Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

RŚA: Maszyny do szycia w rękach młodych mam

Pierwsze maszyny do szycia, sfinansowane z inicjatywy Parafii Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu i regionalnego oddziału PKWP, trafiły do młodych mam z Republiki Środkowoafrykańskiej.

RŚA - maszyny do szyciaZdj. PKWP / Maszyny do szycia trafiły w ręce młodych mam z RŚA

Poprzez Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie każdego roku zwraca uwagę wiernych w Polsce na dramat chrześcijan, jaki rozgrywa się w wielu krajach na świecie. W poprzednim roku szczególną uwagę poświęcono Republice Środkowoafrykańskiej.

PKWP skontaktowało się wtedy z ks. bp. Mirosławem Gucwą, który od 2017 roku jest biskupem diecezji Bouar. To misjonarz, który od 20 lat pracuje w Afryce. W rozmowie telefonicznej mówił o potrzebach chrześcijan w tamtym regionie. W imieniu polskiej sekcji Stowarzyszenia kontaktował się z nim Tomasz Zawal z oddziału PKWP w Poznaniu.

„W rozmowie telefonicznej, kiedy ks. bp Mirosław Gucwa podsumowywał sytuację w diecezji Bouar, zwrócił uwagę na szkołę dla młodych dziewcząt, spośród których wiele jest matkami. Powiedział wtedy, że ma pomysł, by absolwentki tej szkoły, z klasy krawieckiej i kucharskiej, dostawały wyprawkę w formie np. maszyny do szycia” – wskazuje Tomasz Zawal z biura PKWP w Poznaniu.

Chodzi o ośrodek „Londo, mo luti” („Wstań i stój”). Trafiają tutaj dziewczęta, które ze względu na wiek lub sytuacje rodzinną, nie mogą wrócić do zwykłej szkoły. Tutaj uczą się konkretnego zawodu, ale też m.in. czytać i pisać. Przy placówce działa żłobek, który pozwala kobietom kontynuować naukę, podczas gdy opiekunki zajmują się ich dziećmi.

O trudnej sytuacji młodych dziewcząt z tego ośrodka dyrektor biura PKWP w Poznaniu mówił w Parafii Matki Bożej Pocieszenia, kiedy przybliżał wiernym, jak wygląda życie chrześcijan w Republice Środkowoafrykańskiej. Wspomniał o pomyśle ks. bp. Gucwy. Podczas zbiórki pieniędzy, już po Mszy św., parafianie postanowili odpowiedzieć na potrzeby młodych mam.

„Podszedł do mnie mężczyzna i mówi, że ufunduje 10 maszyn. Potem ktoś się dołożył, jeszcze ktoś następny i uzbierała się kwota na 15 maszyn do szycia” – tłumaczy Tomasz Zawal.

Przed Bożym Narodzeniem Parafia Matki Bożej Pocieszenia przekazała zebrane środki do diecezji Bouar. Teraz, na zakończenie nauki, kiedy młode dziewczęta odbierały dyplomy, otrzymały też wyprawkę w postaci maszyny do szycia.

Maszyny do szycia - RŚAZdj. PKWP / Młode dziewczęta ukończyły 3-letnią szkołę "Wstań i stój"

„Bp Gucwa wysłał nam zdjęcia. Były tam całe rodziny. Było widać, że ci ludzie są dumni, że te dziewczyny, niektóre mają 16, inne 20 lat, chcą wychowywać te dzieci. Ta szkoła jest też szansą, że te dzieci się narodzą” – podkreśla Tomasz Zawal z biura PKWP w Poznaniu.

Pomoc dla ośrodka „Wstań i stój” nie zatrzymała się jedynie na inicjatywie, jaką zorganizowała Parafia Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu. Program, który ma finansować pakiety edukacyjne dla młodych mam, podjęła diecezja kaliska.

Więcej informacji o trwającej zbiórce pod linkiem: https://pkwp.org/newsy/pakiety_edukacyjne_dla_mlodych_mam_w_republice_srodkowo_afrykanskiej

ACN Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW