Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Republika Środkowoafrykańska: "Nie mogę milczeć, gdy zabija się Środkowoafrykańczyków, jakby się rozgniatało muchę"

J.E. Dieudonné Nzapalainga, arcybiskup Bangui, jednoznacznie opisał sytuację w swoim kraju w homilii wygłoszonej w ostatnią niedzielę, 21 lipca 2013, w katedrze N.M. P. w Bangui.

Powiedział dosłownie: «Nie mogę milczeć, gdy synowie tego kraju są ofiarami najgorszego barbarzyństwa. Nie mogę milczeć, gdy zabija się Środkowoafrykańczyków, jakby się rozgniatało muchę. Nie mogę milczeć, gdy gwałci się nasze siostry i matki. Nie mogę milczeć, gdy godność Środkowoafrykańczyka jest deptana, gdy niewinni są ograbiani, gdy uczciwy i zasłużony owoc pracy całego życia jest niszczony i burzony jak domek z kart. Nie mogę milczeć, gdy konsekruje się bezkarność i narzuca dyktaturę broni".

Jednocześnie przebaczył tym, którzy widzą w nim „politycznego przeciwnika" czy niesłusznie przypisują mu ambicje polityczne albo żądzę władzy. Oświadczył: «Jestem pasterzem, a nie przeciwnikiem politycznym. Ośmielam się mieć nadzieję, że jedni i drudzy będą potrafili zauważyć w moim głosie krzyk ludu środkowoafrykańskiego».

Msza św. odprawiona została z okazji pierwszej rocznicy jego święceń biskupich. 26 czerwca 2013 r. arcybiskup Dieudonné Nzapalainga i 33 innych arcybiskupów z całego świata otrzymali paliusze z rąk Jego Świątobliwości Papieża Franciszka. W niedzielę (21 lipca) stolica kraju, Bangui, była miejscem Mszy św. dziękczynnej. Jednocześnie Msze św. w intencji pokoju w Republice Środkowej Afryki były celebrowane w wielu krajach. Ten światowy dzień modlitwy został zaproponowany przez włoskie zgromadzenie karmelitów, które zajmuje się pięcioma ośrodkami misyjnymi w Afryce Środkowej. Międzynarodowe Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie także zaprosiło wiernych na całym świecie, by modlić tego dnia za mężczyzn i kobiety tego kraju pogrążonych w przemocy i w chaosie.

PKWP/Eva-Maria Kolmann

(tł. s. A. Duda)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW