Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Rodzina uprowadzonej 14-letniej chrześcijanki wnosi sprawę do Sądu Najwyższego

Rodzina Mairy Shahbaz z Pakistanu chce uchylić wyrok Trybunału Sędziowskiego w Faisalabadzie, który 5 maja br. orzekł, że katolicka dziewczynka Maira ma 19 lat i jako taka jest prawomocnie zaślubiona z muzułmaninem.

PakistanMatka i rodzeństwo porwanej Mairy Shahbaz z Pakistanu

Rodzina Mairy Shahbaz z Pakistanu zdecydowała się walczyć o odzyskanie swojej 14-letniej córki w Sądzie Najwyższym. Rodzice mówią, że mężczyzna który ją uprowadził, zmusił ją do małżeństwa i zażądał, by porzuciła swoją wiarę.

Adwokat Khalil Tahir Sandhu potwierdził stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), że we wtorek, 2 czerwca, złożył do Prezesa Sądu Najwyższego Pierwszej Instancji w Lahore Muhammada Qasima Khana wniosek o odwołanie się od sprawy Mairy Shahbaz.

Rodzina chce uchylić wyrok Trybunału Sędziowskiego w Faisalabadzie, który 5 maja br. orzekł, że katolicka dziewczynka Maira ma 19 lat i jako taka jest prawomocnie zaślubiona z muzułmaninem Mohamadem Nakashem, który jest już żonaty i ma dwoje małych dzieci.

(o sprawie pisaliśmy 23 maja: https://pkwp.org/newsy/kolejne_porwanie_14_letniej_chrzescijanki_w_pakistanie)

Świadkowie opisali jak 28 kwietnia Maira szła blisko swojego domu w Madina Town, niedaleko Faisalabadu, kiedy Nakash i jego dwóch uzbrojonych pomocników podjechało samochodem, uprowadziło ją i odjeżdżając z pośpiechem, strzelało w powietrze.

- Staram się jak tylko mogę w tej sprawie. Matka Mairy [Nighat Shahbaz] jest tak bardzo smutna - w rzeczywistości jest obrazem przygnębienia. Nie można sobie wyobrazić szoku związanego z utratą córki i kontaktu z nią - powiedział PKWP Khalil Tahir Sandhu, dodając, że kiedy Nighat Shahbaz zobaczyła swoją córkę na rozprawie sądowej w zeszłym miesiącu, upadła i została natychmiast zabrana do szpitala z atakiem serca. Powoli dochodzi do siebie.

- Sprawa Mairy jako osoby nieletniej jest bardzo istotna. Argumenty przeciwnika są słabe i jest w nich wiele luk - kontynuuje Sandhu. Powołuje się on na akt urodzenia i inne oficjalne dokumenty z miejscowego kościoła i szkoły, które potwierdzają, że Maira ma 14 lat. Adwokat Mairy twierdzi, że akt małżeństwa przedstawiony przez Nakasha w sądzie jest fałszywy. Z dokumentu tego wynika, że poślubił dziewczynę w październiku zeszłego roku.

Nakash twierdzi, że wbrew prawu, które zabrania zawierania małżeństw z nieletnimi, małżeństwo z Mairą jest usankcjonowane przez islamską tradycję, która mówi, że małżeństwo z nieletnią jest ważne, pod warunkiem, że dziewczyna miała już swój pierwszy okres.

- W przypadkach takich jak ten często widzimy, że po dwóch lub trzech latach, kiedy mężczyźni zaspokoili swoją żądzę i mają już dość danej dziewczyny, odsyłają ją do rodziny - mówi Khalil Tahir Sandhu. Jako były minister ds. praw człowieka i mniejszości w Pendżabie, zobowiązał się poruszyć sprawę Mairy w Zgromadzeniu Pendżabskim. Przypomnijmy, jest on kolegą ze studiów zamordowanego w 2011 r. ministra i obrońcy praw mniejszości w Pakistanie, Shahbaza Bhattiego. W rozmowie z PKWP zdradził motywację swojego działania: „To, co mnie motywuje, to moja wiara w Jezusa. Przypomina mi się fragment Ewangelii, w którym Chrystus objawia, jak został posłany, by uwolnić jeńców”.

Jako organizacja charytatywna, działająca na rzecz prześladowanych i innych cierpiących chrześcijan, PKWP wspiera Narodową Komisję Sprawiedliwości i Pokoju oraz inne organizacje w Pakistanie, które udzielają m.in. pomocy prawnej mniejszościom oraz pomocy osobom zmuszonym do ukrywania się.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW