Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Prześladowania w Nikaragui

Kościół katolicki w Nikaragui doznał ponad 190 ataków i zbezczeszczenia w ciągu mniej niż czterech lat, w tym pożaru katedry w Managui, a także prześladowania duchownych przez reżim prezydenta Daniela Ortegi, wynika z artykułu badawczego, który został wysłany do Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN).

NikaraguaZdjęcie ACN: Atak na katedrę w Managui, Nikaragua

Raport zatytułowany Nikaragua: Kościół prześladowany? (2018-2022), autorstwa Marthy Patricii Moliny Montenegro, która przynależy do Obserwatorium Antykorupcyjnego i Przejrzystości, został opublikowany w maju i dlatego nie obejmuje wielu ataków, które miały miejsce w czerwcu, takich jak: prześladowania Biskupa Rolando Álvarez Lagos z diecezji Matagalpa, zamknięcie katolickich kanałów telewizyjnych lub wydalenie Misjonarek Miłości, założonych przez św. Matkę Teresę.

Ponadto w artykule oszacowano, że przedstawione w nim liczby są niższe niż rzeczywista liczba ataków. „Odkryto przypadki, w których księża byli tak zmęczeni kradzieżami i profanacją, że składali skargi tylko na ostatnie incydenty. Inni wybrali milczenie, ponieważ nie wierzą już w system prawny” – czytamy.

Z przedstawionych danych wynika, że 37% zgłaszanej wrogości jest wymierzone w księży, biskupów, członków zgromadzeń zakonnych, kleryków i świeckich oraz obejmuje przypadki wygnania, natomiast 19% to zbezczeszczenie miejsc kultu i przedmiotów liturgicznych. Doszło również do dużej liczby (17%) napadów, zniszczeń, podpaleń, blokad podstawowych usług i najazdów na własność prywatną.

Najnowsza sprawa – niezarejestrowana w raporcie – to ogłoszenie przez rząd Nikaragui przymusowego zamknięcia działalności 101 organizacji pozarządowych (NGO), w tym zgromadzenia Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty. Zakonnice te są oddane służbie najbiedniejszym z biednych, prowadzą dom opieki dla ludzi w podeszłym wieku, ochronkę dla dzieci i ubogich matek, schronisko dla dzieci opuszczonych i ofiar przemocy.

Na liście znalazło się również pięć kolejnych instytucji katolickich. Jeśli propozycja zostanie zatwierdzona przez Zgromadzenie Narodowe, w przyszłym tygodniu liczba organizacji pozarządowych uznanych za nielegalne przez rząd Ortegi wzrośnie do 758.

Tymczasem 28 czerwca nadawca Telecable usunął ze swojej sieci kanały TV Merced i Canal San José, obsługiwane odpowiednio przez diecezje Matagalpa i Estelí. Kościelny kanał 51 został już zdjęty 31 maja br.

Według raportu, przyczyn tej wrogości ze strony rządu Nikaragui można doszukiwać się w poparciu Kościoła katolickiego dla studentów podczas pokojowych demonstracji przeciwko korupcji i nepotyzmowi w kraju, które odbywały się od kwietnia 2018 roku. Kościoły otworzyły swoje drzwi, oferując przestrzeń do dialogu i spotkań modlitewnych, ale także pomagając rannym i pocieszając rodziny obywateli, którzy zostali zamordowani lub porwani.

„Przed kwietniem 2018 r. Kościół był przedmiotem sporadycznych nadużyć. Po tej dacie wrogość wzrosła zarówno w liczbie, jak iw stopniu. Obraźliwy język, którym para prezydencka posługuje się wobec hierarchii katolickiej, stał się jaśniejszy i bardziej powszechny, nasiliły się też działania niektórych instytucji publicznych przeciwko działalności charytatywnej Kościoła” – czytamy w raporcie.

Ta poważna sytuacja prześladowania Kościoła katolickiego została już podkreślona przez PKWP w swoim Raporcie na temat wolności religijnej za rok 2021.

Ks. Andrzej Paś, PKWP

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW