Siostra z Burkina Faso śpiewa dla pokoju
05 cze 2019W ostatnich tygodniach w różnych atakach na kościoły chrześcijańskie w Burkina Faso zginęło co najmniej 15 osób.
Jeszcze kilka lat temu ten zachodnioafrykański kraj stawiany był za wzór tolerancji, dziś stoi w obliczu niebywałej przemocy. Z bólem i rozpaczą mieszkańców s. Anne-Marie Kabore SIC, zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia z Ouagadougou, próbuje walczyć w najlepszy znany sobie sposób: śpiewa dla pokoju. Życiem zakonnym zainteresowała się już w wieku 9 lat, zakonnicą jest od 2007 r., a od 2016 r. jest również doktorem farmacji. Jej trzecie powołanie dotyczy muzyki, a wszystko to w służbie ewangelizacji i pojednania w Burkina Faso.
EWANGELIZACJA
Pracować na rzecz ewangelizacji narodów – taki jest charyzmat Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia, założonego w 1924 r. przez biskupa z regionu Savoie we Francji. Na całym świecie jest dziś 450 zakonnic: w Beninie, Mali, Algierii, Włoszech i oczywiście we Francji, zwłaszcza w Chambéry. S. Anne-Marie wyjaśnia, że ich powołaniem jest być dyspozycyjnym „dla każdej pracy uznanej za pożyteczną przez lokalny Kościół”. Misją sióstr jest więc katecheza, nauczanie w szkołach, wspieranie kobiet odrzuconych przez społeczeństwo lub oskarżonych o czary, opieka zdrowotna czy opieka duszpasterska poprzez muzykę.
S. Anne-Marie jako farmaceutka specjalizuje się obecnie w bio-farmakologii na Uniwersytecie w Ouagadougou – zdobytą wiedzę i umiejętności pragnie wykorzystać do tworzenia leków na bazie roślinnej, które Zgromadzenie rozprowadza wśród miejscowej ludności. Zakonnica urodziła się w chrześcijańskiej rodzinie artystów jako najstarsza z pięciorga rodzeństwa, a śpiew towarzyszył jej od dzieciństwa. Uważa, że muzyka jest doskonałym narzędziem ewangelizacji, dlatego w 2011 r. założyła zespół i od tego czasu komponuje i wykonuje własne piosenki w stylistyce reggae, zouk oraz slow, zarówno w lokalnym języku mooré, jak i po francusku. Jej albumy są dostępne na YouTube i mają setki tysięcy wyświetleń. W 2014 r. otrzymała nagrodę w krajowym konkursie muzycznym „kundé”, w kategorii za najlepszą współczesną muzykę religijną.
POCIESZENIE
Do tej pory na rynku ukazały się trzy albumy s. Anne-Marie Kabore SIC: „Magnificat” (2011), zawierający osiem piosenek o wzajemnym przebaczeniu i miłosierdziu; „Shalom – Pokój” („Shalom-la paix”, 2014), o tolerancji międzyreligijnej, akceptacji innych religii i życiu w harmonii pomimo naszych różnic; „Zawsze mam nadzieję” („Espère toujours”, 2017), na którym zaprasza ludzi do zaufania Bogu pomimo trudności i porażek. Przykładowo, w piosence zatytułowanej „Ra le yab ye” („Nie płacz więcej”), stara się pocieszyć kobiety odrzucone przez społeczeństwo, zwłaszcza te bezdzietne czy oskarżone o czary.
Przy wsparciu swojego zgromadzenia oraz kard. Philippe Ouedraogo, metropolity Ouagadougou, s. Anne-Marie podróżuje do wszystkich 15 diecezji kraju, angażując się w ewangelizację młodzieży. Pomaga jej w tym sześć sióstr oraz grupa instrumentalistów, wśród których nie wszyscy są chrześcijanami. – Młodzi ludzie potrzebują przewodnika, kogoś, kto wskaże im drogę, dlatego z nimi rozmawiam. Moja publiczność jest zróżnicowana, więc dostosowuję swoje podejście do konkretnej sytuacji. Na przykład, gdy idę do więźniów, spotykam siostry i braci, którzy przechodzą szczególną próbę. Wtedy staram się, by odczuli, że są kochani i zapraszam ich do zmiany życia – opowiada o swym apostolstwie zakonnica.
POJEDNANIE
Wśród trudności, z jakimi boryka się dziś społeczeństwo Burkina Faso, s. Anne-Marie wymienia ataki terrorystyczne, do których dochodzi w kraju oraz obszary, które cierpią z powodu braku bezpieczeństwa. – Kościół jest wezwany do towarzyszenia oraz do pracy na rzecz pojednania synów narodu. W lutym skomponowałam piosenkę na rzecz pojednania i pokoju w Burkina Faso. Zainspirowała mnie trudna sytuacja, przez jaką przechodzi teraz nasz kraj. Wołam w niej do Boga, aby dał nam pokój, stabilność i pojednanie serc, śpiewam też o potrzebie jedności. Pod koniec kwietnia nakręciliśmy też klip do tego utworu, już wkrótce będzie można go oglądać. Jest to kompozycja bardziej do słuchania i medytowania. Mówi też o konieczności formowania kapłanów i sióstr zakonnych, aby stawali się liderami społeczeństwa zdolnego do tworzenia klimatu pokoju, co zagwarantuje, że Burkina Faso tak jak dawniej będzie krajem pokoju i tolerancji – opowiada zakonnica.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) od lat nieprzerwanie wspiera Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia w Burkina Faso, głównie w obszarach dot. transportu niezbędnego dla duszpasterstwa oraz w budownictwie. Siostra Anne-Marie Kabore odwiedziła niedawno główną siedzibę ACN w Königstein, aby przedstawić nowy projekt, który zakłada ewangelizację poprzez muzykę – poprosiła w nim o wsparcie finansowe w celu zakupu nowego sprzętu muzycznego i nagłaśniającego.