#RedWeek oświetla budynki i sumienia na całym świecie, by upamiętnić prześladowanych chrześcijan
30 lis 2021#RedWednesday: Raport PKWP „Usłysz jej wołanie” („Hear Her Cries”)
Zdj. ACN International / Podświetlone na czerwono narodowe sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze w ramach akcji #RedWeek, 20.11.2021 r.
Kilkaset budynków od Sydney w Australii po Paryż we Francji, zostało podświetlonych na czerwono podczas #RedWeek, który zakończył się w #RedWednesday, 24 listopada. Tysiące ludzi wzięło udział w mszach, czuwaniach modlitewnych, procesjach, marszach pamięci, konferencjach, koncertach i innych inicjatywach, mających na celu upamiętnienie prześladowanych chrześcijan i stanięcie w obronie wolności religijnej.
Także w tym roku wiele krajów postanowiło poświęcić tej sprawie tydzień poprzedzający 24 listopada, nazywając go #RedWeek lub też Tygodniem Świadków. Tym razem szczególną uwagę zwracano na bardzo trudną sytuację młodych dziewcząt i kobiet w mniejszościowych wspólnotach chrześcijańskich, które są nieustannie narażone na przemoc seksualną i wykorzystywanie.
Z tej okazji Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) opublikowało raport zatytułowany „Usłysz jej wołanie” („Hear Her Cries”), którego redakcją zajęła się sekcja PKWP w Wielkiej Brytanii (ACN UK). 52-stronicowa publikacja przedstawia prawdziwe przypadki i relacje ofiar z pierwszej ręki, w tym trzech kobiet z Egiptu, dwóch z Iraku, jednej z Mozambiku, trzech z Nigerii i trzech z Pakistanu. Raport został zaprezentowany podczas wydarzeń #RedWeek w Parlamencie Szkockim oraz w Katedrze Westminsterskiej w Londynie, a także podczas nabożeństwa, któremu przewodniczył arcybiskup Eamon Martin z Armagh w Irlandii. PKWP w Wielkiej Brytanii wystosowała również petycję wzywającą ONZ i władze Wielkiej Brytanii do podjęcia bardziej skutecznych kroków w celu zwalczania plagi przemocy seksualnej wobec chrześcijańskich kobiet i dziewcząt, a także tych należących do innych mniejszości religijnych.
Innym ważnym wydarzeniem tegorocznego #RedWeek była iluminacja na czerwono maronickiej katedry św. Eliasza w Aleppo w Syrii, gdzie przedstawiciele różnych chrześcijańskich wspólnot wyznaniowych zebrali się na nabożeństwie modlitewnym ku pamięci cierpiącego Kościoła na całym świecie. Katedra została poważnie uszkodzona w czasie wojny syryjskiej i odbudowana dzięki wsparciu PKWP.
Zdj. Acn International / Iluminacja na czerwono maronickiej katedry św. Eliasza w Aleppo w Syrii, w ramach akcji #RedWeek, 22.11.2021 r.
Cierpienie chrześcijan w Syrii zostało również zaakcentowane w Kolumbii poprzez świadectwo siostry Guadalupe Rodrigo, misjonarki pracującej w Syrii w najtrudniejszych czasach wojny. PKWP w Kolumbii (ACN Colombia) obchodziło #RedWeek w Medellín, Barranquilla i Bogocie pod hasłem „Usłyszcie ich wołanie: kobiety prześladowane za wiarę”. Na południu kraju, w Ipiales, by upamiętnić męczenników Kościoła, podświetlony na czerwono został imponujący kościół Matki Bożej Różańcowej w Las Lajas.
Po raz pierwszy do inicjatywy #RedWeek przyłączyły się również Ukraina oraz Bośnia i Hercegowina. Oświetlone na czerwono zostały greckokatolicka katedra Zmartwychwstania Pańskiego w Kijowie i katedra w Sarajewie.
Krajem, w którym #RedWednesday zyskał duże poparcie społeczne i państwowe, jest Austria. W tym roku oprócz ponad 100 kościołów, klasztorów i pomników, na czerwono podświetlono również trzy duże budynki publiczne: Parlament, Federalny Urząd Kanclerski i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Zdj. ACN International / Podświetlony na czerwono budynek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Wiedniu, Austria, #RedWeek 2021.
W Niemczech udział w akcji #RedWeek wzięło ponad 120 kościołów – w tym katedry w Passau i Paderborn. Podczas różnych wydarzeń towarzyszących inicjatywie świadectwa o prześladowaniach i pojednaniu dawali chrześcijanie z Erytrei, Egiptu i Nigru, w tym włoski misjonarz o. Pierluigi Maccalli, który przez ponad dwa lata był przetrzymywany przez bojówki dżihadystów w Mali.
We Francji kolorem czerwonym oświetlono Bazylikę Najświętszego Serca na Montmartre w Paryżu. W celu zwrócenia uwagi na wolność religijną zorganizowano czuwanie modlitewne, które było transmitowane na żywo przez katolicki kanał telewizyjny. W procesji wzięli udział ludzie niosący czerwone sylwetki, symbolizujące prześladowanych chrześcijan.
Republika Czeska przekroczyła w tym roku wszystkie poprzednie wysiłki mobilizacyjne w obronie wolności religijnej, podświetlając na czerwono 190 budynków na całym terytorium kraju. Program obchodów obejmował konferencję na Uniwersytecie Karlova w Pradze, mającą na celu określenie konkretnych sposobów pomocy prześladowanym oraz koncert fundraisingowy w Szkole Muzycznej transmitowany przez telewizję państwową. Na czerwono podświetlonych zostało kilka czeskich ambasad. Współgospodarzami obchodów #RedWeek były Konferencja Biskupów Katolickich, Rada Żydowska, Rada Ekumeniczna i think tank KD.
Na Słowacji oświetlonych na czerwono zostało 40 budynków, w tym Zamek Bratysławski i główne katedry diecezji. W wielu kościołach zorganizowano modlitwy za prześladowanych chrześcijan.
Zdj. Peter Marek, ACN International / Iluminacja na czerwono zamku w Bratysławie na Słowacji, #RedWeek 2021.
W Portugalii oprócz kilku parafii podświetlono wiele zabytków, takich jak statua Chrystusa Króla, która spogląda na Lizbonę zza rzeki Tag oraz sanktuarium São Bento da Porta Aberta w Bradze na północy kraju.
Węgry przyłączyły się do inicjatywy #RedWeek na poziomie międzynarodowym, oświetlając na czerwono swoje ambasady. Obchody w kraju były ekumeniczne – na czerwono podświetlono Wielki Kościół Reformowany w Debreczynie i bazylikę w Esztergom.
W Kanadzie #RedWeek był obchodzony przez wiernych z diecezji Québec, Montréal, Toronto, Medicine Hat, Ottawa i Chicoutimi. Po raz pierwszy do akcji włączyły się dwa narodowe sanktuaria: Bazylika Świętego Józefa w Montréalu i Bazylika Matki Bożej Przylądka w Trois-Rivières.
W Australii oświetlone na czerwono zostały trzy katedry: w Sydney, Melbourne i Hobart. W intencji prześladowanych chrześcijan modlono się podczas mszy św. albo nabożeństw modlitewnych ze świadectwami.
Chrześcijanie w Polsce ubrani w czerwone elementy stroju, trzymając czerwone znicze, wyszli na ulice Poznania w milczącym marszu ku pamięci tych, którzy cierpią za swoją wiarę. Po jego zakończeniu uczestnicy wysłuchali dwóch świadectw prześladowanych chrześcijanek z Pakistanu i Egiptu, a także modlili się koronką do Bożego Miłosierdzia. Podświetlone na czerwono zostało narodowe sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Poznaniu (oo. jezuici), kościół św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie i figura Serca Pana Jezusa w Brodach.
Zdj. Damian Niemczal, ACN International / Marsz milczenia w Poznaniu w ramach akcji #RedWeek, 20.11.2021 r.
Oprócz iluminacji budynków w kilku krajach (m.in. Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii czy na Słowacji) w #RedWeek włączyli się uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych – wyznaczony dzień modlitwy za prześladowanych chrześcijan akcentowali poprzez ubiór w kolorze czerwonym.
Inicjatywa #RedWednesday rozpoczęła się w 2015 r. w Wielkiej Brytanii jako część nieustających wysiłków organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), aby zwrócić uwagę na cierpienie i prześladowania chrześcijan oraz na to, że męczeństwo za wiarę w Chrystusa nie należy do przeszłości. W ciągu ostatnich lat rozwinęła się do tygodniowych obchodów #RedWeek, obejmujących swym zasięgiem cały świat. W tym roku wydarzenia miały miejsce w dniach 17-24 listopada 2021 r.