Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Samobójczy zamach na katedrę w Indonezji

„Zhańbił on godność ludzką, zniszczył wartości człowieczeństwa i dołączył do długiej listy aktów terroryzmu wobec narodu, który kochamy” – napisali biskupi.

Indonezja
Rankiem 28 marca, gdy parafianie kończyli właśnie celebrację Niedzieli Palmowej w katedrze Najświętszego Serca Pana Jezusa w Makassar, stolicy indonezyjskiej prowincji Południowe Sulawesi, doszło do eksplozji. W wyniku ataku zginęli obaj podejrzani o niego zamachowcy samobójcy, a co najmniej 20 osób zostało rannych.

Według państwowego szefa policji, generała Listyo Sigit Prabowo, obaj mieli związek z siecią Jamaah Ansharut Daulah (JAD), która jest powiązana z grupą terrorystyczną odpowiedzialną za samobójczy zamach bombowy w Jolo na Filipinach na początku 2018 roku. JAD jest również powiązana z ISIS i obwiniana o kilka ataków w Indonezji, w tym zamachy bombowe na kościoły.

Po zamachu archidiecezja Makassar wydała oświadczenie, wygłoszone przez jej wikariusza sądowego, księdza Fransiskusa Nipę, przedstawione w dwuipółminutowym przekazie wideo umieszczonym na kanale YouTube archidiecezjalnej Komisji Komunikacji Społecznej:

„Wszyscy jesteśmy zaniepokojeni samobójczym zamachem bombowym, który miał miejsce dziś rano o godz. 10.26 czasu lokalnego. Wybuch miał miejsce przy bocznej bramie, znajdującej się w pobliżu posterunku ochrony kościoła katedralnego w Makassar. Kilku wiernych zostało rannych i obecnie przebywają w szpitalu. Biskupowi i księżom posługującym w parafii katedralnej nic się nie stało. Wszyscy księża i wierni są wezwani do zachowania spokoju i czujności. Niech pracownicy ochrony zajmą się tą sprawą zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przedstawiajmy Bogu to co się wydarzyło w naszych modlitwach”.

Drugie oświadczenie zostało wydane przez Komisję ds. Ekumenicznych i Międzyreligijnych Konferencji Episkopatu Indonezji (KWI). Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) otrzymała kopię tego oświadczenia, podpisaną przez przewodniczącego komisji, biskupa Yohanesa Haruna Yuwono z Tanjungkarang w prowincji Lampung. Czytamy w nim:

„My, Komisja ds. Ekumenicznych i Międzyreligijnych Konferencji Biskupów Indonezji, wyrażamy zaniepokojenie, przesyłamy modlitwy i składamy najgłębsze kondolencje z powodu zdarzenia, które zraniło poczucie człowieczeństwa całego narodu i które spowodowało, że kilka osób zostało rannych.

Zamach samobójczy jest nie tylko zmartwieniem katolików, ale także troską całego narodu i państwa indonezyjskiego. Zdecydowanie go potępiamy. Zhańbił on godność ludzką, zniszczył wartości człowieczeństwa i dołączył do długiej listy aktów terroryzmu wobec narodu, który kochamy.

Wzywamy wszystkich katolików i wszystkich ludzi, aby zachowali spokój i nie dali się sprowokować; wzywamy wszystkich wiernych i całe społeczeństwo, aby się nie bali. Bądźcie czujni. Nikt z nas nie powinien zamieszczać zdjęć czy filmów z tego wydarzenia, które w rzeczywistości mogą wywołać strach wśród ludzi.

Szczerze wierzymy, że rząd, wojsko i policja są w stanie całkowicie zająć się tą sprawą i stworzyć pokojową i komfortową sytuację dla indonezyjskiego społeczeństwa, a w szczególności dla mieszkańców Makassar. Mamy nadzieję, że to zdarzenie nie zaszkodzi ani nie osłabi relacji, które do tej pory były intensywnie budowane, utrzymywane i rozwijane przez wyznawców religii. Niech Pan nadal obdarza nas wszystkich pokojem i opieką”.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW