Rekonstrukcja wielkiego syriacko-katolickiego kościoła Al-Tahira w Qaraqosh – etap drugi
04 lut 2021Robotnicy dokładają wszelkich starań, aby ukończyć prace przed planowaną na marzec br. wizytą Ojca Świętego.
Zdj. ACN International / Kościół Al-Tahira w Qaraqosh – stan na styczeń 2021 r.
Kościół Al-Tahira w Qaraqosh (znanego również jako Baghdeda lub Al-Hamdaniya) jest największą syriacko-katolicką świątynią Bliskiego Wschodu, wyróżniającą się swoją konstrukcją i znaczeniem kulturowym tego największego chrześcijańskiego miasta w Iraku. Zbudowano go w latach 1932-1948 pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia. Jego dach spoczywa na 22 jednoczęściowych marmurowych filarach z Mosulu, a powierzchnia wynosi 1296 m². Do budynku przylega dziedziniec z repliką groty z Lourdes, a pod ziemią znajdują się pozostałości pierwszego kościoła, wybudowanego w tym miejscu.
Obecnie kościół Al-Tahira przechodzi gruntowną renowację, którą współfinansuje Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Budynek był ostatnio remontowany w 1964 r., ale został poważnie zniszczony przez okupantów z ISIS. Od sierpnia 2014 do października 2016, dziedziniec wykorzystywany był jako strzelnica – w ścianach do dziś widoczne są dziury po kulach. W 2016 r. kiedy Daesh opuściło ten teren, pozostawiło po sobie zgliszcza – wszystkie meble, a także manuskrypty i pozostałe modlitewniki zostały spalone wewnątrz świątyni. Dym i ogień uszkodziły sufit. Ponadto wysadzona została wieża zegarowa, a sam zegar przepadł.
Renowacja kościoła ma na celu doprowadzenie go do stanu pełnej używalności, tak jak to miało miejsce wcześniej, gdy był on symbolem, domem i dziedzictwem mieszkańców Baghdedy, co oczywiście wiąże się z możliwością sprawowania Eucharystii, przynoszącej prawdziwą obecność Chrystusa wiernym z Qaraqosh. O wielkich nadziejach lokalnych chrześcijan, związanych z odbudową, pisaliśmy kilka miesięcy temu:
https://pkwp.org/newsy/latarnia_morska_dla_baghdedy_karakosz_irakZdj. ACN International / Kościół Al-Tahira w Qaraqosh – stan na listopad 2018 r.
Projekt renowacji realizowany jest w kilku etapach, z których pierwszy zakończył się w październiku 2019 r. Wiązało się to z udzieleniem początkowej dotacji w wysokości 100 tys. euro na pilnie potrzebną stabilizację marmurowych kolumn i łuków, które zostały uszkodzone i stanowiły poważne zagrożenie strukturalne dla kopuły i całego budynku. W drugiej fazie, która trwa obecnie, uwzględniono uporządkowanie wnętrza, prace w zakrystii, kładzenie tynków wewnętrznych, odnowienie sufitu i ołtarza, montaż okien i drzwi oraz elektryki. Trzeci etap obejmuje prace na zewnątrz: sprawdzenie i konserwację wejścia głównego, konserwację i wyposażenie wieży kościelnej, rozbiórkę bocznej sali i zainstalowanie nowych toalet, ponowne uszczelnienie kościoła od zewnątrz oraz zainstalowanie 20 urządzeń wentylacyjnych.
Łączny koszt drugiej i trzeciej fazy został oszacowany na 800 tys. euro. PKWP obiecało wesprzeć projekt kwotą 500 tys. euro. Robotnicy dokładają wszelkich starań, aby ukończyć prace przed planowaną na marzec br. wizytą Ojca Świętego.