Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Rocznica męczeńskiej śmierci

Dziś rocznica śmierci 21 koptyjskich męczenników zamordowanych przez dżihadystów. „Ich świadectwo pokazuje światu, że są wartości większe od pieniądza, a wiara w Chrystusa może kosztować nawet życie” – mówi po 7 latach od tamtych wydarzeń ks. prof. Waldemar Cisło z PKWP.

Rocznica męczeńskiej śmierci koptówZdj. ACN International / Ikona 21 męczenników koptyjskich.

Okoliczności, w jakich zginęli, wywołują przerażenie. Ich wiara wzbudza ogromny podziw. 15 lutego 2015 roku 20 koptów egipskich i pracujący razem z nimi Ghańczyk zostali ścięci przez fanatyków islamskich.

„Pamiętamy brutalny obraz prowadzonych męczenników w pomarańczowych strojach i wybrzeża Libii zakrwawione ich męczeńską krwią” – mówi w 7. rocznicę tamtych wydarzeń ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Przypomina, że „z Egiptu przyjechali w poszukiwaniu chleba dla swoich rodzin”. Porwani na początku stycznia, „byli przez 40 dni przetrzymywani przez fundamentalistów”. Ich grób znaleziono po 2,5 roku.

W momencie okrutnej egzekucji męczennicy mieli skute ręce. Zostali zmuszeni do uklęknięcia. Za nimi stali ubrani na czarno terroryści z tzw. Państwa Islamskiego. Jeszcze tego samego dnia film z egzekucji obiegł cały świat. Oprawcy podpisali nagranie słowami: „Naród krzyża, wierni wrogiego Kościoła egipskiego”. W ostatnich chwilach zamordowanym towarzyszyła modlitwa. Wypowiadali słowa „Panie Jezu Chryste”. Z tym imieniem na ustach ponieśli śmierć.

„Papież Tawardos II, zwierzchnik Kościoła Koptyjskiego, wyniósł ich do godności męczenników. Wiemy, że już za ich wstawiennictwem dzieją się cuda” – wskazuje ks. prof. Waldemar Cisło. Dodaje, że ich świadectwo „pokazuje dzisiejszemu światu, że są wartości większe niż pieniądz, dobra materialne, że wiara w Chrystusa kosztuje czasem nawet życie”.

Ojciec Święty Franciszek powiedział, że 21 zamordowanych chrześcijan otrzymało od Boga największy dar: „świadczenie o Jezusie Chrystusie aż po oddanie życia”. Papież zapewniał, że w swoich sercu nosi ten „chrzest krwi”. Nazwał ich świętymi. „Są tymi, którzy wybielili swe życie we krwi Baranka” – podkreślał.

W Egipcie ich świadectwo jest wciąż żywe. W miejscu, z którego pochodzili, powstało sanktuarium zwane „Katedrą Męczenników za Wiarę”. W utworzonym obok muzeum przechowywane są m.in. kajdanki, w które byli zakuci, a także buty, monety i dowody tożsamości. Od dwóch tygodni chrześcijanie z Egiptu przeżywają tam odnowę duchową. Odbywają się celebracje liturgiczne, spotkania modlitewne i konferencje.

Biuro Prasowe PKWP Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW