Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Prześladowania chrześcijan w Afryce Zachodniej

Pomimo „wściekłego gniewu” biskup wzywa do dialogu i pojednania z muzułmanami w Nigerii.

AfrykaZdj. ACN International / Konferencja Episkopatu Burkina-Niger (CEB-N) od 29 listopada do 03 grudnia 2021 r.; Ouagadougou, Burkina Faso.

Bp Wilfred Chikpa Anagbe z diecezji Makurdi w Nigerii został zaproszony do wygłoszenia przemówienia otwierającego Forum Życia Duszpasterskiego i Bezpieczeństwa, koncentrującego się na prześladowaniach chrześcijan w Afryce Zachodniej. Forum odbyło się w Burkina Faso w dniach 30 listopada oraz 1 grudnia ub.r. i było współfinansowane przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International). Ponieważ hierarcha nie mógł uczestniczyć w tym wydarzeniu osobiście, jego przemówienie zostało odczytane ponad 200 uczestnikom, którzy przybyli ze wszystkich diecezji Burkina Faso i z krajów sąsiednich. Wezwał w nim do dialogu z muzułmanami i ustanowienia programu sprawiedliwości i pojednania, aby promować pokój i przebaczenie.

„Wściekły, palący gniew” - tak nazywa swe uczucia nigeryjski biskup, gdy wspomina różne przypadki prześladowań, którym poddawani byli chrześcijanie w jego ojczyźnie w ostatnich latach, a które tylko w jego diecezji doprowadziły do zamordowania wielu z nich, w tym dwóch księży.

Oprócz istnienia jawnie dżihadystycznych organizacji terrorystycznych, takich jak Boko Haram i jej odłam Islamic State West Africa Province, Nigerię nęka również fala przemocy, której ofiarami są głównie chrześcijańscy rolnicy, a której dopuszczają się etniczni pasterze Fulani, będący w większości muzułmanami. Doszło również do fali porwań celem uzyskania okupu, których ofiarami często padali wyznawcy Chrystusa.

W samej diecezji Makurdi żniwo tej przemocy jest ogromne: „W mojej diecezji żyje ponad 1,7 miliona przesiedleńców. Pomimo takiej liczby uchodźców wewnętrznych, nadal wspieramy naszych współobywateli żywnością i odzieżą, zgodnie z najlepszymi tradycjami naszej wiary” - relacjonuje bp Wilfred. Za raz potem dodaje, że niestety inni zapłacili najwyższą cenę: „Dzielę się z wami smutnym przypadkiem zabójstwa dwóch moich kapłanów, ks. Felixa Tyolaha i ks. Josepha Gora, którzy zostali brutalnie zamordowani 25 kwietnia 2018 r. wraz z siedemnastoma swoimi parafianami podczas Mszy świętej. Z koeli 1 stycznia 2018 r. dżihadyści najechali wioskę w Guma, znajdującą się na terenie mojej diecezji i zabili siedemdziesiąt dwie osoby, a dziesiątki zranili”.

Pomimo uczucia gniewu, jakie wywołują w nim te sytuacje, biskup Wilfred wyjaśnił podczas swojego przemówienia, że chrześcijanie muszą odpowiadać na przemoc przesłaniem Ewangelii: „Czuję jakiś wściekły gniew, jakiś palący gniew wewnątrz mnie; tak, potrzebujemy być wzburzeni wydarzeniami, które dzieją się w naszym kraju z powodu prześladowań religijnych, gdyż w przeciwnym razie pogrążymy się w całkowitej anarchii z powodu pobożnej i politycznie poprawnej, ale pozbawionej znaczenia hipokryzji”. Zaraz jednak dodał, że „jako chrześcijanina i katolika, moja religia uczy mnie, a moje doświadczenie duchowe wymaga, by zło zwyciężać dobrem. Pamiętamy o ofiarach, ale nie z chęci zemsty czy jako zachęta do nienawiści”.

AfrykaZdj. ACN International / Bp Wilfred Chikpa Anagbe z diecezji Makurdi w Nigerii.

Hierarcha zaznacza, że jego obowiązkiem jako biskupa jest inspirować swój lud nadzieją, pomimo faktu, że „od 2002 roku, czyli od rozpoczęcia dżihadu Boko Haram w północno-wschodniej części Nigerii głównie przeciwko chrześcijanom, nie ma dnia bez smutnych wiadomości o straszliwych atakach na ludność chrześcijańską, często dokonywanych przez mężczyzn i kobiety, którzy zbłądzili, popadli w zło i są zdeterminowani, by w imię religii zniszczyć fundamenty naszej wspólnej egzystencji”.

„Nasza rola jako sług Bożych polega na wzbudzaniu nadziei. Ból jest wielki, a gojenie się ran wymaga czasu; bez wiary nie możemy podobać się Bogu, a wiara ta musi być praktyczna. Wyzwanie, przed którym stoimy jako przywódcy, wymaga od nas podjęcia praktycznych kroków wiary, aby uzdrowić i przywrócić ludziom nadzieję. Musimy wykazać się wymaganą wytrwałością, aby odsunąć upokorzenie od naszych braci i sióstr, których godność i prawa były stale nadużywane przez naród skłonny do ich eksterminacji tylko z powodu odmiennych przekonań”.

Biskup Wilfred zakończył swoje przemówienie praktycznymi wskazówkami, jak poprawić sytuację w Nigerii i innych krajach Afryki Zachodniej, gdzie w ostatnich latach nasiliły się prześladowania chrześcijan. Po pierwsze i najważniejsze - „chrześcijanie i muzułmanie muszą prowadzić otwartą dyskusję na temat roli wiary w społeczeństwie. Sugerujemy, aby nasi muzułmańscy bracia i siostry przyjrzeli się uważnie teologicznej treści swoich kazań, ponieważ uważamy, że niektóre z ich nauk promują przemoc”. Po drugie - „Proponujemy wzmożoną współpracę między chrześcijaństwem i islamem zwłaszcza w dziedzinach sprawiedliwości społecznej i dobra wspólnego. Poszukiwany jest narodowy dialog na temat przyczyn islamskiego fundamentalizmu i terroryzmu”.

Biskup Wilfred sugeruje również utworzenie programu pojednania w duchu prawdy i sprawiedliwości: „Przywódcy religijni w państwie powinni ułatwiać ten proces”.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW