
Spotkałem męczennika
21 mar 2019
Ksiądz Ragheed Aziz Ganni został zamordowany 3 czerwca 2007 r. w niedzielę Trójcy Świętej, po wieczornej mszy św. razem z trzema subdiakonami, w tym swoim kuzynem (Basman Yousef Daud, Wahid Hanna Isho, Gassan Isam Bidawed). Zginęli przed chaldejskim kościołem pw. Ducha Świętego w Mosulu, gdzie ks. Ganni był proboszczem.
W ramach środowych spotkań Misja na Szewskiej w Poznaniu 20 marca gościliśmy ks. dra Mirosława Tykfera, redaktora naczelnego „Przewodnika Katolickiego”. Podczas studiów w Rzymie poznał on chaldejskiego księdza męczennika Ragheeda Aziza Ganniego (1972 – 2007), a także autora książki „To zdjęcie będzie na mój pogrzeb. Męczeństwo katolickiego księdza w Państwie Islamskim”, ks. Rebwara Audisha Basiego. Ks. Mirosław poznał też wtedy (a z niektórymi się zaprzyjaźnił) innych irackich księży, uczących się, podobnie jak ks. Ragheed w Papieskim Kolegium Irlandzkim. Podczas spotkania podkreślał szczególny rys ich duchowości – wolność i łączącą się z nią radość życia. Jedni, tak jak ks. Ganni, z pełną świadomością sytuacji w Iraku, po studiach chcą wrócić do swojej ojczyzny i tam służyć swoim braciom w wierze i swemu narodowi, inni decydują, że nie wrócą. Czy możemy oceniać ich wybory, my żyjący w Europie?
Nasz gość miał też niedawno okazję spędzić pewien okres czasu w Iraku, rozmawiać z mieszkańcami tego umęczonego przez lata wojny i terroryzmu narodu. Refleksje, którymi dzielił się podczas spotkania obejmowały więc nie tylko tę dotyczącą duchowości zmarłego tragicznie ks. Ganniego, ale też próby zrozumienia skomplikowanej sytuacji na Bliskim Wschodzie, a szczególnie w Iraku. Przywołane zostały więc także historie ludzi, nie tylko chrześcijan, których ks. Mirosław tam spotkał. Historie często trudne i dramatyczne. Poruszony tez został temat uchodźców, korytarzy humanitarnych oraz zasadniczej różnicy w podejściu do otwartości na drugiego człowieka – otwarcia granic lub otwarcia serca.
My z kolei w krótkiej prezentacji przedstawiliśmy przykłady konkretnej pomocy jaką Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie niosło w ostatnich latach i nadal niesie Irakijczykom – obecnie przede wszystkim jest to pomoc w odbudowie domów chrześcijan z Równiny Niniwy, zniszczonych przez ISIS. Tam właśnie znajduje się Mosul, miasto w którym żył, pracował i zginął męczeńsko ks. Ragheed Aziz Ganni.