„Rok 2019 był rokiem męczenników” – ocenia prezydent PKWP (ACN International) Thomas Heine-Geldern
15 sty 2020Dla Thomasa Heine-Gelderna, prezydenta zarządzającego Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), „rok 2019 był rokiem męczenników, dla chrześcijan był jednym z najbardziej krwawych w historii. Kulminacją okazały się ataki na trzy kościoły na Sri Lance, które kosztowały życie ponad 250 osób. Jesteśmy również bardzo zaniepokojeni sytuacją w Chinach i Indiach”.
Z drugiej strony pozytywne jest to, że „politycy i opiniodawcy w Europie Zachodniej znacznie częściej mówią teraz o wolności religijnej”. Jako szczególnie budujący przykład Heine-Geldern wymienił nagranie wideo, zarejestrowane dla PKWP z okazji świąt Bożego Narodzenia przez brytyjskiego następcę tronu, księcia Karola. W filmie tym odnosi się on do pogłębiającego się cierpienia i prześladowań chrześcijan na całym świecie oraz wzywa do solidarności.
W tym kontekście Heine-Geldern ponownie wezwał organizacje wielonarodowe i międzynarodowe – takie jak Unia Europejska i Organizacja Narodów Zjednoczonych – do zapewnienia i ochrony wolności religijnej jako podstawowego prawa człowieka na wszystkich szczeblach i we wszystkich krajach: „Coraz więcej się o tym mówi, ale wciąż zbyt mało się robi. Trudno uwierzyć, że w kraju takim jak Francja w ubiegłym roku liczba ataków na instytucje chrześcijańskie znacznie przekroczyła 230. Wstrząsające były również wydarzenia w Chile, gdzie od połowy października zbezczeszczono i zniszczono 40 kościołów”.
Odnosząc się do Afryki, prezydent PKWP wyraził swoje głębokie zaniepokojenie sytuacją chrześcijan w Nigerii, gdzie islamscy terroryści z Boko Haram wciąż sieją postrach wśród mieszkańców północy kraju i obszaru wzdłuż granicy z Kamerunem. „W Wigilię Bożego Narodzenia dżihadyści zaatakowali Kwarangulum, wioskę w stanie Borno zamieszkałą przez chrześcijan. Zastrzelono siedem osób, porwano młodą kobietę, a domy i kościół zostały spalone. Zaledwie dzień później ISIS opublikowało film, który, jak twierdzili, pokazywał egzekucję dziesięciu chrześcijan i muzułmanina w północno-wschodniej Nigerii. Jesteśmy tym głęboko zaniepokojeni. My świętujemy, podczas gdy inni są w żałobie i żyją w strachu”.
Według Heine-Gelderna rok 2019 był również tragicznym rokiem dla chrześcijan w Burkina Faso. W niektórych częściach kraju stopniowo wypiera się chrześcijan, a szkoły i kaplice musiały zostać zamknięte. „Dotarły do nas informacje o co najmniej siedmiu atakach na wspólnoty katolickie i protestanckie, które doprowadziły do śmierci 34 chrześcijan – wśród nich dwóch księży i dwóch pastorów. Nasi współpracownicy mówią o próbach destabilizacji kraju, podżeganiu do konfliktów religijnych i podsycaniu przemocy”.
Sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest zawsze w myślach i modlitwach prezydenta Heine-Gelderna. W tym kontekście zacytował słowa arcybiskupa Erbilu, Bashara Matti Wardy, który zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa i sytuację chrześcijan w Iraku: inwazja terrorystycznego Państwa Islamskiego była tylko „jednym z wielu aktów przemocy wymierzonych w tamtejszą wspólnotę chrześcijan”, w latach ją poprzedzających było wiele innych, „a z każdym z nich liczba chrześcijan w Iraku – i Syrii – dramatycznie się zmniejsza”. Zdaniem biskupa, pogłębiający się kryzys w sąsiednim Libanie pogarsza tylko sytuację chrześcijan i jednocześnie stwarza wiele dodatkowych problemów w udzielaniu pomocy Syrii.
Niemniej jednak, Heine-Geldern spogląda na ten rok z wdzięcznością. „Piękno naszej pracy polega na tym, że oprócz krzyża i cierpienia, możemy również bezpośrednio doświadczyć głębokiego oddania i miłości wielu ludzi. Weźmy za przykład Syrię – kraj, który de facto nadal jest w stanie wojny i cierpi z powodu jej skutków. W ostatnich latach odwiedziliśmy go kilkakrotnie i obserwujemy z podziwem jak każdy – świeccy, siostry zakonne, księża i biskupi, wspierani hojnością naszych dobroczyńców – robi wszystko, co możliwe i niemożliwe, aby złagodzić trudności duchowe i materialne mieszkańców”.