Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Republika Środkowafrykańska: Papież przybywa, by doprowadzić do pojednania

Republika ŚrodkowafrykańskaKościół katolicki w Republice Środkowoafrykańskiej wiąże duże nadzieje w związku z wizytą papieża Franciszka.

Wizyta papieża wzbudza duże nadzieje w Republice Środkowoafrykańskiej. „Papież przyjeżdża zaprosić ludzi do odbudowy kraju, w którym będzie panowała miłość i braterstwo“, mówi Dieudonne Nzapalainga, arcybiskup Bangui w rozmowie z przedstawicielem Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Papież Franciszek odwiedzi Republikę Środkowoafrykańską w dniach 29 i 30 listopada. Od 2013 roku kraj jest areną przemocy po przeprowadzeniu zamachu stanu przez muzułmańskich rebeliantów, skupionych w organizacji Séléka. „Od początku papież mówi o sobie jako papieżu biednych ludzi. Tu, w Republice Środkowoafrykańskiej jesteśmy bardzo biednym Kościołem. Przeszliśmy bardzo trudny czas“, powiedział arcybiskup Nzapalainga. „Poprzez swoją wizytę duszpasterską papież pragnie zachęcić ludzi, aby szli drogą pojednania. Wierzymy, że za jego pośrednictwem możemy usłyszeć głos Chrystusa, który przemawia do naszych sumień, tak abyśmy wyznali swoje grzechy i straszliwe zbrodnie, które zostały popełnione. To jest najlepszy sposób prowadzący do pojednania“.

Arcybiskup Nzapalainga mówi, że obecnie w jego kraju nadal jest niespokojnie. "To tak, jakbyśmy siedzieli na górze, w której tli się żar. Tak wielu ludzi wciąż ma broń. Mała iskra wystarczy, aby rozniecić ogień". Jednak abp Nzapalainga nie jest zaniepokojony, jeśli chodzi o bezpieczeństwo papieża. "Bóg jest naszym pierwszym obrońcą. A papież przychodzi w imię Chrystusa. Takie było pragnienie papieża Franciszka, aby spotkać się z braćmi i siostrami w wierze i w pewien sposób doświadczyć na sobie ich niepewności, w jakiej żyją każdego dnia. Chce przeżyć i poznać rzeczywistość tutejszych mieszkańców“. Ksiądz arcybiskup uważa wizytę papieża za ważną dla stosunków chrześcijańsko-muzułmańskich. "Podczas wizyty papieża muzułmanie i chrześcijanie będą razem jak bracia i siostry. Poza tym, wszyscy wierzymy w jednego Boga. Wizyta papieża jest zaproszeniem do odkrycia tego braterstwa. Rolą religii jest gromadzić a nie dzielić. Zbyt często religia była wykorzystywana i nadużywana do innych celów" – powiedział arcybiskup Nzapalainga . Wymiar międzyreligijny wizyty został również podkreślony przez biskupa Cyr-Nestor Yapaupa z Alindao. "Papież będzie starał się przynieść nam pokój i zjednoczyć kraj. Mając to na uwadze, ważne jest to, że odwiedzi on rówież zarówno wspólnotę muzułmańską, jak i protestancką. Obydwie te wspólnoty zostały zaproszone na nasze uroczystości".

Niedawno bp Yapaupa odwiedził rzymskie biuro Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Podczas odbytej tam rozmowy wyjaśnił, że walka z ubóstwem i gojenie głębokich ran moralnych to dwa główne zadania Kościoła w jego kraju. "W naszej okolicy ugrupowanie Séléka rozpoczęło rebelię w 2013 r. To był straszny rok dla nas. W pierwszych miesiącach sojusz rebeliantów skupił się na niszczeniu infrastruktury Kościoła. Atakowano i zajęto plebanię, ośrodki zdrowia i budynki Caritas. Ponadto wszystkie pojazdy diecezji zostały skradzione, w tym te, które są używane do opieki medycznej nad ludnością wiejską. Wspólnota chrześcijańska poniosła ogromne straty, ponieważ wielu księży zostało zmuszonych do opuszczenia swoich parafii. Rebelianci ukradli wszystko. W związku z tym ludzie nie mają podstawowych środków do zycia" – wyjaśnił biskup Yapaupa. W dalszej rozmowie powiedział, że dzięki pomocy PKWP wreszcie można było w wielu parafiach naprawić drzwi wejściowe do plebani.

Biskup Yapaupa podkreślił, że w 2014 roku sytuacja nieco się poprawiła. W związku z przybyciem wojsk międzynarodowych rebelianci opuścili stolicę Bangi. W jego diecezji rebelianci z Séléka są obecni jedynie na niektórych obszarach. Ale w chwili obecnej różne grupy rebeliantów jednoczą się. Zamierzają ponownie uderzyć na stolicę kraju. Mają broń i dlatego są nadal bardzo niebezpieczni. Według biskupa obecność ugrupowania Séléka zniechęca wielu chrześcijan do powrotu do domów, które opuścili w 2013 roku. Na 273 000 mieszkańców przypada tylko trzech lekarzy. Nauczyciele również boją się wracać. Mimo wielkich trudności, Kościół kontynuuje swoją pomoc dla ludności. W ciągu trzech lat kryzysu siedem szkół katolickich w Alindao nadal było otwartych. Celem dla ks. biskupa jest to, aby przywrócić mobilne usługi medyczne dla ludzi w okolicznych wioskach. "W przyszłości chcemy również utworzyć centrum doradztwa społecznego. Oprócz rozwiązywania problemów związanych z ubóstwem celem naszym jest zaleczenie głębokich ran duchowych, jakie ludzie ponieśli w wyniku dramatycznych wydarzeń. Wielu straciło swoich bliskich. Upłynie jednak dużo czasu, zanim się to uda".

Autor: Oliver Maksan

Tłumaczenie: Wiesław KnapikZostałeś zapisany pomyślnie do naszego newslettera
Uzupełnij puste pole!
Podany adres email jest już na liście.
  • Parlamentarny zespół ochrony chrześcijan w świecie

    Zespół tworzą posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, stanowią niepolityczną grupę, zainteresowaną problematyką prześladowań chrześcijan na świecie. Celem powołania Zespołu jest bieżące monitorowanie sytuacji prześladowanych chrześcijan na świecie oraz - w miarę możliwości - przeciwdziałanie temu zjawisku.

    Kid

Dane kontaktowe

Pomoc Kościołowi w Potrzebie - Sekcja Polska
ul. Wiertnicza 142, 02-952 Warszawa
tel./fax.: +48 22 845 17 09
email: info@pkwp.org
godziny otwarcia: 8.00 - 16.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Krakowie
ul. Stradomska 6, 31-058 Kraków
tel.: +48 512 194 534
email: biuro.krakow@pkwp.org
godziny otwarcia:
9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Poznaniu
ul. Szewska 18, 61-760 Poznań
tel.: +48 61 881 88 19
email: biuro.poznan@pkwp.org
godziny otwarcia: 9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Konta złotówkowe:
ING Bank Śląski o/ Warszawa
31 1050 1025 1000 0022 8674 7759

PKO BP o/ Warszawa
87 1020 1068 0000 1402 0096 8990

Konta walutowe:
Euro EUR
PL 47 1050 1025 1000 0023 4085 9988
SWIFT: INGBPLPW

Dolary USD
PL 25 1050 1025 1000 0090 7713 6449
SWIFT: INGBPLPW

Nr konta dla zamówień:
ING Bank Śląski o/Warszawa
81 1050 1025 1000 0090 6233 6830

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Partnerzy:

Code & Design: REBORN

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW