Red Week 2024
15 lis 2024Setki katedr, kościołów i budynków użyteczności publicznej na całym świecie zostanie podświetlonych na czerwono. Ta symboliczna inicjatywa ma na celu wyrażenie solidarności z prześladowanymi chrześcijanami oraz zwrócenie uwagi na problem braku wolności religijnej w wielu krajach. W Polsce tegoroczne obchody Red Week odbędą się w Krakowie, gdzie zaplanowano zarówno wydarzenia modlitewne, jak i akcje edukacyjne.
Historia i cel kampanii: solidarność z prześladowanymi chrześcijanami
Międzynarodowa kampania Red Week (Czerwony Tydzień) zainicjowana przez międzynarodową organizację charytatywną Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) odbędzie się w tym roku między 16 a 24 listopada.
Poprzez podświetlanie na czerwono budynków i obiektów w różnych krajach oraz specjalne inicjatywy, akcje modlitewne i świadectwa zaproszonych gości, będziemy przypominać o trudnej sytuacji prześladowanych chrześcijan i braku wolności religijnej w wielu krajach świata.
#RedWeek swoimi korzeniami sięga 2015 roku, gdy lokalne biuro PKWP w Brazylii podświetliło na czerwono statuę Chrystusa Odkupiciela. Chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na prześladowanych chrześcijan w Iraku. Zainspirowane tą samą ideą włoskie biuro PKWP (ACN Italy) podświetliło w kwietniu 2016 roku fontanę di Trevi. Biuro PKWP w Wielkiej Brytanii (ACN UK) poszło dalej za tą ideą i stworzyło #RedWednesday (Czerwoną Środę). Co roku upamiętniają w ten sposób wszystkich prześladowanych chrześcijan w konkretną środę listopada. Później w wielu krajach zostało to rozszerzone na cały tydzień. W Wielkiej Brytanii inicjatywa ta została przyjęta na znak solidarności także przez inne wyznania religijne.
Red Week w Krakowie – wydarzenia
Krakowskie biuro „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” zaprasza do wzięcia udziału w mszy św. w intencji prześladowanych chrześcijan w środę, 20. Listopada o godz. 18:30. Eucharystia odbędzie się w Sanktuarium św. Józefa przy ul. Poselskiej 21. Tego samego dnia położony u stóp Wawelu kościół św. Bernardyna ze Sieny zostanie podświetlony na czerwono w godzinach 16:00-20:00. Od rana będzie można na placu bernardyńskim przed świątynią zobaczyć wystawę pt. „Bohaterowie wiary” przedstawiającą świadectwa wiary współczesnych męczenników.
W piątek, 22. Listopada o godz. 18:30 w „Polach Dialogu” przy ul. Stradomskiej 6 odbędzie się spotkanie „Prześladowani i zapomniani” z ks. dr. hab. Janem W. Żelaznym, nowym Dyrektorem Sekcji Polskiej PKWP. Tematem spotkania będzie m.in.: obecna sytuacja chrześcijan prześladowanych, jak prześladowania wpływają na życie wyznawców Chrystusa, jak „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” wspiera prześladowanych, w jaki sposób Polacy mogą włączyć się do pomocy. Uczestnicy wydarzenia otrzymają również najnowszy Raport „Prześladowani i zapomniani?” ukazujący najnowsze informacje dotyczące sytuacji naszych braci i sióstr w wierze z krajów prześladowań. Spotkanie poprowadzi Damian Szmagliński. Wstęp wolny.