Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Spotkałem męczennika

Misja na SzewskiejKsiądz Ragheed Aziz Ganni został zamordowany 3 czerwca 2007 r. w niedzielę Trójcy Świętej, po wieczornej mszy św. razem z trzema subdiakonami, w tym swoim kuzynem (Basman Yousef Daud, Wahid Hanna Isho, Gassan Isam Bidawed). Zginęli przed chaldejskim kościołem pw. Ducha Świętego w Mosulu, gdzie ks. Ganni był proboszczem.

W ramach środowych spotkań Misja na Szewskiej w Poznaniu 20 marca gościliśmy ks. dra Mirosława Tykfera, redaktora naczelnego „Przewodnika Katolickiego”. Podczas studiów w Rzymie poznał on chaldejskiego księdza męczennika Ragheeda Aziza Ganniego (1972 – 2007), a także autora książki „To zdjęcie będzie na mój pogrzeb. Męczeństwo katolickiego księdza w Państwie Islamskim”, ks. Rebwara Audisha Basiego. Ks. Mirosław poznał też wtedy (a z niektórymi się zaprzyjaźnił) innych irackich księży, uczących się, podobnie jak ks. Ragheed w Papieskim Kolegium Irlandzkim. Podczas spotkania podkreślał szczególny rys ich duchowości – wolność i łączącą się z nią radość życia. Jedni, tak jak ks. Ganni, z pełną świadomością sytuacji w Iraku, po studiach chcą wrócić do swojej ojczyzny i tam służyć swoim braciom w wierze i swemu narodowi, inni decydują, że nie wrócą. Czy możemy oceniać ich wybory, my żyjący w Europie?

Nasz gość miał też niedawno okazję spędzić pewien okres czasu w Iraku, rozmawiać z mieszkańcami tego umęczonego przez lata wojny i terroryzmu narodu. Refleksje, którymi dzielił się podczas spotkania obejmowały więc nie tylko tę dotyczącą duchowości zmarłego tragicznie ks. Ganniego, ale też próby zrozumienia skomplikowanej sytuacji na Bliskim Wschodzie, a szczególnie w Iraku. Przywołane zostały więc także historie ludzi, nie tylko chrześcijan, których ks. Mirosław tam spotkał. Historie często trudne i dramatyczne. Poruszony tez został temat uchodźców, korytarzy humanitarnych oraz zasadniczej różnicy w podejściu do otwartości na drugiego człowieka – otwarcia granic lub otwarcia serca.

My z kolei w krótkiej prezentacji przedstawiliśmy przykłady konkretnej pomocy jaką Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie niosło w ostatnich latach i nadal niesie Irakijczykom – obecnie przede wszystkim jest to pomoc w odbudowie domów chrześcijan z Równiny Niniwy, zniszczonych przez ISIS. Tam właśnie znajduje się Mosul, miasto w którym żył, pracował i zginął męczeńsko ks. Ragheed Aziz Ganni.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW