Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Radość w Mali: Uwolnienie księdza porwanego ponad trzy tygodnie temu!

„Dziś po południu powrócił do nas i jesteśmy bardzo szczęśliwi”

Mali - uprowadzony ksiądzZdj. ACN International / Ks. Leon Dagnon uwolniony 13 lipca 2021 r. Bandiagara, Mali.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) potwierdza, że we wtorek 13 lipca po południu, ksiądz Leon Douyon, katolicki kapłan z Ségué w regionie Mopti w Mali, został uwolniony.

W wiadomości, którą PKWP otrzymało od bp. Jean-Baptiste’a Tiama, biskupa Mopti, czytamy o wielkiej radość całej lokalnej wspólnoty: „Nasz brat Leon Douyon był odizolowany, przetrzymywano go daleko od nas. Dziś po południu powrócił do nas i jesteśmy bardzo szczęśliwi”.

Ksiądz Leon wraz z czterema innymi wiernymi został porwany 21 czerwca na drodze prowadzącej z Ségué do San, gdy jechali na pogrzeb. Czterech zakładników zostało uwolnionych w ciągu kilku godzin, ale kapłan pozostał w rękach dżihadystów.

Biskup Tiama podziękował „wszystkim znajomym i nieznajomym, którzy przyczynili się do jego uwolnienia”. Jak poinformował nas hierarcha, ksiądz Léon został uwolniony w pobliżu Bandiagara, gdzie obecnie odpoczywa przed powrotem do Mopti. Poprosił on również wszystkich kapłanów diecezji o odprawienie Mszy św. dziękczynnej za powrót księdza. Wierni z Ségué, gdzie posługuje ks. Leon, natychmiast po otrzymaniu wiadomości zebrali się w świątyni, aby dziękować za jego uwolnienie. Do PKWP dotarły obrazy z tego radosnego świętowania.

Od 2012 r. grupy dżihadystyczne powiązane z Al-Kaidą i Państwem Islamskim dokonują porwań w celu zdobycia środków finansowych lub wywarcia presji politycznej. Należą do nich Jamaat Nusrat al-Islam wal Muslimeen (JNIM) oraz Islamskie Państwo Wielkiej Sahary (ISGS).

Oprócz nasilenia się działań dżihadystów z wyraźnym elementem religijnym, mających na celu narzucenie ludności szariatu i fundamentalizmu islamskiego, w regionie Mopti dochodzi do poważnych konfliktów między grupami i społecznościami etnicznymi. Konflikty te, w dużej mierze skoncentrowane na własności ziemi i zasobów, toczą się między Fulani (głównie muzułmanie), a Dogonami (którzy wyznają głównie religie etniczne), a także niektórymi chrześcijanami.

Według danych z raportu PKWP „Wolność Religijna na Świecie”, w Mali dominuje sunnicki odłam islamu, a około 13% ludności wyznaje inne religie. Chrześcijanie stanowią nieco ponad 2%, z czego dwie trzecie to katolicy, a pozostała jedna trzecia to protestanci. Mali jest również ojczyzną tradycyjnych religii afrykańskich (prawie 9% po

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW