiło do Afryki, 26% do Azji oraz Bliskiego i Środkowego Wschodu, 15% do Ameryki Łacińskiej i 21% do Europy Środkowej i Wschodniej.
Kuba – ks. Juventino; wsparcie dla 33 księży diecezjalnych i arcybiskupa (1200 Mszy św.), 2019 r.
Przytaczamy kilka poruszających świadectw księży z Afryki i Ameryki Łacińskiej, którzy mówią nam o ich obecnym położeniu w obliczu pandemii koronawirusa:
BURKINA FASO, diecezja Tenkodogo
“Pomyśleliśmy, że trzeba zapytać, czy możliwe będzie uzyskanie stypendiów mszalnych. Jak wiadomo Msze wszędzie są zawieszone, co oznacza, że wierni ich nie zamawiają. A pamiętajmy, że kapłani utrzymuja się ze stypendiów właśnie. Obecnie w parafiach diecezji chrześcijanie nie proszą już o Msze święte, ponieważ aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, przebywają odizolowani w swoich domach. Próbujemy z parafią katedralną robić transmisję Mszy św. w niedziele, ale mimo naszego uwrażliwiania wiernych na zamawianie intencji, rezultat nie jest zadowalający. Nie zapominajmy, że diecezja nie ma radia, a retransmisje w lokalnych stacjach są drogie.”
ZAMBIA, diecezja Mansa
“Kraj wprowadził narodową kwarantannę. Pociąga to za sobą wiele trudności. Nawet nie wyobrażamy sobie, jak będą cierpieć ludzie biedni. Sytuacja jest zła. Spodziewam się także wielu problemów wśród kapłanów, wynikających z tego, że to, co jemy i używamy pochodzi z niedzielnych ofiar. Teraz, kiedy kościoły są zamknięte, gdzie znajdziemy jedzenie? Również my stajemy się ubodzy i bezbronni.”
EKWADOR, diecezja San Jacinto
„W tej chwili współdzielimy kryzys, który dotyka cały świat w wyniku pandemii COVID-19. Jej epicentrum w Ekwadorze z największą liczbą zarażonych i zmarłych na jednego mieszkańca w całej Ameryce Łacińskiej, jest prowincja Guayas. Zaistniała sytuacja wraz z ograniczeniami ze strony władz sanitarnych i rządowych zagroziła wsparciu działalności charytatywnej diecezji poprzez jej parafie. W tym sensie obmyślamy sposoby dalszej pomocy ludziom, którzy nie są chronieni, w taki sposób, by nie naruszać obecnych przepisów sanitarnych…
Do tego należy dodać, że główne wewnętrzne źródła dochodów, zarówno dla parafii, jak i diecezji, są wyłączone. Świątynie, sanktuaria, itp. są zamknięte dla zwiedzających na ponad 18 dni, a fundusze, którymi dysponujemy, pozwalają jedynie na minimalne wynagrodzenie personelu wspierającego nas w pełnym wymiarze godzin czy na pomoc księżom w parafiach, które nie są samowystarczalne. Nie wiemy, jak długo ta sytuacja potrwa.
W związku z tym chciałbym zapytać czy można złożyć nadzwyczajną prośbę o udzielenie pomocy w nagłej sytuacji, […] która będzie wsparciem dla księży znajdujących się w środowiskach, gdzie nie są w stanie utrzymać się finansowo.”