Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Republika Środkowoafrykańska: „Cały kraj jest sterroryzowany” świadectwa naocznych świadków dramatu kraju

Agencja informacyjna Fides otrzymała nowe dramatyczne informacje z Republiki Środkowoafrykańskiej, która jest ogarnięta starciami pomiędzy islamskimi rebeliantami z ugrupowania Seleka i grupy samoobronnej „anti Balaka".

W tym samym czasie wojska francuskie z Unii Afrykańskiej robią wszystko, aby zapewnić minimum bezpieczeństwa.

„Cały kraj jest sterroryzowany" powiedział w wywiadzie dla międzynarodowej organizacji charytatywnej Caritas ksiądz Anicet Assingambi, który pełni posługę duszpasterską w parafii p.w. św. Karola Lwangi w północnej Bangui, stolicy kraju. Dziesiątki tysięcy ludzi szuka schronienia w kościołach w Bangui i całym kraju. „W mojej parafii i na plebanii ukrywa się 5000 ludzi"- mówi dalej ksiądz Assingambi. „Pewna kobieta powiedziała mi, że była świadkiem morderstwa jej brata. Jeśli jakiś mężczyzna wyjdzie na zewnątrz domu zostaje zastrzelony. Na ulicy leży ciało pewnego młodego mężczyzny, ale nie możemy nic zrobić, gdyż jest zbyt niebezpiecznie, aby wyjść na zewnątrz i pochować jego ciało. My kapłani nie mamy nic, co moglibyśmy dać tym ludziom. Ich domy zostały okradzione, a wszyscy opłakują śmierć swoich najbliższych. Kiedy ci ludzie pojawili się w kościele to wszystkie dzieci płakały. Zaczęliśmy śpiewać hymny i odmówiliśmy modlitwy. To sprawiło, że wiele osób uspokoiło się. Nigdy wcześniej nie widziałem czegoś podobnego. Wszyscy czujemy, że Bóg opiekuje się nami. Proszę was, módlcie się za nami".

Według Fides pracownicy Caritas nie mogą dotrzeć do ludzi, którzy potrzebują pomocy. W Bossanga na północy kraju pracownicy organizacji charytatywnej obawiają się o bezpieczeństwo zarówno ponad 40.000 ludzi, którzy koczują w katolickiej misji, jak również 1.600 uchodźców, którzy ukrywają się w szkole. 6 grudnia pocisk uderzył w budynek misji. Na szczęście nikt nie zginął.

Kościół Katolicki w Republice Środkowoafrykańskiej wzywa obie strony do natychmiastowego zawieszenia broni i prosi o pomoc humanitarną dla uchodźców.

Agenzia Fides

Tłumaczenie z j.ang. na j.pol.: mgr Marcin Rak

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW