Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Spotkanie na szczeblu ONZ w sprawie sytuacji chrześcijan na Równinach Niniwy

Spotkanie na szczeblu ONZPrzedstawiciele Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) oraz Rycerze Kolumba (KoC) zostali przyjęci przez Mourada Wahbę, Asystenta Sekretarza Generalnego w Programie Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Rozmowa dotyczyła przekazania informacji dla ONZ o sytuacji chrześcijan i mniejszości etnicznych żyjących na równinach Niniwy.

ACN i KoC zwrócili uwagę na ciągłe wyzwania, które stoją przed chrześcijanami pragnącymi powrócić do swoich domów. Została również podkreślona potrzeba zaoferowania im pomocy. Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Rycerze Kolumba są największymi jednostkami, które przyczyniają się do zachowania pozostałych 95 tys. chrześcijańskich przesiedleńców w północnym Iraku. Na ten cel zostało wydane ponad 50 milionów dolarów od czasu inwazji ISIS w 2014 r.

Pan Mourad Wahba, który podlega bezpośrednio Sekretarzowi Generalnemu ONZ, nakreślił przewidywane rozszerzenie programów UNDP na Równinie Niniwa.

- Uznajemy potrzebę większej współpracy na rzecz stabilizacji Równiny Niniwy, a także wspierania religijnych różnorodność jako postawę skierowaną przeciwko powrotowi ISIS.

Mourad Wahba zaakcentował duże znaczenie chrześcijan i innych mniejszości tam żyjących i z zadowoleniem przyjął informację o zwiększonej współpracy w Iraku między sektorem publicznym i prywatnym.

- Z zadowoleniem przyjmujemy wzrost zaangażowania instytucjonalnego, aby położyć kres cierpieniom chrześcijan w Niniwie. Zbyt długo ta pomoc spoczywała tylko na prywatnych darczyńcach - stwierdził sekretarz generalny ACN, Philipp Ozores.

W latach 2014-2018 Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazało 38 mln dolarów na pomoc w nagłych wypadkach chrześcijańskim przesiedleńcom na Równinie Niniwa. Dziś, chcąc, aby te ludy powróciły do domu, ACN dostarczy kolejne 5 milionów dolarów na odnowę 2 tys. domów z około 13 tys. wszystkich zniszczonych lub uszkodzonych posiadłości, które ucierpiały podczas prób masowego przesiedlenia tej starożytnej chrześcijańskiej populacji.

Inf. pras. ACN

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW