Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Rok Świętego Józefa: wspieramy inicjatywę papieża Franciszka

Pomoc Kościołowi w Potrzebie na całym świecie pomaga instytucjom poświęconym św. Józefowi.

św. Józef

8 grudnia 2020 r. papież Franciszek opublikował list apostolski Patris corde, który upamiętnia 150. rocznicę ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła Powszechnego przez papieża bł. Piusa IX. Aby ją uczcić, Ojciec Święty ogłosił tego samego dnia specjalny „Rok Świętego Józefa”, który potrwa do uroczystości Niepokalanego Poczęcia w 2021 r. Z tego powodu także międzynarodowe katolickie papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) pragnie podkreślić swoje wsparcie dla wielu projektów poświęconych św. Józefowi w Ameryce Łacińskiej, Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Europie Wschodniej i w Azji.

Jeden z najnowszych projektów dotyczy wsparcia dla jezuickiego kościoła św. Józefa w Bejrucie. Świątynia doznała poważnych uszkodzeń podczas potężnej eksplozji, która miała miejsce w porcie libańskiej stolicy na początku sierpnia 2020 r. Oprócz drzwi i okien, także dach XIX-wiecznego budynku wymaga gruntownych napraw. Pracujący tam o. Gabriel Khayrallah SJ w wiadomości przesłanej PKWP podkreślił głębokie więzi swojej wspólnoty ze św. Józefem: „Jako księża jezuici postrzegamy św. Józefa jako człowieka miłosierdzia i dobroczynności”. Na Madagaskarze leżącym na Oceanie Indyjskim, PKWP pomaga w budowie domu parafialnego św. Józefa w Betatao, który będzie służył jako mieszkanie dla księży z rozległej parafii, która posiada wiele stacji misyjnych. W Urugwaju, w Ameryce Południowej, PKWP zapewniła fundusze na zakup vana dla parafii św. Józefa w Lavelleja, departamencie położonym w północnej części kraju. Parafia potrzebowała samochodu, aby realizować projekty społeczne i katechetyczne, niektóre z nich w bardzo odległych regionach. Nasze stowarzyszenie zapewnia również środki do życia 56 siostrom zakonnym w położonej we wschodniej Syberii diecezji Św. Józefa w Rosji, której obszar porównywalny jest do wielkości Kanady. Praca zakonnic z różnych zgromadzeń skupia się na pomocy dzieciom ulicy i sierotom społecznym, szczególnie w większych miastach. Jedna z nich powiedziała PKWP o swoim przywiązaniu do świętego: „Dla mnie jest on wzorem ciężkiej pracy i zachowania spokoju. Nigdy nie narzekał, gdy pojawiały się trudne chwile. Nie wypowiada ani jednego słowa w Ewangelii - mimo, że jego życie było pełne trudów, tak jak nasze”. Na Ukrainie PKWP wspiera remont klasztoru sióstr z greckokatolickiego zakonu św. Józefa w Potelychu. W tym zniszczonym budynku zakonnice prowadzą sierociniec. Napisały do nas: „Święty Józef jest patronem naszego zakonu. Naśladując jego cnotliwy przykład, siostry wykonują swoją pracę pokornie i nie oczekując żadnej nagrody, ale z radością dla chwały Boga i dobra Kościoła”.

To tylko kilka przykładów projektów poświęconych św. Józefowi, jakie od lat wspiera PKWP. Każdego 19 dnia miesiąca będziemy przybliżać Państwu jeden z nich.

Modlitwa do Świętego Józefa

(Autor: ks. Martin Bartha, asystent kościelny Pomocy Kościołowi w Potrzebie)

Święty Józefie, Patronie Kościoła i nasz duchowy ojcze!

Poznałeś bezradność, prześladowania, biedę. Znałeś trudy codziennej pracy. Pomóż wszystkim, którzy walczą o swój chleb powszedni. Pomóż tym, którzy stracili nadzieję i tym, którzy cierpią na duszy i ciele. Pomagaj szczególnie tym, którzy są uciskani i prześladowani dla imienia Jezus.

Święty Józefie, naucz mnie żyć dla Jezusa i Maryi, kochać ich tak jak Ty. Błogosław Kościołowi, abyśmy żyli w wierności prawdzie Ewangelii i rozpoznawali Jezusa w naszej służbie wobec najmniejszych. Wstawiaj się za mną u Pana, aby dał mi serce otwarte i wielkoduszne, abym zawsze szukał woli Bożej we wszystkim, co robię, abym uczył się wzrastać w zaufaniu do Bożej Opatrzności i chętnie dzielił się z bliźnimi darami, które otrzymałem.

Błogosław dzieciom i młodzieży, aby miały ojców i matki, którzy czczą Świętą Rodzinę. Bądź ojcem wszystkich narodów, chroń je przed złem i zapewnij im prawdziwy postęp duchowy i materialny.

Święty Józefie, prowadź mnie na drodze zbawienia i bądź ze mną w najważniejszej chwili mojego życia, kiedy Bóg, Ojciec, Syn i Duch Święty, wezwie mnie do siebie do wieczności.

Amen.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW