Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Sri Lanka: Buddyści zniszczyli dom modlitwy, a chrześcijanie modlą się pod palmami.

Buddyjscy bojówkarze, na których czele stał miejscowy mnich, zniszczyli dom modlitwy należący do chrześcijan. Pomimo tego społeczność chrześcijan nie żywi żadnej żądzy zemsty.

„Żaden atak nie powstrzyma nas. Nadal będziemy kochać Boga i modlić się pod palmami” - powiedział Kamal Wasantha, chrześcijanin, który sprawuje opiekę duszpasterską nad niewielką chrześcijańską społecznością na Sri Lance. Pan Wasantha w wywiadzie dla agencji informacyjnej AsiaNews powiedział, że na początku stycznia bieżącego roku buddyjscy bojówkarze, na których czele stał miejscowy mnich buddyjski, zniszczyli dom modlitwy należący do chrześcijan. Pomimo tego społeczność chrześcijan nie żywi żadnej żądzy zemsty. „Nie przeklęliśmy ich i nie będziemy szykować żadnego odwetu na nich. Sąd należy do Boga. My będziemy robić to, co do nas należy: modlitwy będą się odbywały pod palmami” - dodał pan Wasantha.

Wyżej wymieniony chrześcijanin jest prostym rolnikiem, który prowadzi nabożeństwa modlitewne w Kithu Sevana (co oznacza: „Dom Chrystusa”) w wiosce Paharaiya, która znajduje się w północno-zachodniej części Sri Lanki. W przeszłości około 15 chrześcijańskich rodzin i 20 osób uczęszczało do Domu Chrystusa na nabożeństwa.

5 stycznia bieżącego roku banda buddyjskich ekstremistów zaatakowała dom modlitwy. „Najpierw grozili nam i sobie poszli. Potem wrócili z kijami, łomami i nożami. Zniszczyli wszystko. Ludzie błagali napastników, aby nie niszczyli domu modlitwy, jednak oni zburzyli go na naszych oczach. Po wszystkim prosiliśmy Boga o wybaczenie dla nich” - powiedział pan Wasantha.

Wielebny Ranjan Palitha, który co tydzień przybywa do wioski ze swojej rodzinnej miejscowości Chilaw, aby pomóc w sprawowaniu opieki duszpasterskiej powiedział, że dom modlitwy zbudowano 15 lat temu. „W przeszłości otrzymywaliśmy wiele razy groźby. To jest pierwszy taki incydent, który może stanowić prawdziwe nieszczęście dla nas” - powiedział duchowny.

Wielebny Palitha i Adrian De Vissar odprawiają nabożeństwa modlitewne w każdą niedzielę i piątek rano. Obaj duchowni powiedzieli, że pierwsze podejrzenie ataku miało miejsce 1 stycznia bieżącego roku, kiedy wracali do domu. „Nasz samochód zablokował stojący na drodze buddyjski mnich z Gothamiramaya, który wiele razy nas znieważył. Groził nam, że spotka nas surowsza kara, jeśli nadal będziemy doprawiać nabożeństwa modlitewne w domu modlitwy” - powiedzieli duchowni. Po tym incydencie obaj duszpasterze złożyli skargę na policji w Karuwalagaswewa i ostrzegli chrześcijańską społeczność. 5 stycznia policja wezwała obu duchownych i buddyjskiego mnicha na posterunek policji. Tej samej nocy doszło do ataku na dom modlitwy. Pomimo, że około 200 świadków rozpoznało buddyjskiego mnicha, który stał na czele ataku, i 12 innych osób, które brały udział w niszczeniu domu modlitwy, to napastnicy wyszli na wolność po wpłaceniu kaucji.

Lakshan Dias, chrześcijański prawnik, skarży się na pobłażliwy stosunek policji wobec sprawców tego incydentu: „Policja zna nazwiska i fakty odnośnie sprawców zniszczenia domu modlitwy. Sri Lanka pokazała po raz kolejny, że nie potrafi zagwarantować wolności wyznania. Dominująca religia w tym kraju, jaką jest buddyzm, podważa mniejszości wyznaniowe” - powiedział prawnik.

„Wielu wyznawców buddyzmu nawróciło się na chrześcijaństwo i teraz doświadcza wiele pozytywnych aspektów. Ja również po swoim nawróceniu zbliżyłem się do Boga i poczułem wspaniałe pocieszenie z Jego strony. Nie mogę porzucić mojej misji z powodu tych okropnych ataków ze strony ludzi, którzy nie tolerują 'wielkiej zmiany' niektórych rodzin w tej wiosce. Ci ludzie nie znają wielkich błogosławieństw, jakie nasza społeczność otrzymuje dzięki modlitwie” - powiedział pan Wasantha, który był buddystą przed swoim nawróceniem na chrześcijaństwo.

Tłumaczenie: Marcin Rak

Źródło:

http://www.asianews.it/news-en/Buddhists-destroy-a-church-in-Sri-Lanka.-Christians-continue-to-pray-under-a-tree-39658.html


Zostałeś zapisany pomyślnie do naszego newslettera
Uzupełnij puste pole!
Podany adres email jest już na liście.
  • Parlamentarny zespół ochrony chrześcijan w świecie

    Zespół tworzą posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, stanowią niepolityczną grupę, zainteresowaną problematyką prześladowań chrześcijan na świecie. Celem powołania Zespołu jest bieżące monitorowanie sytuacji prześladowanych chrześcijan na świecie oraz - w miarę możliwości - przeciwdziałanie temu zjawisku.

    Kid

Dane kontaktowe

Pomoc Kościołowi w Potrzebie - Sekcja Polska
ul. Wiertnicza 142, 02-952 Warszawa
tel./fax.: +48 22 845 17 09
email: info@pkwp.org
godziny otwarcia: 8.00 - 16.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Krakowie
ul. Stradomska 6, 31-058 Kraków
tel.: +48 512 194 534
email: biuro.krakow@pkwp.org
godziny otwarcia:
9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Poznaniu
ul. Szewska 18, 61-760 Poznań
tel.: +48 61 881 88 19
email: biuro.poznan@pkwp.org
godziny otwarcia: 9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Konta złotówkowe:
ING Bank Śląski o/ Warszawa
31 1050 1025 1000 0022 8674 7759

PKO BP o/ Warszawa
87 1020 1068 0000 1402 0096 8990

Konta walutowe:
Euro EUR
PL 47 1050 1025 1000 0023 4085 9988
SWIFT: INGBPLPW

Dolary USD
PL 25 1050 1025 1000 0090 7713 6449
SWIFT: INGBPLPW

Nr konta dla zamówień:
ING Bank Śląski o/Warszawa
81 1050 1025 1000 0090 6233 6830

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Partnerzy:

Code & Design: REBORN

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW