Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Stacja Dialog oficjalnie otwarta

We Wrocławiu swoją działalność zainaugurowała Stacja Dialog. Nową przestrzeń, która będzie przypominała o dramacie prześladowanych chrześcijan, poświęcił ks. abp Józef Kupny. W uroczystym otwarciu udział wzięli marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.

Stacja Dialog - Wrocław

Stacja Dialog to wrocławskie biuro Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Obok kawiarni znajduje się tutaj sklep z produktami wykonanymi przez chrześcijan z Betlejem, co wpisuje się w prowadzoną przez PKWP kampanię S.O.S. dla Ziemi Świętej.

Miejsce ma podejmować – obok religijnej – także działalności kulturową. „Otwieramy galerię sztuki. Chcemy zaangażować duszpastersko dzieci i młodzież, by – odwiedzając nas – mogły poznać sytuację chrześcijan w różnych częściach świata” – mówi dyrektor biura ks. dr Andrzej Paś. Zapowiada również podjęcie współpracy z instytucjami lokalnymi. Myśli o „zaangażowaniu seniorów i osób, które będą chciały zostać wolontariuszami”.

Miejsce – po kilkunastu miesiącach działalności – doczekało się wreszcie oficjalnego otwarcia. Stację Dialog poświęcił metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny. Tłumaczył, że nowe biuro PKWP „pokazuje, ile Kościół czyni dla potrzebujących i cierpiących”. Dodał, że „ten przykład może w nas wszystkich budzić ofiarność” i chęć pomagania.

W uroczystości otwarcia biura we Wrocławiu udział wzięła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Mówiła o pomocy, jaką rząd kierował i kieruje „do potrzebujących w Syrii, Libanie i innych częściach świata”. Podkreślała, że w czasie kryzysu migracyjnego w 2015 roku pomoc z Polski trafiała tam, „skąd przybywali migranci”. Dodała, że wspólnie z dyrektorem sekcji polskiej PKWP ks. prof. Waldemarem Cisło udało się „zrobić bardzo wiele”. „Kontynuujemy tę pomoc do dnia dzisiejszego” – zauważyła.

Stacja Dialog - Wrocław

Ks. prof. Waldemar Cisło wskazywał, że zaangażowanie marszałek Elżbiety Witek pomogło zrealizować projekt leczenia Syryjczyków. „Udało się pomóc 50 tys. osób” – tłumaczył. Podkreślił, że pomoc na miejscu jest bardzo efektywna. Dodał, że „Kościół i rząd mogą uzupełniać się w działaniach pomocowych”. By docenić zaangażowanie marszałek Sejmu, ks. prof. Cisło przekazał na jej ręce różaniec wykonany przez chrześcijan w Ziemi Świętej.

Dyrektor sekcji polskiej PKWP przypomniał o zaangażowaniu PKP SA i prezesa spółki Krzysztofa Mamińskiego. „Polska kolej nie tylko szybko jeździ, ale też szybko pomaga” – mówił ks. prof. Waldemar Cisło. Zwrócił uwagę na mleko w proszku, które PKP SA przekazywało najpierw do Syrii, a teraz do Libanu, co pozwoliło wykarmić głodujące dzieci. Prezes Krzysztof Mamiński otrzymał od PKWP figurę św. Józefa, patrona ludzi pracy.

Przy okazji oficjalnego otwarcia Stacji Dialog ks. prof. Cisło poinformował, że już pierwsze 300 tys. zł zostało przekazane do Libanu na „największe potrzeby, czyli żywność i ubrania”. To środki, jakie udało się zebrać w Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym. PKWP chce pomóc szczególnie dzieciom w Libanie. Stowarzyszenie alarmuje, że tysiące dzieci bez wykształcenia to prosta droga, by wychować nowe pokolenie terrorystów. Miesięczny koszt nauki w Libanie to 20 dolarów, w Syrii 10 euro. Pomoc dla tych dzieci można przekazać poprzez SMS o treści RATUJE na nr 72405.

SMS RATUJE 72405

Biuro Prasowe PKWP Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW