Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Raport na temat łamania wolności religijnej

Prawie jedna trzecia ludności świata żyje w krajach, gdzie w latach 2006-2009 wzrosły ograniczenia dotyczące wierzeń i praktyk religijnych.

Ograniczenia, zarówno te spowodowane przez działania społeczne jak i restrykcje rządowe, wzrosły w 23 krajach ze 198 na całym świecie (12%), zmniejszyły się w 12 krajach (6%) i pozostały zasadniczo niezmienione w 163 krajach (82%). Badania przeprowadziła pozarządowa amerykańska organizacja Pew Forum on Religion and Public Life.

W ośmiu krajach nastąpił znaczny wzrost ograniczeń, podczas gdy w żadnym państwie nie odnotowano znacznego spadku. Do najbardziej nieprzyjaznych dla religii krajów należą: Egipt, Chiny, Erytrea, Iran, Malediwy, Indonezja, Arabia Saudyjska, Malezja, Uzbekistan i Birma.

Polska jest w grupie krajów, gdzie współczynnik restrykcji wobec religii jest najmniejszy.

Raport "Wzrost ograniczeń religijnych" wykazał, że chrześcijanie byli prześladowani w większej liczbie krajów niż jakakolwiek inna grupa wyznaniowa. Dyskryminację ze strony rządu lub społeczeństwa odnotowano wobec chrześcijan w 130 krajach. Muzułmanie byli w różny sposób szykanowani w 117 krajach, a Żydzi w 75. Buddyści doświadczyli ograniczeń tylko w 16 państwach.

Grupa badawcza obejmowała 198 krajów, a wyniki zostały opracowane na podstawie prawa obowiązującego w każdym z państw oraz polityki i działań rządzących. Pod uwagę brano także akty religijnej wrogości, prześladowania religijne, zastraszanie i inne nadużycia.

Liczba państw, w których rządy stosowały siłę wobec grup religijnych lub osób prywatnych na tle religijnym, wzrosła z 91 do 101. Przemoc ta obejmuje morderstwa, maltretowanie, przetrzymywanie w więzieniach, wysiedlenie z domów, jak również uszkodzenie lub zniszczenie własności osobistej lub religijnej.

Według badania najwięcej tych krajów, w których rząd wprowadził większe ograniczenia religijne, znajduje się na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. W Europie natomiast najbardziej wzrosły prześladowania ze strony społeczeństwa.

Warto zauważyć, że w 76% badanych krajów konstytucja gwarantuje podstawowe prawa do wyznawania religii lub całkowitą wolność religijną. Jednak w 46% z nich rządy wtrącają się w kult lub inne praktyki religijne. Także dystrybucja literatury religijnej lub transmitowanie treści religijnych jest ograniczone przez rządy w 40% krajów. (Źródło: religia.tv)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW