Rekordowa ilość uczestników kampanii modlitewnej PKWP „Milion dzieci modli się na różańcu”
27 paź 2020W dniach 18-19 października br. ponad pół miliona dzieci ze 136 krajów wszystkich kontynentów przyłączyło się do modlitewnej akcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) „Milion dzieci modli się na różańcu”. 11 października br. po modlitwie Anioł Pański zachęcał ich do tego także papież Franciszek.
Maiduguri, Nigeria
Pomimo cyberataku, który zablokował międzynarodową stronę internetową akcji, „padł historyczny rekord liczby uczestników od momentu jej rozpoczęcia w 2005 roku” – mówi ks. Martin Barta, asystent kościelny PKWP (ACN). Według danych stowarzyszenia, najwięcej osób brało udział w kampanii w Polsce i Meksyku, a następnie na Słowacji, w Indiach i na Filipinach.
„Z powodu pandemii, która dotyka tak wielu z nas, dzieci w niektórych krajach nie mogły zebrać się w dużych grupach, więc modliły się w rodzinach; widzieliśmy piękne filmy z dziećmi z Bejrutu w Libanie czy z Carúpano w Wenezueli, gdzie dzieci modliły się w swoich domach” – relacjonuje ks. Martin.
Główną ideą inicjatywy jest modlitwa o pokój i jedność w świecie. Właśnie o to przede wszystkim prosiły dzieci z Maiduguri w północno-wschodniej Nigerii, regionie, który bardzo ucierpiał w wyniku ataków Boko Haram. Modlące się dzieci trzymały plakaty i rysunki z ich własnym przesłaniem; modliły się w intencji o zaprzestanie przemocy i za prześladowanych chrześcijan. Tę samą intencję zanosiło w swej modlitwie 517 dzieci, które dołączyły do naszej akcji z Armenii, kraju znajdującego się obecnie w stanie wojny.
Także w Mińsku, stolicy Białorusi, kraju od tygodni rozdartym przemocą, przyłączono się do modlitwy o pokój i jedność, jak przekazał nam arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz. Przebywa on obecnie na wygnaniu i mógł przyłączyć się do modlitwy tylko przez Internet, ponieważ nie może wrócić do swojego kraju.
El Alto, Boliwia
Również w Dolinie Niniwy (Irak) przed figurą Matki Boskiej w Telskuf zebrała się grupa dzieci, aby odmawiać różaniec w intencji pokoju na świecie oraz za wszystkich tych, którzy cierpią i o zakończenie pandemii.
Modlitwa w intencji cierpiących z powodu pandemii płynęła także z Nikaragui, z klasztoru Albertynów (mnichów kontemplacyjnych) z Esteli w północno-zachodniej części kraju, gdzie kilka tygodni temu na COVID-19 zmarł założyciel tego zgromadzenia. Modlono się tu „za wszystkich zarażonych koronawirusem i o zdrowie wszystkich ludzi”.
W inicjatywę modlitewną włączyły się setki szkół w Europie – z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Słowacji. Z kolei w Korei Południowej dzieci ze szkoły diecezjalnej w Seulu włączyły się do modlitwy 22-go października, ponieważ wcześniej nie było to możliwe z powodu rządowych restrykcji związanych z ochroną zdrowia.
Jednym z najbardziej symbolicznych momentów kampanii była modlitwa różańcowa dzieci w sanktuarium w Fatimie w Portugalii. Dzięki transmisji na żywo w różnych kanałach katolickich, tysiące wiernych na całym świecie mogło duchowo włączyć się w modlitwę.
„Otrzymaliśmy setki świadectw z całego świata. Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu tegorocznej kampanii. Licznik na stronie internetowej, na której rodziny i grupy mogły się zarejestrować, zatrzymał się na poziomie 509 771. Wiemy jednak, że tysiące osób nie mogło się zarejestrować, ponieważ strona została zaatakowana w cyberprzestrzeni dwa dni przed datą wydarzenia” – wyjaśnia Maria Lozano, szefowa międzynarodowego biura prasowego ACN i dodaje: „Trudno zrozumieć, dlaczego ktokolwiek miałby chcieć powstrzymać dzieci przed modlitwą, ale to pokazuje nam, że ktoś boi się mocy tych modlitw, które mogą zmienić świat, jak powiedział ojciec Pio”.
Korea Południowa
„Wiele osób od lat otrzymuje materiały PKWP za pośrednictwem poczty lub innych dystrybutorów w swoich krajach, szczególnie w Afryce, ponieważ nie mają łatwego dostępu do Internetu. W tym roku po raz pierwszy uruchomiliśmy rejestrację uczestników za pomocą strony internetowej. Inicjatywa ta okazała się prawdziwym sukcesem; zaczęła żyć własnym życiem i dzięki portalom społecznościowym zobaczyliśmy, jak wiele osób zostało zaproszonych przez znajomych, ich lokalne parafie lub diecezje” – wyjaśnia ks. Martin Barta.
Akcja modlitewna „Milion dzieci modli się na różańcu” zrodziła się w Caracas w Wenezueli w 2005 r. Podczas modlitwy różańcowej grupy dzieci w przydrożnej kapliczce, kilka kobiet, które im wówczas towarzyszyły, doświadczyło głębokiej obecności Maryi Panny. Przypomniały sobie wtedy obietnicę św. Ojca Pio: „Kiedy milion dzieci odmawia różaniec, świat się zmienia”. Więcej o kampanii: www.modlitwamilionadzieci.pl
O przebiegu akcji modlitewnej w Polsce poinformujemy niebawem w osobnej wiadomości. Relacje można też zobaczyć na funpag’u: https://www.facebook.com/miliondzieci