„Prześladowani i zapomniani? Raport dotyczący chrześcijan prześladowanych za wiarę w latach 2020-22”
17 lis 2022Prześladowania chrześcijan nasilają się.
Zdj. ACN International / Okładka raportu „Prześladowani i zapomniani? Raport dotyczący chrześcijan prześladowanych za wiarę w latach 2020-22”.
Jak wynika z opublikowanego właśnie przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) raportu „Prześladowani i zapomniani? Raport dotyczący chrześcijan prześladowanych za wiarę w latach 2020-22”, prześladowania chrześcijan na całym świecie nasilają się głównie za sprawą dżihadystów i nacjonalistów.
Publikacja, która ukazała się 16 listopada 2022 r., zawiera informacje pochodzące z PKWP i innych lokalnych źródeł, przedstawia świadectwa z pierwszej ręki, zestawienia zdarzeń, studia przypadków i analizy poszczególnych krajów pokazujące, w jakim stopniu chrześcijanie są celem ataków na całym świecie. Sprawozdanie to stanowi uzupełnienie raportu Wolność Religijna na Świecie. Raport „Prześladowani i zapomniani?” przygotowany został przez biuro krajowe PKWP w Wielkiej Brytanii (ACN UK). Ukazuje się co dwa lata i w sposób szczególny odnosi się do światowej sytuacji prześladowanych chrześcijan.
Plik PDF w języku polskim streszczenia raportu „Prześladowani i zapomniani?” można pobrać tutaj [link]”
Raport „Prześladowani i zapomniani?” został zaprezentowany w Gmachu Parlamentu (Pałac Westminster) w Londynie w Wielkiej Brytanii 16 listopada 2022 r. na rozpoczęcie międzynarodowej kampanii Red Week (Czerwony Tydzień). Główne przemówienie wygłosił biskup diecezji Ondo w Nigerii, Jude Arogundade – w czerwcu br. podczas niedzielnej mszy św. w uroczystość Zesłania Ducha Świętego uzbrojeni napastnicy zabili tam ponad 40 osób.
W obliczu rosnącego niepokoju związanego z narastającą przemocą w niektórych częściach kraju, bp Arogundade powiedział, że „nikt nie wydaje się zwracać uwagi na ludobójstwo”, które ma miejsce w rozległych obszarach Środkowego Pasa Nigerii. Dodał: „Świat milczy, ponieważ ataki na Kościoły, ich pracowników i instytucje kościelne stały się czymś powszednim. Ile ofiar potrzeba, aby świat zwrócił na nie uwagę?”.
Raport „Prześladowani i zapomniani?” stwierdza, że w 75 proc. z 24 krajów, które zostały objęte badaniami, wierni doznali większego ucisku lub prześladowania niż w latach wcześniejszych.
W Afryce nastąpił gwałtowny wzrost przemocy o charakterze ludobójczym ze strony dżihadystów i innych bojowników – w okresie od stycznia 2021 r. do czerwca 2022 r. zamordowano ponad 7 600 nigeryjskich chrześcijan. W maju 2022 r. ukazało się wideo pokazujące 20 nigeryjskich chrześcijan poddanych egzekucji przez islamską grupę terrorystyczną Boko Haram/ISWAP.
W Azji państwowy autorytaryzm doprowadził do pogorszenia ucisku, który według ustaleń raportu „Prześladowani i zapomniani?” był najgorszy w Korei Północnej, gdzie wierzenia i praktyki religijne są rutynowo i systematycznie represjonowane. Przyczyną wzrostu przemocy wobec chrześcijan w tym regionie był nacjonalizm religijny. Grupy nacjonalistyczne Hindutva i buddyzmu syngaleskiego działają odpowiednio w Indiach i na Sri Lance. Dochodziło do aresztowań wiernych i przerywania nabożeństw przez władze.
W Indiach w okresie od stycznia 2021 r. do początku czerwca 2022 r. odnotowano 710 przypadków przemocy wymierzonej w chrześcijan, która była napędzana częściowo przez ekstremizm polityczny. Gdy prawicowy hinduski przywódca religijny Swami Parmatmanand wzywał podczas masowego wiecu w Chhattisgarh w październiku 2021 r do zabijania chrześcijan, członkowie rządzącej Bharatiya Janata Party (BJP) bili brawo.
Jeśli chodzi o Bliski Wschód, raport pokazuje, że kryzys migracyjny w tym rejonie zagraża przetrwaniu niektórych najstarszych wspólnot chrześcijańskich na świecie. W Syrii liczba chrześcijan spadła z 10 procent populacji do mniej niż 2 procent – z 1,5 miliona tuż przed rozpoczęciem wojny do około 300 tys. dzisiaj. W Iraku tempo exodusu jest nieco wolniejsze – społeczność, która przed inwazją Daesh (ISIS) w 2014 roku liczyła około 300 tys., zmniejszyła się do wiosny 2022 roku o połowę, licząc obecnie około 150 tys.
Raport „Prześladowani i zapomniani?” stwierdza również, że w krajach tak różnych jak Egipt i Pakistan, chrześcijańskie dziewczęta są regularnie porywane i gwałcone.
Autor publikacji, John Pontifex, powiedział: „<Prześladowani i zapomniani?> dostarcza dowodów z pierwszej ręki i studiów przypadków, że w wielu krajach chrześcijanie doświadczają prześladowań – zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby pokazać, że nie są zapomniani”.