Prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie nie ustały
15 lip 2022„Kiedy odbiera się dzieciństwo naszym dzieciom, to jest to prześladowanie”.
Zdj. ACN International / Od lewej: posłanka dr Lisa Cameron, abp Bashar Warda, s. Annie Demerjian i bp William Kenney podczas Międzynarodowej Konferencji Ministerialnej na temat Wolności Religijnej i Wyznania 2022 w brytyjskim parlamencie, 5-6.07.2022.
5 i 6 lipca br. Sekcja Brytyjska Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN UK) zorganizowała Międzynarodowa Konferencję Ministerialną na temat Wolności Religijnej i Wyznania 2022 (International Ministerial Conference on Freedom of Religion and Belief), podczas której niepewną sytuację chrześcijan na Bliskim Wschodzie przedstawili arcybiskup Bashar Warda z Erbilu w Iraku i siostra Annie Demerjian z Aleppo w Syrii.
„Ludzie wciąż są prześladowani z powodu swojej wiary i na szczęście PKWP nie zgodziło się na poprawność polityczną i wciąż mówi: <Tak, chrześcijanie są prześladowani>” – zaznaczył chaldejski arcybiskup. Podziękował on także PKWP za pomoc w wybudowaniu szkół, podkreślając, że inwestycje w edukację irackich chrześcijan pomogły w walce z ludobójstwem podjętym przez Daesh (ISIS). „Jeśli nasze dzieci stracą swoje szkoły, to jest to ludobójstwo, wymazanie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Więc trzymamy się przyszłości. Dziękuję PKWP za bycie głosem prześladowanych chrześcijan” – powiedział abp Warda.
Z kolei s. Annie, która posługuje cierpiącym chrześcijanom w Syrii od początku wojny domowej w 2011 roku, zauważyła, że wierni zmagają się teraz z większymi problemami niż podczas wojny: „Obecnie sytuacja jest gorsza niż w czasie wcześniejszych walk i jak powiedział nasz nuncjusz, kard. Zenari, 90 procent ludności znajduje się poniżej granicy ubóstwa. Zmierzamy do katastrofy humanitarnej, a jednak świat nie słucha i nie słyszy. Media nie są już zainteresowane tym, co się dzieje w o Syrii”.
Zakonnica przedstawiła też traumatyczne zdarzenie, które dotknęło jej rodzinę: „Pewnego dnia w pobliżu domu mojego brata spadła bomba. Po chwili moja bratanica poszła zobaczyć, co się dzieje i przeżyła wielki wstrząs, widząc swojego ojca bez głowy. Z szoku nie mogła mówić. Później spytała swoją mamę: <Mamo, czy założą sztuczną głowę, tak jak robią to w przypadku nóg i rąk?>… Kiedy odbiera się dzieciństwo naszym dzieciom, to według mnie jest to prześladowanie”.
Wydarzeniu w Portcullis House, który jest częścią posiadłości parlamentarnej, przewodniczyła dr Lisa Cameron, członek parlamentu dla East Kilbride, Strathaven i Lesmahagow.
Głos zabrał również bp William Kenney, emerytowany biskup pomocniczy Birmingham, który osadził prześladowanie chrześcijan w szerszym kontekście przemocy: „Papież Franciszek uważa, że trzecia wojna światowa już się wydarzyła, ale dzieje się ona w wielu różnych miejscach. Na świecie jest ponad 40 dużych konfliktów”.
Arcybiskup Warda przemawiał też do około 600 delegatów na posiedzeniu plenarnym ministrów na temat tego, jak promować wolność religijną w obliczu globalnych wyzwań, natomiast siostra Annie wystąpiła również podczas wydarzenia dotyczącego kobiet i dziewcząt, gdzie powiedziała m.in. że „w Syrii przemoc wobec kobiet była i nadal jest znacząca”.
W ramach ministerialnych wydarzeń towarzyszących, Pomoc Kościołowi w Potrzebie była wraz z Open Doors współsponsorem wydarzenia na temat prześladowań ze względu na płeć i dołączyła do okrągłego stołu Fundacji Freedom Declared na temat wpływu COVID-19 na wolność religijną.