Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Raport: W całych Indiach wzrasta przemoc wobec chrześcijan

„W ciągu dziewięciu miesięcy 2021 roku chrześcijanie ucierpieli w 305 przypadkach przemocy”.

Raport: W całych Indiach wzrasta przemoc wobec chrześcijanZdj. ACN International / Obalony krzyż w Madanpur, w stanie Chhattisgarh; październik 2020 r. Indie.

Raport informacyjny opublikowany 21 października 2021 r. w New Delhi, opracowany przez grupy obrony praw obywatelskich - Zjednoczeni Przeciw Nienawiści, Stowarzyszenie Ochrony Praw Obywatelskich i Zjednoczone Forum Chrześcijańskie - stwierdza, że w 21 z 28 stanów kraju chrześcijanie spotkali się z prześladowaniami.

„Wskazuje to, że zorganizowana przemoc wobec chrześcijan rozprzestrzenia się w całym kraju” - ocenia A. C. Michael, krajowy koordynator Zjednoczonego Forum Chrześcijańskiego, członek zespołu badawczego.

Raport stwierdza, że „W ciągu dziewięciu miesięcy od stycznia, chrześcijanie doświadczyli 305 brutalnych ataków w całym kraju”, a wiele z nich było inicjowanych przez tłum. Najgorszym miesiącem dla chrześcijan w Indiach był wrzesień, gdyż doświadczyli oni wtedy 69 incydentów brutalnych ataków; w sierpniu było ich 50, w styczniu - 37, w lipcu - 33, w marcu, kwietniu i czerwcu - 27, w lutym - 20 i w maju - 15.

Indyjskie stany posługujące się językiem hindi (narodowym językiem Indii), takie jak Uttar Pradesh, Chhattisgarh, Jharkhand i Madhya Pradesh odnotowały w tym samym czasie 169 przypadków przemocy wobec chrześcijan.

Stosunkowo spokojny południowy stan Karnataka po dojściu do władzy pro-hinduskiej Bharatiya Janata Party (BJP) również stał się wrogi chrześcijanom - odnotowano w nim 32 incydenty przemocy.

Jak stwierdzono w raporcie, terror Hinduskich ekstremistów, którzy stoją za tymi atakami, nie oszczędził nawet kobiet - w wyniku przemocy wobec chrześcijan rannych zostało ponad 1331, w tym 588 z rdzennych społeczności i 513 dalitów, dawniej znanych jako niedotykalni.

Raport udokumentował również 28 przypadków zniszczenia chrześcijańskich miejsc kultu, w tym kościołów.

Raport: W całych Indiach wzrasta przemoc wobec chrześcijanZdj. ACN International / Wnętrze zdewastowanego kościoła parafialnego pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Muniguda, w stanie Orisa; listopad 2011 r. Indie.

Innym poważnym problemem dla chrześcijan w Indiach jest negatywne nastawienie policji i innych władz cywilnych; w raporcie odnotowano, że 85 razy pod takim czy innym pretekstem nie pozwolono zebrać się wyznawcom Chrystusa na wydarzenia religijne. „Mniejszościom nie pozwala się praktykować swojej wiary” - podkreśla A. C. Michael, dodając, że „takie zjawisko narasta i to przy cichym wsparciu policji i innych urzędników państwowych, którzy mają nas chronić”.

Chrześcijanie byli również oskarżani na podstawie państwowych ustaw antykonwersyjnych, przy czym raport odnotowuje 10 znanych przypadków chrześcijan oskarżonych o nielegalną działalność konwersyjną, rzekomo przy użyciu oszustwa, przymusu lub nakłaniania.

3 października 2021 r. tłum 300 osób wtargnął do kościoła w Roorkee, w stanie Uttarakhand, atakując wiernych i dewastując kościół. Jak powiedział Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) Michael, były członek stanowej komisji ds. mniejszości w Delhi, której zadaniem jest ochrona interesów mniejszości, napastnicy „zniszczyli kamery CCTV, napastowali mężczyzn i molestowali kobiety”. Nawet po kilku tygodniach „nikt nie został aresztowany, a prześladowanie chrześcijan trwało nadal. Żyjemy w bardzo niesprzyjającej rzeczywistości”.

„Pomimo nasilających się prześladowań obrońców praw, działaczy, dziennikarzy, studentów, pracowników naukowych i innych osób, które krytycznie odnoszą się do rządu i jego polityki, jestem optymistą co do tego, że nasz kraj przetrwa test swojej demokracji i świeckich przekonań, ponieważ konstytucyjne władze, takie jak sądownictwo, nadal zajmują stanowisko, które powinno być zajęte. Jest to przejściowa faza, która wkrótce zniknie, gdy tylko większość dobrze to zrozumie i wykorzysta swoją władzę polityczną” - podsumował A. C. Michael.

Arcybiskup Leo Cornelio z Bhopal, stolicy stanu Madhya Pradesh w środkowych Indiach, również wyraził swój ból z powodu rosnącej liczby ataków na chrześcijan. Zaapelował do premiera Narendry Modiego o zainicjowanie skutecznych środków w celu powstrzymania przemocy wobec wyznawców Chrystusa. W liście z 26 października 2021 r. duchowny napisał, że „pewne osoby i grupy nasiliły kampanię nienawiści wobec grup mniejszościowych, zwłaszcza chrześcijan”, co doprowadziło do przemocy wobec nich. „Rosnący fundamentalizm religijny i nienawiść są zagrożeniem dla rozwoju narodu” - dodał hierarcha.

Populacja Indii liczy 1,3 mld osób. Chrześcijanie stanowią 2,3 proc. Kościoły angażują się głównie w edukację, opiekę zdrowotną i inne dzieła charytatywne.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW