Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Razem z Bankiem Ochrony Środowiska wspieramy hospicja

- Nawet w najcięższych czasach nie zapominajmy o najsłabszych i najbardziej potrzebujących – apeluje ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Konferencja

Od 27 marca br. z magazynu PKWP pod Warszawą rozpoczął się odbiór niezbędnych w walce z koronawirusem środków do dezynfekcji. Na apel Stowarzyszenia pierwszy odpowiedział Bank Ochrony Środowiska, który zakupił siedem palet płynów (prawie 3,8 tys. litrów) bezpośrednio u producenta Polfy Tarchomin. – Nasz Bank zajmuje się obsługą finansową Polfy, więc całą operację udało się przeprowadzić bardzo szybko i sprawnie. Sytuacja jest nadzwyczajna i jako firma odpowiedzialna społecznie uznaliśmy, że nasza pomoc jest niezbędna – mówi Bogusław Białowąs, prezes Banku Ochrony Środowiska.

Przeprowadzenie tej akcji dało się to dzięki funduszom pochodzącym z Banku Ochrony Środowiska. Wsparcie otrzymają trzy hospicja na Dolnym Śląsku oraz jedno z Gdańska a także Zakłady Opiekuńczo-lecznicze prowadzone przez Caritas Archidiecezji gdańskiej. W dalszej perspektywie mamy zapewnienie o sfinansowaniu kilkutysięcy masek najwyższej jakości, które skutecznie chronią przed wirusami. Dziękuję prezesowi Bogusławowi Białowąsowi za tę piekną inicjatywę. Jeżeli każdy z nas pomoże, pokażemy naszą solidarność, to zmienimy nasz kraj na lepszy i będzie nam się wszystkim żyło lepiej - zaznacza ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP.

Dzięki współpracy Stowarzyszenia z Bankiem do 4 hospicjów oraz zakładów opiekuńczo – leczniczych trafi w najbliższym czasie także partia 2 tys. maseczek ochronnych przeznaczonych przede wszystkim dla personelu hospicjów i innych placówek medycznych oraz wolontariuszy. Ich transport powinien dotrzeć do Polski w najbliższych dniach. Łączna kwota pomocy to ok. 150 tys. zł. Pomoc trafi do ośrodków w których opieką objętych jest ok. 500 chorych, głównie dzieci.

Środki do dezynfekcji i maseczki trafią do:

  • Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dzieci prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Józefa w Wierzbicach (gmina Kobierzyce);
  • Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dzieci im. Jana Pawła II prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej Prowincja Polska w Jaszkotlu (gmina Kąty Wrocławskie);
  • Medycznego Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra” we Wrocławiu;
  • Hospicjum i zakładów opiekuńczo - leczniczych prowadzonych przez Caritas archidiecezji gdańskiej.

Akcję pomocy hospicjom prowadzi zespół kierowany przez ks. prof. Waldemara Cisło. Koordynuje on proces rozdysponowania środków do dezynfekcji pomiędzy wybrane placówki w całej Polsce. Wykorzystują doświadczenie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które na co dzień niesie pomoc dla uchodźców i prześladowanych chrześcijan zapewniając pomoc materialną i duszpasterską w różnych odległych zakątkach globu - dotkniętych wojnami, prześladowaniami na tle religijnym i politycznym oraz klęskami żywiołowymi.

Oprócz akcji wspierania hospicjów w Polsce, polska sekcja PKWP cały czas zabiega także o pomoc uchodźcom w Syrii i innych miejscach na świecie, którzy stracili swoje domy w wyniku wojny. – Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie. Wierzymy, że modlitwa i czynna pomoc potrzebującym da nam wszystkim siłę, by przetrwać ciężki czas, pamiętajmy, że podczas wojny czy epidemii najbardziej cierpią najsłabsi – mówi ks. prof. Waldemar Cisło.

Według oficjalnych danych opieką paliatywną i hospicyjną w Polsce, co roku objętych jest ok. 90 tys. osób. Opieka udzielana jest w różnych formach

m.in.: hospicjów domowych dla dorosłych lub dzieci, hospicjów stacjonarnych, poradni medycyny paliatywnej. Wiele ośrodków tworzonych i prowadzonych jest przez organizacje związane z Kościołem katolickim. Opieka paliatywna w Polsce najczęściej obejmuje pacjentów z chorobami nowotworowymi.


Wpłaty na dalszą pomoc można dokonywać na Fundację im. Ojca Werenfrieda, ul. Wiertnicza 142, 02-952 Warszawa.
Numer konta 65 1020 1068 0000 1502 0147 7132

Dziękujemy za każdy gest solidarności.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW