Sejm: Cenna inicjatywa polskich parlamentarzystów
07 mar 2011W polskim Parlamencie w dniu 3 marca 2011 r. powstał Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Chrześcijan na Świecie.
Podczas pierwszego posiedzenia zespołu na jego przewodniczącego wybrany został inicjator przedsięwzięcia, poseł Klubu Parlamentarnego Polska Jest Najważniejsza, Jan Filip Libicki. Członkowie zespołu liczącego 27 parlamentarzystów wybrali również dwóch wiceprzewodniczących – Dariusza Lipińskiego (PO) oraz Tadeusza Woźniaka (PiS). Warto podkreślić, że w powołanym Zespole, obecni są przedstawiciele wszystkich partii politycznych wchodzących w skład polskiego Parlamentu. Przewodniczący Zespołu, poseł Libicki zapowiedział, że pragnie na pierwszym posiedzeniu spotkać się z przedstawicielami organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, aby eksperci PKWP przedstawili mapę prześladowań chrześcijan na świecie, i tym samym nakreślili strategię działania Zespołu Parlamentarnego. W kolejnych spotkaniach posłowie pragnęliby spotykać się z przedstawicielami różnych wyznań chrześcijańskich, aby i oni ze swej strony przedstawili swoje uwagi.
Posłowie mają się spotykać co najmniej raz w miesiącu. W planie są spotkania m.in. z dyplomatami krajów, w których dochodzi do prześladowań chrześcijan. Komentując powołanie Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Chrześcijan na Świecie ks. dr Waldemar Cisło, Dyrektor Polskiej Sekcji międzynarodowej organizacji katolickiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie, powiedział:
„Cieszymy się, że po pierwsze, zjawisko prześladowań chrześcijan w świecie zostało nareszcie dostrzeżone przez przedstawicieli polskiej władzy ustawodawczej, po drugie, że nasza praca w połączeniu z działaniami władz Rzeczpospolitej Polskiej oraz polskich polityków może przynieść wymierne efekty dla zapobiegania, wciąż narastającemu, zjawisku prześladowań. Tu szczególne słowa uznania kieruję do Ministra Spraw Zagranicznych, Radosława Sikorskiego, który wraz z ministrami, Franco Frattinim i Michele Alliot-Marie zabiegali na forum międzynarodowym w Strasburgu o ochronę chrześcijan poza granicami Unii Europejskiej. Minister Sikorski wprost potępił zbrodnie, nazywając rzecz po imieniu. Z naszej strony mogę zapewnić, że nadal będziemy działać na rzecz poprawy sytuacji prześladowanych w postaci: modlitwy i zachęcania do niej (Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, Kalendarz Modlitw, Czuwania Modlitewne), przekazywania informacji o prześladowaniach (raporty, newsy) i wsparcia finansowego prześladowanych (co roku realizujemy 7000 projektów w 130 krajach świata). Miejmy nadzieję, że tą inicjatywą, posłowie realnie będą działać na rzecz poprawy sytuacji chrześcijan w krajach prześladowań, co, w naszym przekonaniu, jest ich obowiązkiem”.
Z kolei pracownik PKWP, dr Tomasz M. Korczyński wydarzenie to skomentował następująco: „Ta inicjatywa polskich polityków może cieszyć, jest na pewno krokiem w dobrą stronę, tym bardziej, że nasza organizacja od dawna przekazuje opinii publicznej w Polsce konkretne dane na temat problemu zjawiska prześladowań chrześcijan (w Polsce już trzykrotnie wydaliśmy raport o prześladowaniach chrześcijan w świecie).
Pomoc Kościołowi w Potrzebie zawsze zachęcała Polaków i reprezentujących ich polskich polityków, wszystkich bez wyjątku opcji politycznych, aby podejmowali działania na rzecz obrony prześladowanych chrześcijan w świecie, jako wyraz wierności ideałom wartości chrześcijańskich, ogólnoludzkich zawartych w ideach Solidarności”. (PKWP)