Rekordowa kwota na rzecz prześladowanych i cierpiących chrześcijan w 2021 roku!
17 cze 2022Z pomocy PKWP (ACN) skorzystała co trzecia diecezja na świecie, a także co ósmy ksiądz.
Zdj. ACN International / Msza św. w intencji dobroczyńców PKWP w syryjskokatolickiej katedrze Matki Bożej Wniebowziętej w Aleppo, Syria, 20.12.2020.
W 2021 roku międzynarodowa katolicka duszpasterska organizacja charytatywna i Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) otrzymało darowizny w wysokości ponad 133 milionów euro (2020: 122,7), które przeznaczyło na wsparcie prześladowanych i cierpiących chrześcijan na całym świecie.
15 czerwca br. Rada Nadzorcza ACN International (PKWP) zatwierdziła w Rzymie roczne dane finansowe, które pokazują, jak papieska organizacja charytatywna wspiera prześladowane lub ubogie wspólnoty chrześcijańskie na całym świecie. „W 2021 roku hojność naszych dobroczyńców z 23 krajów umożliwiła PKWP wsparcie programów na łączną kwotę 105,9 mln euro. W imieniu naszych cierpiących braci i sióstr możemy im tylko podziękować za to wyjątkowe wsparcie w drugim roku pandemii COVID-19 i jesteśmy pewni, że Bóg obficie wynagrodzi im tę pomoc” – powiedział Prezydent Wykonawczy PKWP, Thomas Heine-Geldern.
Z podanej wyżej kwoty (105,9 mln euro), 92,8 mln euro (87,6%) przeznaczono na sfinansowanie 5298 projektów w 132 krajach świata, w których Kościół cierpi z powodu prześladowań lub skrajnego ubóstwa. Kolejne 13,1 miliona (12,4%) zostało wykorzystane na realizację misji informacyjnej, rzeczniczej i modlitewnej PKWP, na przykład podczas corocznego „Red Week” – „Czerwonego Tygodnia dla Prześladowanych Chrześcijan” lub na produkcję i dystrybucję „Raportu o Wolności Religijnej”. Ponadto, nadwyżka w wysokości 4,6 miliona euro została przeznaczona na realizację projektów w roku 2022.
Z łącznej kwoty 128,5 mln euro, 8,6 mln euro (6,7%) wydano na administrację, a 14 mln euro (10,9%) na relacje z darczyńcami i fundraising.
Jak zwykle w 2021 roku darowizny na rzecz PKWP pochodziły wyłącznie od osób prywatnych, ponieważ organizacja nie przyjmuje dotacji publicznych.
Zdj. ACN International / Zakup łodzi dla parafii św. Jana Chrzciciela w Curralinho; wizyta duszpasterska we wspólnotach nadrzecznych – diecezja Ponta Pedras – wyspa Marajó, Brazylia.
Afryka, Azja i Bliski Wschód w czołówce
Wyniszczające skutki pandemii w wielu krajach rozwijających się wymagały zdecydowanej reakcji ze strony PKWP – na projekty związane z Covid-19 z budżetu na rok 2021 przeznaczono 9,7 mln euro. Na pierwszym miejscu pod względem łącznej kwoty dofinansowania (ponad 12 mln euro) znalazły się Indie, które szczególnie mocno ucierpiały z powodu koronawirusa. Za tym azjatyckim krajem plasują się Ukraina, Liban, Syria i Demokratyczna Republika Konga.
Pod względem regionów wyróżnia się Afryka, która w ramach projektów otrzymała 30,7% pomocy, a na drugim miejscu plasuje się Azja i Oceania (22,3%). PKWP kontynuuje swoje zaangażowanie na Bliskim Wschodzie (16,9%), szczególnie w Libanie, Syrii i Iraku, gdzie organizacja charytatywna inwestuje w projekty mające na celu pomoc chrześcijanom w pozostaniu na ziemiach ich przodków pomimo prześladowań, wojny i kryzysu ekonomicznego.
Zgodnie z misją duszpasterską PKWP, środki finansowe przeznaczone są na formację księży i osób zakonnych, środki transportu, np. samochody 4×4 lub łodzie dla parafii położonych w odległych rejonach oraz na budowę i renowację kościołów. W 2021 roku PKWP wsparło zakup 1338 pojazdów i przyczyniło się do budowy 307 kościołów, 157 klasztorów i nowicjatów, 295 ośrodków duszpasterskich oraz 52 seminariów.
Jeden na ośmiu księży otrzymał wsparcie PKWP
Innym znaczącym sposobem wsparcia jest udzielanie pomocy finansowej księżom posługującym w ubogich wspólnotach. Wsparcie w postaci stypendiów mszalnych otrzymało łącznie 52 879 księży w Afryce, Azji, Europie Wschodniej, Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie. Liczby te oznaczają, że z pomocy tej skorzystał mniej więcej co ósmy ksiądz na świecie, ale także, że co 15 sekund gdzieś na świecie odprawiana jest msza św. w intencji dobroczyńców PKWP, którzy umożliwiają ich pracę.
Podstawowym elementem wsparcia udzielanego przez organizację charytatywną jest formacja. W 2021 roku PKWP sfinansowało kształcenie 13 381 seminarzystów z całego świata, czyli wsparcie to otrzymał mniej więcej jeden na ośmiu kleryków. Od 2004 roku PKWP udzieliła wsparcia 237 353 seminarzystom.
Zdj. ACN International / Wsparcie dla 20 kapłanów pracujących w Misji Towarzystwa Jezusowego w Assam (Jezuicka Prowincja Ranchi, SJ) – 1000 mszy zwykłych i 110 mszy nowennowych; Msza św. z okazji Pierwszej Komunii Świętej w Misji TJ w Assam, Indie.
Jedna na trzy diecezje
W 2021 roku PKWP prowadziła projekty w 1181 diecezjach. Biorąc pod uwagę, że Kościół obejmuje 3026 terytoriów kościelnych, oznacza to, że organizacja charytatywna bezpośrednio pomagała co trzeciej diecezji katolickiej na świecie.
„PKWP nadal wprowadza rzeczywiste i trwałe zmiany w życiu chrześcijan na całym świecie, od Albanii po Zimbabwe. Wspólnoty te są dla nas źródłem inspiracji, ponieważ pomimo ubóstwa, trudności, a często wręcz prześladowań, żyją zgodnie ze swoją wiarą. Dzięki ogromnej hojności i pomocy naszych dobroczyńców możemy wspierać i utrzymywać je materialnie” – mówi Thomas Heine-Geldern, Prezydent Wykonawczy PKWP (ACN).
„W ubiegłorocznej pracy mieliśmy głęboką świadomość działania Bożej Opatrzności, która pośród rosnącej globalnej niepewności coraz szerzej otwierała serca naszych dobroczyńców”.
„W 2021 roku, podobnie jak w latach poprzednich, jednym z krajów, które najbardziej skorzystały z funduszy PKWP, była Ukraina. Fakt, że mieliśmy tak wiele projektów i partnerów na miejscu, sprawił, że byliśmy w stanie natychmiast przyjść z pomocą w 2022 roku, kiedy rozpoczęła się wojna. PKWP będzie nadal pracować, gdzie tylko może, aby pomóc chrześcijanom, którzy potrzebują wsparcia, tak długo, jak nasi dobroczyńcy będą nam ufać poprzez swoje darowizny i wsparcie” – dodał.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie jest międzynarodową papieską organizacją charytatywną. Została założona po II wojnie światowej, aby pomagać chrześcijańskim uchodźcom z Europy Wschodniej. Obecnie ma biura w 23 krajach i służy prześladowanym i cierpiącym chrześcijanom na całym świecie.