Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Rok Świętego Józefa: wspieramy inicjatywę papieża Franciszka

Pomoc Kościołowi w Potrzebie na całym świecie pomaga instytucjom poświęconym św. Józefowi.

IndieZdj. ACN International / Ks. Asif Malik z grupą matek przy figurze św. Józefa.

8 grudnia 2020 r. papież Franciszek opublikował list apostolski Patris corde, który upamiętnia 150. rocznicę ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła Powszechnego przez papieża bł. Piusa IX. Aby ją uczcić, Ojciec Święty ogłosił tego samego dnia specjalny „Rok Świętego Józefa”, który potrwa do uroczystości Niepokalanego Poczęcia w 2021 r. Z tego powodu także międzynarodowe katolickie papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) pragnie podkreślić swoje wsparcie dla wielu projektów poświęconych św. Józefowi w Ameryce Łacińskiej, Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Europie Wschodniej i w Azji. Każdego 19 dnia miesiąca przybliżamy Państwu jeden z nich. Dziś o budowie nowego domu parafialnego dla parafii św. Józefa w wiosce Chak-75-B koło Layyah w Pakistanie.

Diecezja Multan jest położona w południowym Pendżabie w środkowym Pakistanie; Multan jest szóstym co do wielkości miastem w kraju. Według kościelnych danych, w diecezji, która obejmuje 150 705 km², mieszka około 300 tys. chrześcijan (0,8% ludności). Charakterystyczne dla tego obszaru są dwie wielkie pustynie, Cholistan i Thal. Ludność jest skrajnie uboga. Nie ma prawie żadnej opieki medycznej. Wskutek ubóstwa, analfabetyzmu i dyskryminacji wynikającej z prawa islamskiego, cierpią zwłaszcza kobiety i dzieci. Ci, którym uda się zdobyć bardziej specjalistyczną pracę, ryzykują, że znajdą się pod wpływem prawa o bluźnierstwie. Multan jest uważany za twierdzę ekstremizmu w Pakistanie.

Pomimo ucisku materialnego i dyskryminacji, trudno jednak nie zauważyć, że tutejsi chrześcijanie kierują się wielką miłością i wiarą w Chrystusa i Kościół. Świętują, przestrzegają nauk biblijnych i tradycji katolickich. Z ufnością manifestują swoją wiarę także w procesjach, np. w uroczystość Chrystusa Króla.

Duchowni tej diecezji niestrudzenie pracują nad zachowaniem i umocnieniem tej wiary. Daje temu świadectwo ks. Asif Malik, proboszcz parafii św. Józefa w Layyah. Opiekuje się on stacją misyjną w wiosce Chak-75-B, gdzie oprócz kościoła znajduje się również Katolicka Szkoła Średnia św. Józefa i mały klasztor sióstr. Świątynię postawiono tu pod koniec lat 70-tych. Obecnie proboszcz pilnie potrzebuje własnego mieszkania. Probostwo zostało zbudowane 25 lat temu, ale ekstremalne warunki klimatyczne całkowicie zniszczyły dach i woda dostała się do wnętrza domu. Z powodu braku środków finansowych nie można było natychmiast przeprowadzić remontu. Teraz budynek może być tylko rozebrany i odbudowany. Ksiądz Malik wyjaśnia: „W międzyczasie przebywanie w domu zaczęło zagrażać życiu - mojemu, ale także parafian i gości. Znalazłem tymczasowe schronienie we wspólnocie sióstr. Ogromnie potrzebujemy nowego budynku domu parafialnego, ale nie mamy na to funduszy”.

Oprócz godnego mieszkania i biura dla księdza, parafia potrzebuje także suchego pomieszczenia na archiwum, gdzie można będzie bezpiecznie przechowywać księgi parafialne. Wszyscy na tym skorzystają i PKWP chce wnieść swój wkład w ten projekt.

Dlaczego parafia wybrała świętego Józefa na swojego patrona? Chociaż została założona w latach 1988-89, to siostry św. Józefa z Chambery już wcześniej służyły na tym terenie - miały szkołę, która została założona pod koniec lat 70-tych. Uważa się, że imię św. Józefa zostało wybrane dla parafii jako hołd dla ciężkiego i niestrudzonego apostolatu sióstr św. Józefa z Chambery.

Jak parafia/parafianie przeżywają swoje nabożeństwo do św. Józefa? Od momentu powstania parafii nabożeństwo do św. Józefa wzrasta z każdym dniem. Dni świąteczne poświęcone patronowi są obchodzone z wielką radością i duchową czcią. 19 marca każdego roku jest wyjątkowym dniem szczególnie w szkole. Świętowanie rozpoczyna się Mszą św. dla dzieci i nauczycieli. Później odbywają się inne ceremonie ku czci świętego. Dniem odpustu parafialnego jest 1 maja. Ponieważ większość mieszkańców to chłopi lub robotnicy zatrudnieni na dniówkach, czczą oni św. Józefa robotnika jako swojego opiekuna oraz jako natchnienie i siłę do ciężkiej pracy fizycznej przez cały rok. Ludzie przynoszą też na Mszę św. swoje narzędzia, aby zostały pobłogosławione.

Świadectwa parafian o obecności św. Józefa w ich codziennym życiu dotyczą głównie siły duchowej i fizycznej, którą czują, gdy ich nabożeństwo do świętego łączy się z codzienną ciężką pracą. Wielu mówi, że św. Józef daje im energię i siłę do codziennej pracy, tak jak to robił sam święty swoimi rękami. Jedna z rodzin (szczególnie ojciec) ma szczególne nabożeństwo do świętego. Ze względu na niefortunne okoliczności ojciec jest zmuszony mieszkać z dala od swojej rodzinnej wioski. Dlatego szuka siły, prosząc o wstawiennictwo św. Józefa, gdyż Święta Rodzina również była zmuszona do opuszczenia rodzinnej wioski.

Modlitwa do Świętego Józefa

(Autor: ks. Martin Bartha, asystent kościelny Pomocy Kościołowi w Potrzebie)

Święty Józefie, Patronie Kościoła i nasz duchowy ojcze!

Poznałeś bezradność, prześladowania, biedę. Znałeś trudy codziennej pracy. Pomóż wszystkim, którzy walczą o swój chleb powszedni. Pomóż tym, którzy stracili nadzieję i tym, którzy cierpią na duszy i ciele. Pomagaj szczególnie tym, którzy są uciskani i prześladowani dla imienia Jezus.

Święty Józefie, naucz mnie żyć dla Jezusa i Maryi, kochać ich tak jak Ty. Błogosław Kościołowi, abyśmy żyli w wierności prawdzie Ewangelii i rozpoznawali Jezusa w naszej służbie wobec najmniejszych. Wstawiaj się za mną u Pana, aby dał mi serce otwarte i wielkoduszne, abym zawsze szukał woli Bożej we wszystkim, co robię, abym uczył się wzrastać w zaufaniu do Bożej Opatrzności i chętnie dzielił się z bliźnimi darami, które otrzymałem.

Błogosław dzieciom i młodzieży, aby miały ojców i matki, którzy czczą Świętą Rodzinę. Bądź ojcem wszystkich narodów, chroń je przed złem i zapewnij im prawdziwy postęp duchowy i materialny.

Święty Józefie, prowadź mnie na drodze zbawienia i bądź ze mną w najważniejszej chwili mojego życia, kiedy Bóg, Ojciec, Syn i Duch Święty, wezwie mnie do siebie do wieczności.

Amen.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW