Rok Świętego Józefa: wspieramy inicjatywę papieża Franciszka
19 maj 2021Pomoc Kościołowi w Potrzebie na całym świecie pomaga instytucjom poświęconym św. Józefowi.
Zdj. ACN International / Siostra i dzieci modlą się przed figurą św. Józefa w Angarsku na Syberii, Rosja, 2020 r.
8 grudnia 2020 r. papież Franciszek opublikował list apostolski Patris corde, który upamiętnia 150. rocznicę ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła Powszechnego przez papieża bł. Piusa IX. Aby ją uczcić, Ojciec Święty ogłosił tego samego dnia specjalny „Rok Świętego Józefa”, który potrwa do uroczystości Niepokalanego Poczęcia w 2021 r. Z tego powodu także międzynarodowe katolickie papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) pragnie podkreślić swoje wsparcie dla wielu projektów poświęconych św. Józefowi w Ameryce Łacińskiej, Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Europie Wschodniej i w Azji. Każdego 19 dnia miesiąca przybliżamy Państwu jeden z nich. Dziś o wsparciu dla 56 sióstr zakonnych z diecezji św. Józefa na Syberii.
W Rosji znajduje się największa na świecie diecezja nosząca imię świętego Józefa. Położona jest na rozległym terytorium Syberii Wschodniej, Transbaikalii, Chabarowska i Primorska oraz Kamczatki. Diecezja z centrum w Irkucku obejmuje prawie dziesięć milionów kilometrów kwadratowych (mniej więcej tyle, co powierzchnia Kanady; całe Chiny zajmują 9,5 mln km²!) i liczy około 16 milionów mieszkańców. Spośród nich około miliona jest prawdopodobnie pochodzenia katolickiego. Obecnie liczba praktykujących katolików we Wschodniej Syberii wynosi nieco ponad 52,6 tys.
Trwający kryzys gospodarczy prowadzi do wzrostu cen żywności i innych podstawowych artykułów, a tym samym do coraz większego ubóstwa wśród ludności. Sytuację pogarsza ogólnoświatowa pandemia. Oprócz rosnącego bezrobocia, społeczeństwo Syberii Wschodniej doświadcza zagubienia wartości, co pociąga za sobą takie problemy jak narkomania, alkoholizm, AIDS, wysoki wskaźnik aborcji i materializm.
Pośrodku tej trudnej sytuacji, w ekstremalnych warunkach klimatycznych, mieszka i pracuje 56 sióstr zakonnych z 12 różnych zgromadzeń. Zakonnice są obecne w 13 miejscowościach całej Syberii Wschodniej.
W Irkucku trzy różne zgromadzenia opiekują się dziećmi ulicy, które znalazły się w takim położeniu, ponieważ wiele rodzin pozbawionych jest środków do życia. Z kolei osoby samotne i w podeszłym wieku są głównymi ofiarami wadliwego systemu opieki społecznej. Często nie ma nikogo, kto mógłby się nimi zaopiekować lub zorganizować im opiekę medyczną. Dlatego zakonnice pracują również w hospicjum dla chorych na raka w Irkucku, a także opiekują się osobami samotnymi.
W Krasnojarsku trzy siostry Boromeuszki opiekują się dziećmi oraz zajmują się pracą katechetyczną i socjalną.
We Władywostoku trzy Siostry Miłosierdzia św. Anny rozpoczęły program dla młodych samotnych matek. W kraju, w którym wskaźnik aborcji jest zatrważająco wysoki, pracują na rzecz ochrony nienarodzonych dzieci.
W tym samym mieście przy katedrze Najświętszej Bogurodzicy powstało nowe zgromadzenie zakonne – Kanoniczki Regularne Jezusa Pana. Cztery siostry postanowiły pomagać bezdomnym i założyły dom otwarty dla tych, którzy potrzebują pomocy. Żyją, modlą się i pracują razem, pomagając w ponownym zasiewaniu wiary chrześcijańskiej na tej ziemi, na której została ona prawie całkowicie unicestwiona.
Na wyspie Sachalin, która już za panowania carów rosyjskich była miejscem zsyłek, osiedliły się Misjonarki Miłosierdzia.
Poza tym diecezja otworzyła w Chicie ośrodek pomocy dla dzieci ulicy i bezdomnych, którym opiekują się siostry ze zgromadzenia Służebnic Niepokalanego Poczęcia. Niektóre dzieci przebywają tam na stałe, inne przychodzą tylko na dzień. Do utworzenia tego ośrodka diecezja przejęła od miasta stary zrujnowany budynek, który najpierw trzeba było wyremontować, aby nadawał się do zamieszkania.
Ponadto siostry odwiedzają dom dziecka, który jest oddalony od ich miejscowości o 70 km. Mają też kontakt z kobietami przebywającymi z dziećmi w więzieniu, a które pilnie potrzebują pomocy duchowej i materialnej. Kilka lat temu siostry otworzyły również nowy dom pomagający dzieciom ulicy w Angarsku.
Pomimo skromnych wymagań, zakonnice, które całe swoje życie poświęciły służbie Kościołowi, utrzymują się dzięki wsparciu finansowemu. Oddają wszystko, aby służyć najuboższym z ubogich, nie myśląc nigdy o własnych potrzebach. Pracując w ukryciu, są żywym obrazem św. Józefa, który z pokorą trzyma swoją opiekuńczą dłoń nad ubogimi.
Siostry z Irkucka zapytane o to, kim jest dla nich św. Józef, dały takie świadectwo:
„Kiedy w 2010 r. zmarł mój tata, moim ojcem stał się św. Józef. Rozmawiam z nim, powierzam mu wszystkie swoje sprawy i codziennie proszę o pomoc. Czuję, że on jest przy mnie. Siostry Ducha Świętego w Irkucku prowadzą Dom Nadziei, ośrodek dla dzieci z rodzin ubogich. Kiedy tam jadę i kiedy wychodzę po pracy, zawsze powierzam mu wszystkie dzieci i dom” – s. Marcela Moi, SSpS.
„Mówiąc o św. Józefie, nie powinnam zapominać, że pomaga mi codziennie, wiele razy się o tym przekonałam. Jestem stara i czasem zawodzą mnie nogi, ale kiedy mówię do niego: święty Józefie, dzieci są głodne, muszę zrobić obiad – to natychmiast ból ustępuje. (…) Najbardziej fascynuje mnie jego miłość do Najświętszej Maryi Panny, która była łagodna, prosta i wyrozumiała, bo był człowiekiem takim jak my – pod każdym względem; był człowiekiem zakochanym” – s. Stanisława, Zakon Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanego Poczęcia.
Modlitwa do Świętego Józefa
(Autor: ks. Martin Bartha, asystent kościelny Pomocy Kościołowi w Potrzebie)
Święty Józefie, Patronie Kościoła i nasz duchowy ojcze!
Poznałeś bezradność, prześladowania, biedę. Znałeś trudy codziennej pracy. Pomóż wszystkim, którzy walczą o swój chleb powszedni. Pomóż tym, którzy stracili nadzieję i tym, którzy cierpią na duszy i ciele. Pomagaj szczególnie tym, którzy są uciskani i prześladowani dla imienia Jezus.
Święty Józefie, naucz mnie żyć dla Jezusa i Maryi, kochać ich tak jak Ty. Błogosław Kościołowi, abyśmy żyli w wierności prawdzie Ewangelii i rozpoznawali Jezusa w naszej służbie wobec najmniejszych. Wstawiaj się za mną u Pana, aby dał mi serce otwarte i wielkoduszne, abym zawsze szukał woli Bożej we wszystkim, co robię, abym uczył się wzrastać w zaufaniu do Bożej Opatrzności i chętnie dzielił się z bliźnimi darami, które otrzymałem.
Błogosław dzieciom i młodzieży, aby miały ojców i matki, którzy czczą Świętą Rodzinę. Bądź ojcem wszystkich narodów, chroń je przed złem i zapewnij im prawdziwy postęp duchowy i materialny.
Święty Józefie, prowadź mnie na drodze zbawienia i bądź ze mną w najważniejszej chwili mojego życia, kiedy Bóg, Ojciec, Syn i Duch Święty, wezwie mnie do siebie do wieczności.
Amen.