„Stefan Kardynał Wyszyński a wolność religijna w Europie”
13 wrz 2021Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się konferencja nt. wolności religijnej.
Międzynarodowa Konferencja pt. „Stefan Kardynał Wyszyński a wolność religijna w Europie” to inicjatywa Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW, którego inicjatorem jest ks. prof. Waldemar Cisło.
Dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie poprowadził dyskusję. Przypomniał, że 11 września, czyli w dniu konferencji, minęło dokładnie 20 lat od zamachów terrorystycznych w USA. Zaprosił uczestników wydarzenia do modlitwy za wszystkie ofiary nienawiści na tle religijnym.
„Wiemy, że ta sytuacja ciągle ma miejsce. Niech nasza pamięć o tych niewinnych ofiarach będzie ciągle żywa. […] Prośmy o pokój na świecie, bo dla wielu narodów jest to warunek do życia” – podkreślił ks. prof. Waldemar Cisło.
Przy okazji sympozjum zaprezentowana została publikacja Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej: „Kardynał Wyszyński a wolność religijna w Europie”. Sam Prymas, nowy polski błogosławiony, spotykał się z prześladowaniem. Prof. Wiesław Wysocki przypomniał czas internowania ks. kard. Wyszyńskiego kolejno: w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku i Komańczy. Bezpieka chciała wiedzieć o Prymasie wszystko. Sięgała m.in. po podsłuchy.
„To pokazuje, jak wiele było nakładów poczynionych przez bezpiekę, by Prymasa izolować. Celem było doprowadzenie do sytuacji, w której Prymas albo stanie się swoim człowiekiem, będzie realizował politykę komunistyczną, albo będzie kimś, komu wytoczy się proces” – mówił prof. Wiesław Wysocki. Historyk zakończył swoje wystąpienie słowami: „Chwała bohaterskiemu Prymasowi”.
Wspomnienie o ks. kard. Stefanie Wyszyńskim jest wciąż żywe w pamięci ks. bp. Antoniego Dydycza, biskupa seniora diecezji drohiczyńskiej. Prymas – jak mówił – nie skarżył się na czas, w którym był przetrzymywany.
„Nikt nigdy nie słyszał, żeby Ksiądz Kardynał powiedział: męczyli mnie, że te trzy lata to było coś strasznego. On odwrotnie mówił, że wykorzystał te trzy lata, żeby opracować Śluby Jasnogórskie i potem przez 9 lat one były przeżywane w naszej Ojczyźnie” – podkreślił ks. bp Antoni Dydycz.
Prymas stworzył program duszpasterski, który realizował w kolejnych latach – przypomniał ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.
„To była długofalowa, systematyczna, dobrze przemyślana praca, którą ksiądz Prymas podjął wraz z całym Kościołem w Polsce, poczynając od 1957 roku. Program tej pracy był skupiony na wytrwałej, pogłębionej pracy duchowej Kościoła i na służbie moralnemu odrodzeniu i zjednoczeniu Polaków, budowaniu kultury życia, służby, rozwijaniu ducha narodowego” – wskazał rektor UKSW.
Dokumenty bezpieki pokazują, w jaki sposób Prymas podejmował decyzję; co robił, gdy stawał przed wyborem.
„Pisano w jednym z meldunków: ma zwyczaj długo się modlić przed podjęciem decyzji. Dać mu tylko pół godziny. To było świadectwo tej wielkiej postawy, wielkiej osobowości” – zauważył prof. Wiesław Wysocki.
W dyskusji na UKSW udział brał wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek. Podkreślał, że nie ma większego świadectwa niż męczennicy, którzy współcześnie oddają życie za wiarę. Z drugiej strony – dodał polityk – pojawia się głęboka pustka nihilizmu, w której nie ma żadnej propozycji i oferty. W tej walce, w której udział biorą media, polityka, na którą wydawane są ogromne środki, przekraczane są kolejne granice. Celem jest zniszczenie tradycji, kultury i Kościoła – wskazał wiceminister.
„Ogromną przeszkodą w tym wszystkim jest wolny człowiek, który ma korzenie w wierze, codziennie przeżywa relację z Chrystusem, codziennie odbudowuje relację z Kościołem. Człowiek, który nabiera świadomości, że każdy z nas jest cząstką Kościoła. Wtedy, ta cząstka Kościoła, to też przestrzeń odpowiedzialności za wolność religijną. Tylko w tej relacji wolności możemy w sposób poważny mówić np. o nauce i gospodarce” – podkreślił wiceminister Wojciech Murdzek.
Konferencja była transmitowana w internecie. Całość można zobaczyć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=emMLn02VlRs&t=7682s.
ACN Polska