Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Sierra Leone: „Usunęli Boga, podczas gdy to On jest rozwiązaniem”

Relacja ks. Petera Konteha.

Sierra LeoneZdj. ACN International / Ks. Peter Konteh, dyrektor Caritas we Freetown w Sierra Leone, podczas wizyty w międzynarodowej siedzibie PKWP w Königstein w Niemczech, wrzesień 2021 r.

Lekarze i naukowcy w Sierra Leone, którzy stanęli w obliczu rozwijającej się pandemii COVID-19, zaadaptowali niektóre środki stosowane podczas epidemii wirusa Ebola, aby zapobiec powtórzeniu tragedii, która zabiła 3590 osób w latach 2014-2016 i wywołała ogromną traumę w kraju.

Ks. Peter Konteh, dyrektor Caritas we Freetown w Sierra Leone, wyjaśnił podczas wizyty w międzynarodowej siedzibie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) w Königstein w Niemczech, że „jednym z szybko podjętych środków było odizolowanie osób zarażonych i poddanie kwarantannie osób, z którymi miały one kontakt”. Kraj ten był też jednym z pierwszych, który kontrolował podróże lotnicze i wprowadził ograniczenia w podróżowaniu. Kapłan zauważył również, że „w przypadku wirusa Ebola znacznie trudniej było podnieść świadomość społeczeństwa, ponieważ wiele osób nie wierzyło wówczas w jego istnienie, nie przestrzegało środków bezpieczeństwa i zmarło. Teraz z wirusem COVID-19 jest inaczej: jeśli mówisz ludziom, żeby nosili maseczkę, słuchają, bo znają konsekwencje”.

Ksiądz Peter wspomniał jeden z najtrudniejszych momentów epidemii Ebola, kiedy zachorował jeden z katechistów w jego parafii. Wraz z innym księdzem postanowili go odwiedzić, ponieważ od jakiegoś czasu nie mieli od niego wieści. Po przybyciu na miejsce ośmioletnia córka katechisty wyszła mu na powitanie, ponieważ, jak powiedziała, jej matka i ojciec „spali”. Dziewczynka wyciągnęła rękę na powitanie, ale księża nie mogli jej uścisnąć, bo wiedzieli, że to bardzo zaraźliwe. „Ta chwila wraca jak koszmar” - dzieli się z wielkim smutkiem ks. Peter. „Dziewczynka nie była w stanie zrozumieć tego, co się działo. Zadzwoniliśmy po karetkę, ale jej rodzice już nie żyli. Pomagaliśmy jej jak tylko mogliśmy, przynosząc wodę, jedzenie...”.

Ta historia pokazuje różnicę między tymi dwoma wirusami. Zdaniem księdza Petera, Ebola była o wiele bardziej agresywna: „COVID-19 jest bardziej znany, ale Ebola była bardziej zaraźliwa. Jeśli ktoś z rodziny ma koronawirusa, może przeżyć, z Ebolą było o wiele trudniej. Widzieliśmy, jak umierały całe rodziny, w tym rodzina licząca 27 osób”.

„Usunęli Boga, podczas gdy to On jest rozwiązaniem”

Niektóre ze środków bezpieczeństwa narzuconych przez rząd w celu ograniczenia pandemii COVID-19 miały bezpośredni wpływ na kult publiczny, zwłaszcza na wspólnotowe celebracje, takie jak msze święte. Kapłan wyjaśnił, że „działania te były niesprawiedliwe, ponieważ spowodowały zamknięcie kościołów, mimo że podjęliśmy środki ostrożności, takie jak dystans społeczny, zmniejszenie ilości miejsc, zwiększenie liczby mszy św. ... podczas gdy restauracje, szkoły, itp. pozostały otwarte”. Ks. Peter uważa, że „rząd nie zrozumiał znaczenia mszy, ponieważ Bóg przemawia do nas przez Słowo, a Eucharystia jest ważna dla wiary. Usunęli Boga, podczas gdy to On jest rozwiązaniem”.

Przez cały ten czas księża z Sierra Leone roznosili Eucharystię do domów, aby każdy mógł przystąpić do komunii św. Tak więc, pomimo trudności, „jednym z pozytywnych aspektów zamknięcia kościołów było to, że zbliżyło nas to bardzo do wiernych. Spotkaliśmy ich rodziny, byliśmy w ich domach. To bardzo zbliżyło nas wzajemnie” - twierdzi kapłan i dodaje: „Niesienie Chrystusa ludziom jest podstawowym zadaniem księdza, więc to właśnie robiliśmy”.

Sierra LeoneZdj. ACN International / Ks. Peter Konteh wśród ofiar Eboli w Dystrykcie Zachodnim, Sierra Leone, marzec 2015 r.

„Ostateczne przesłanie jest takie, że biedni ludzie będą umierać”

Trwający kryzys zdrowotny spowodowany przez koronawirusa ujawnił pewne niesprawiedliwości, jak na przykład różnice społeczne. Zdaniem księdza Petera „potrzebujemy globalnego rozwiązania” tego kryzysu, ponieważ „szczepionki trafiają do bogatych krajów i bogatych ludzi, a nie do wszystkich”. Kiedy szczepionki już dotrą „szczepienia są wykonywane według wieku, ale także według klasy społecznej. Ostateczne przesłanie jest takie, że biedni ludzie będą umierać”.

Dyrektor Caritas Freetown bardzo się temu sprzeciwia, ponieważ każdy powinien mieć dostęp do pomocy: „Życie ludzkie jest życiem ludzkim i każda osoba jest wyjątkowa. Każdy jest wyjątkowy dla Boga, bez względu na wiek, pieniądze czy kolor skóry”.

Porównując obie epidemie, kapłan mówi: „Ebola była wielkim wyzwaniem, tym bardziej, że nie była znana na świecie. Światowe badania naukowe, które przeprowadzono dla COVID-19, nie zostały zrobione dla Eboli, tym bardziej, że była ona ograniczona do konkretnego obszaru, do naszego regionu. Z kolei koronawirus jest wszędzie. Udało się opracować szczepionki, ponieważ naukowcy pracowali non stop, aby znaleźć rozwiązanie”.

„Jesteśmy jedną rodziną w wierze”

Na zakończenie ks. Peter Konteh kieruje słowa wdzięczności dla PKWP: „Nie mogę zakończyć bez wyrażenia szczerych podziękowań dla organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie i jej dobroczyńców za ich wsparcie i solidarność. Poza pomocą finansową czujemy, że jesteśmy jedną rodziną w wierze. Wśród trudności wiemy, że w różnych częściach świata ludzie modlą się za nas i pomagają Sierra Leone”.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW