Raport na temat łamania wolności religijnej
10 sie 2011Prawie jedna trzecia ludności świata żyje w krajach, gdzie w latach 2006-2009 wzrosły ograniczenia dotyczące wierzeń i praktyk religijnych.
Ograniczenia, zarówno te spowodowane przez działania społeczne jak i restrykcje rządowe, wzrosły w 23 krajach ze 198 na całym świecie (12%), zmniejszyły się w 12 krajach (6%) i pozostały zasadniczo niezmienione w 163 krajach (82%). Badania przeprowadziła pozarządowa amerykańska organizacja Pew Forum on Religion and Public Life.
W ośmiu krajach nastąpił znaczny wzrost ograniczeń, podczas gdy w żadnym państwie nie odnotowano znacznego spadku. Do najbardziej nieprzyjaznych dla religii krajów należą: Egipt, Chiny, Erytrea, Iran, Malediwy, Indonezja, Arabia Saudyjska, Malezja, Uzbekistan i Birma.
Polska jest w grupie krajów, gdzie współczynnik restrykcji wobec religii jest najmniejszy.
Raport „Wzrost ograniczeń religijnych” wykazał, że chrześcijanie byli prześladowani w większej liczbie krajów niż jakakolwiek inna grupa wyznaniowa. Dyskryminację ze strony rządu lub społeczeństwa odnotowano wobec chrześcijan w 130 krajach. Muzułmanie byli w różny sposób szykanowani w 117 krajach, a Żydzi w 75. Buddyści doświadczyli ograniczeń tylko w 16 państwach.
Grupa badawcza obejmowała 198 krajów, a wyniki zostały opracowane na podstawie prawa obowiązującego w każdym z państw oraz polityki i działań rządzących. Pod uwagę brano także akty religijnej wrogości, prześladowania religijne, zastraszanie i inne nadużycia.
Liczba państw, w których rządy stosowały siłę wobec grup religijnych lub osób prywatnych na tle religijnym, wzrosła z 91 do 101. Przemoc ta obejmuje morderstwa, maltretowanie, przetrzymywanie w więzieniach, wysiedlenie z domów, jak również uszkodzenie lub zniszczenie własności osobistej lub religijnej.
Według badania najwięcej tych krajów, w których rząd wprowadził większe ograniczenia religijne, znajduje się na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. W Europie natomiast najbardziej wzrosły prześladowania ze strony społeczeństwa.
Warto zauważyć, że w 76% badanych krajów konstytucja gwarantuje podstawowe prawa do wyznawania religii lub całkowitą wolność religijną. Jednak w 46% z nich rządy wtrącają się w kult lub inne praktyki religijne. Także dystrybucja literatury religijnej lub transmitowanie treści religijnych jest ograniczone przez rządy w 40% krajów. (Źródło: religia.tv)