Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

#RedWeek: Czerwone iluminacje budynków i obiektów od Canberry do Wiednia

W listopadzie PKWP zwraca uwagę na wolność religijną i prześladowania chrześcijan

RedWeek 2022Zdj. ACN International / Katedra św. Stefana w Wiedniu podświetlona na czerwono w ramach akcji #RedWeek 2021, Austria.

Międzynarodowa kampania Red Week (Czerwony Tydzień) zainicjowana przez międzynarodową organizację charytatywną Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) w celu zwrócenia uwagi na wolność religijną i prześladowanych chrześcijan, odbędzie się w tym roku między 16 a 23 listopada.

Poprzez podświetlanie na czerwono budynków i obiektów w różnych krajach oraz specjalne inicjatywy, akcje modlitewne i świadectwa zaproszonych gości, będziemy przypominać o trudnej sytuacji prześladowanych chrześcijan i braku wolności religijnej w wielu krajach świata.

#RedWeek rozpocznie się w środę 16 listopada od oficjalnego zaprezentowania publikacji „Prześladowani i zapomniani? Raport dotyczący chrześcijan represjonowanych z powodu wiary 2020-22” w Gmachu Parlamentu (Pałac Westminster) w Londynie. Sprawozdanie to stanowi uzupełnienie raportu Wolność Religijna na Świecie. Przygotowany został przez biuro krajowe PKWP w Wielkiej Brytanii (ACN UK). Ukazuje się co dwa lata i w sposób szczególny odnosi się do światowej sytuacji prześladowanych chrześcijan. W kolejnych tygodniach będzie on prezentowany w innych krajach.

Tego samego dnia w kościele św. Karola w Wiedniu zostanie odprawiona msza święta. Do tej pory w Austrii swój udział w Red Week potwierdziły co najmniej 94 kościoły - albo poprzez oświetlenie na czerwono, albo poprzez akcje modlitewne. Z kolei PKWP w Kolumbii (ACN Colombia) w Ameryce Południowej zaprosiło do Bogoty i Medellin siostrę Glorię Narvaez, aby podzieliła się swoim doświadczeniem - zakonnica przez pięć lat była więziona przez islamskich terrorystów w Mali.

Chociaż wydarzenia i akcje są rozłożone na cały miesiąc, wiele wieczorów modlitewnych ze świadectwem chrześcijan odbędzie się w różnych miejscach świata w środę 23 listopada, w #RedWednesday (Czerwona Środa). W Australii podświetlonych zostanie dziesięć katedr, a w katedrze w Canberze zaplanowano wydarzenie modlitewne Noc Świadków (Night of Witness). Wielka Brytania przygotowała wiele różnych wydarzeń zarówno w Anglii, jak i w Szkocji, w tym inicjatywę „Taste of Home” (Smak Domu), która zaprasza ludzi do zebrania się z przyjaciółmi i rodziną, i podzielenia się tradycyjnym posiłkiem z jednego z krajów, w których chrześcijanie są prześladowani, do dzielenia się historiami o cierpiącym Kościele, do modlitwy i zbierania funduszy na wsparcie uchodźców.

We Francji w 100 kościołach w całym kraju zabrzmią dzwony, a w Collège des Bernardins w Paryżu odbędzie się dyskusja przy okrągłym stole, po której 23 listopada na Montmartre zaplanowano wieczorne czuwanie modlitewne ze świadectwem arcybiskupa Ndagoso z Kaduny w Nigerii.

PKWP w Niemczech (ACN Germany) zaprosiła gości z Iraku, Nigerii i Pakistanu, którzy dadzą świadectwo między innymi w katedrach w Ratyzbonie, Moguncji i Augsburgu. Swój udział w #RedWeek potwierdziło w sumie 60 niemieckich parafii.

#RedWeek swoimi korzeniami sięga 2015 roku, kiedy to lokalne biuro PKWP w Brazylii podświetliło na czerwono statuę Chrystusa Odkupiciela, by w ten sposób zwrócić uwagę na prześladowanych chrześcijan w Iraku. Zainspirowane tą samą ideą włoskie biuro PKWP (ACN Italy) podświetliło w kwietniu 2016 roku fontanę di Trevi. Biuro PKWP w Wielkiej Brytanii (ACN UK) poszło dalej za tą ideą i stworzyło #RedWednesday (Czerwoną Środę), aby upamiętnić wszystkich prześladowanych chrześcijan w konkretną środę listopada, co później w wielu krajach zostało rozszerzone na cały tydzień. W Wielkiej Brytanii inicjatywa ta została przyjęta nie tylko przez różne wyznania chrześcijańskie, ale na znak solidarności także przez inne wyznania religijne.

W tym roku PKWP zaleca, aby ze względu na obowiązujące przepisy dotyczące oszczędzania energii, kościoły utrzymywały czerwone oświetlenie tylko przez krótki czas lub zastąpiły je biciem dzwonów.

RedWeek 2022Zdj. Today Soluções / Podświetlona na czerwono statua Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro w 2020 r., Brazylia.

Poniżej przedstawiamy listę wydarzeń już potwierdzonych. Inne są wciąż przygotowywane. Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych biur krajowych lub używając hashtagu #RedWeek w mediach społecznościowych.

Australia

Kolorem czerwonym będzie podświetlonych dziesięć katedr, a w środę 23 listopada odbędą się w nich msze lub nabożeństwa modlitewne. W katedrze w Canberze odbędzie się wydarzenie modlitewne Noc Świadków. Więcej informacji: www.aidtochurch.org/redwednesday

Austria

Wszystkie parafie w Austrii zostały zaproszone do oświetlenia swoich kościołów na czerwono w środę 16 listopada, a msza święta zostanie odprawiona w kościele św. Karola w Wiedniu. Swój udział w akcji potwierdziły dotychczas 94 parafie. Więcej informacji: https://www.kircheinnot.at/rw/

Belgia / Luksemburg

Spotkanie informacyjne i modlitewne odbędzie się w siedzibie lokalnego PKWP w środę 23 listopada.

Brazylia

Podczas Red Week zostanie przedstawiony raport „Prześladowani i zapomniani?”. Wydarzeniu towarzyszyć będą wywiady publikowane w lokalnej prasie.

Czechy

23 listopada w Pradze odbędzie się konferencja „Prześladowani za wiarę... co możemy zrobić?”, modlitwa żydowsko-chrześcijańska, procesja i koncert charytatywny. Zaplanowano iluminację kolorem czerwonym budynków sakralnych, parlamentu i ministerstwa spraw zagranicznych. W różnych miastach nad Dunajem kolorem czerwonym oświetlone będą kościoły, szkoły i budynki administracyjne.

Filipiny

Diecezje zostaną zaproszone do świętowania i uczczenia Red Wednesday (Czerwonej Środy) już dwa tygodnie wcześniej poprzez msze i podświetlenie swoich budynków na czerwono.

Francja

We wtorek 22 listopada w Collège of Bernardins w Paryżu odbędzie się dyskusja przy okrągłym stole, a na środę 23 listopada zaplanowano wieczorne czuwanie modlitewne na Montmartre; tego dnia w 100 kościołach w całej Francji odezwą się dzwony.

Więcej informacji: https://aed-france.org/evenement/mercredirouge/

Kanada

W środę 16 listopada odbędzie się msza święta i czuwanie. W całym kraju kilka budynków zostanie podświetlonych na czerwono.

EN: https://acn-canada.org/red-wednesday/

FR: https://acn-canada.org/fr/mercredi-rouge/

Kolumbia

Kościoły będą oświetlone na czerwono w dniach 14-18 listopada, a w Bogocie i w Medellín świadectwo wygłosi siostra Gloria Narvaez, która była porwana przez dżihadystów w Mali i przetrzymywana w niewoli przez prawie pięć lat.

Irlandia

W środę 23 listopada odbędą się nabożeństwa modlitewne, a w lokalnych mediach zostaną opublikowane wywiady.

Niemcy

Odbędzie się sześć wydarzeń z udziałem kilku niemieckich biskupów; do włączenia się w inicjatywę, która będzie trwała w drugiej połowie listopada, zapraszane są parafie, z których 60 już potwierdziło swój udział. Więcej informacji: www.redwednesday.de

Niderlandy

W środę 23 listopada oświetlonych na czerwono będzie przynajmniej sto kościołów. W wielu z nich odbędą się wieczorne modlitwy lub odprawiane będą msze św. w intencji prześladowanych za wiarę. Kilka kościołów zaprezentuje raport „Prześladowani i zapomniani?”.

Więcej informacji: www.redwednesday.nl

Meksyk

27 października w katedrze w Cuernavaca celebrowana będzie msza święta ze świadectwem prześladowanych chrześcijan.

Polska

Oświetlona kolorem czerwonym zostanie wieża Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. 21 listopada podczas Apelu Jasnogórskiego wierni będą modlić się za prześladowanych za wiarę. Tego samego dnia zaprezentowany będzie raport „Prześladowani i zapomniani?”. Podświetlone będą także inne kościoły w kraju, m.in. w Krakowie i Poznaniu.

RedWeek 2022Zdj. ACN International / Podświetlony na czerwono kościół oo. jezuitów w Poznaniu podczas akcji #RedWeek 2021.

Portugalia

Raport „Prześladowani i zapomniani?” będzie prezentowany w różnych częściach kraju w tygodniu między 19 a 27 listopada. W dniu 24 listopada lub w dniach poprzedzających niektóre parafie podświetlą swoje kościoły na czerwono, odbędzie się dzień modlitwy za ofiary prześladowań religijnych, a w mediach krajowych pojawi się więcej artykułów i wywiadów.

Słowacja

19 listopada odbędzie się koncert dobroczynny poświęcony prześladowanym chrześcijanom, a 23 listopada różne budynki zostaną oświetlone na czerwono.

Szwajcaria

W dniach 12-20 listopada w całym kraju kolorem czerwonym oświetlone zostaną różne kościoły.

Wielka Brytania

16 listopada w Parlamencie w Londynie zostanie zaprezentowany raport „Prześladowani i zapomniani?”, a 23 listopada odbędzie się wiec, msza św. i prelekcje, a także wydarzenie w Parlamencie w Szkocji. Jak zwykle w miesiącu listopadzie kościoły, katedry i budynki świeckie zostaną poproszone o podświetlenie na czerwono, a w szkołach, grupach religijnych i na uniwersytetach odbędą się spotkania modlitewne i zbiórki pieniędzy.

W tym roku brytyjskie biura będą promować inicjatywę „Taste of Home” (Smak Domu), która zaprasza ludzi do zebrania się z przyjaciółmi i rodzinami, i podzielenia się tradycyjnym posiłkiem z jednego z krajów, w których chrześcijanie są prześladowani, do dzielenia się historiami o cierpiącym Kościele, do modlitwy i zbierania funduszy na wsparcie uchodźców. Ponadto, biuro zorganizuje nowennę modlitewną, podczas której wszyscy zainteresowani zostaną zaproszeni do uczestnictwa we mszy świętej lub odmawiania różańca w intencji prześladowanych chrześcijan.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW