Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Publikacje o wolności religijnej wyróżnione na gali Feniksy 2022

Publikacje Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej zostały wyróżnione w konkursie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniksy 2022. Nagrody na uroczystej gali odebrał ks. prof. Waldemar Cisło. Mały feniks trafił do współpracującej z Centrum internetowej telewizji PandaTV.

Publikacje o wolności religijnej wyróżnione na gali Feniksy 2022zdj. Jan Brzeziński, PandaTV.pl

Targi Wydawców Katolickich są świętem czytelnictwa. W ciągu kilku dni ich uczestnicy mają szansę spotkać się ze słowem na różne sposoby. Organizatorzy targów dają czytelnikowi możliwość zajrzenia do licznych publikacji. Zapraszają do przysłuchiwania się dyskusjom oraz wzięcia udziału w spotkaniach z autorami. Słowo pisane, mówione i drukowane jest w tym czasie ogromnym nośnikiem wartości. A zwieńczeniem wspólnego świętowania stała się gala wręczenia nagród Feniks, symbolizujących Zmartwychwstałego Chrystusa.

„W zbiorze ponad 250 tytułów szczególnie wyróżniały się te poświęcone aktualnym problemom, ważnym wydarzeniom czy postaciom” – wyjaśnił prof. Krzysztof Narecki, przewodniczący kapituły nagrody Feniks. Ks. Roman Szpakowski, który od lat zajmuje się organizacją wydarzenia, zauważył, że z „każdym rokiem pojawia się coraz więcej publikacji prezentujących bardzo wysoki poziom”. „Pragniemy jednego, żeby ziarno, jakim staje się słowo drukowane, pisane, mówione, ilustrowane, przynosiło jak największe owoce” – dodał.

W uroczystej gali wręczenia nagród udział brał w tym roku ks. bp Witalij Krywicki, z którym ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP i Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej, spotkał się w ostatnich tygodniach na Ukrainie. Wtedy biskup kijowsko-żytomierski mówił Pomocy Kościołowi w Potrzebie, na jakie wsparcie szczególnie czekają znajdujący się w dramatycznej sytuacji Ukraińcy. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ: https://pkwp.org/newsy/wizyta_pkwp_na_ukrainie_bog_stad_nigdy_nie_wyjechal.

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego, gdzie wręczano nagrody Feniks, ks. bp Witalij Krywicki tłumaczył, że „wydawnictwa na Ukrainie nie drukują nic w czasie wojny, bo zajmują się pisaniem”. „Piszemy te rzeczy, których byśmy nie napisali w czasie pokoju; których nie napisalibyśmy wtedy, gdyby nic nam nie zagrażało” – mówił. Wskazał na potrzebę tworzenia publikacji, w których słowa nie będą przemijały. „To słowa, które mają swoje źródło w Bogu. Życzę, aby każde wydawnictwo miało niejedną taką książkę, która przetrwa wieki” – zaznaczył biskup kijowsko-żytomierski.

W trakcie gali nagrodę główną otrzymał ks. prof. Roman Bartnicki, biblista, teolog i badacz Ewangelii synoptycznych. Wyróżnione zostały publikacje Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej. Uznanie w oczach kapituły zyskały: seria „Biblioteka Teologii Pastoralnej (20 tomów)”, pod redakcją naukową ks. prof. Jana Przybyłowskiego, a także publikacja „Kardynał Stefan Wyszyński. Polskie i europejskiej drogi do wolności”, pod redakcją naukową ks. prof. Waldemara Cisło. WIĘCEJ: https://pkwp.org/uploads/tinymce/Wyszy%C5%84ski%20drogi%20do%20wolnosci_www.pdf.

Publikacje o wolności religijnej wyróżnione na gali Feniksy 2022zdj. Jan Brzeziński, PandaTV.pl

„Dla nas to wyjątkowo miła nagroda, bo kard. Stefan Wyszyński niemal od samego początku współpracował z Pomocą Kościołowi w Potrzebie, prosząc o zaangażowanie się w pomoc zakonom kontemplacyjnym. To człowiek, który zrobił bardzo dużo dla wolności w Polsce, przygotował drogę dla św. Jana Pawła II” – zaznaczył dyrektor sekcji polskiej PKWP i Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej.

Ks. prof. Cisło podkreślił, że kard. Stefan Wyszyński jest wyjątkową postacią zwłaszcza dla tych, którzy poświęcają swoje badania naukowe wolności religijnej.

„Niestety, wolność religijna była i jest ciągle zagrożona. Dlatego tym bardziej potrzeba odważnych ludzi, którzy będą przypominali nam słowa św. Jana Pawła II, że podstawą wszelkiej wolności jest właśnie wolność religijna. Z niej wynikają wszystkie inne prawa” – dodał wykładowca UKSW, który podziękował za umożliwienie badań w tym obszarze ministrowi edukacji i nauki prof. Przemysławowi Czarnkowi. Ks. prof. Cisło zaznaczył, że bez inicjatywy resortu, nie byłoby możliwości naukowego spojrzenia na współczesne prześladowania chrześcijan, jak np. w Nikaragui. „Rosyjski okupant i najeźdźca systematycznie niszczy struktury kościelne na Ukrainie. A widzimy też, co dzieje się w Europie, gdzie zderzamy się z marginalizowaniem chrześcijaństwa, wymazywaniem go z przestrzeni społecznej, co niektórzy obserwatorzy nazywają chrystianofobią” – dodał.

Wyróżnienie w trakcie gali Feniksy 2022 powędrowało też do rąk ks. prof. Jarosława Różańskiego za publikację „Jan Paweł II w Afryce”, wydanej we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Badań Wolności Religijnej. WIĘCEJ: https://www.centrumwolnosci.uksw.edu.pl/wp-content/uploads/2022/01/Jan-Pawel-II-w-Afryce-Jaroslaw-Rozanski.pdf. To podsumowanie działalności ewangelizacyjnej polskiego Papieża na tym kontynencie. Mały Feniks otrzymała internetowa telewizja akademicka Panda TV, którą kieruje dr Marlena Kałużyńska-Tyburska, również biorąca udział w pracach naukowych UCBWR. „Dziękuję całemu zespołowi, który tworzy Panda TV. Mamy 7 lat, ale to dopiero początek” – powiedziała. Zwróciła uwagę na potrzebę tworzenia wartościowych treści również przez studentów.

Publikacje o wolności religijnej wyróżnione na gali Feniksy 2022zdj. Jan Brzeziński, PandaTV.pl

Biuro Prasowe PKWP Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW