Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

„Przełamcie zmowę milczenia i wzywajcie do uwolnienia Leah Sharibu!”

1096 dni w niewoli Boko Haram!

1096 dni w niewoli Boko Haram!Zdj. ACN International / Leah Sharibu - Nigeryjka pojmana 19 lutego 2018 r. przez Państwo Islamskie Afryki Zachodniej, odłam grupy terrorystycznej Boko Haram, w wieku 15 lat.

Leah Sharibu to młoda Nigeryjka pojmana 19 lutego 2018 r. przez Państwo Islamskie Afryki Zachodniej, odłam grupy terrorystycznej Boko Haram. W trzecią rocznicę jej uwięzienia wielebny Gideon Para-Mallam, protestancki misjonarz i prezes Fundacji dla Pokoju Para-Mallam, który jest rzecznikiem rodziny Leah, przypomina o cierpieniu dziewczyny i wzywa do jej uwolnienia. Rozmawiała z nim Maria Lozano ze stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International).

Jakie są najnowsze wieści na temat Leah?

Niektóre informacje dotyczące Leah, które otrzymałem w listopadzie, są niepokojące, ale nie chcę tutaj wchodzić w szczegóły. Nie ma sposobu, by je zweryfikować, ale wymagają one modlitw i świadomych wspólnych wysiłków, zarówno lokalnych, jak i globalnych, by doprowadzić do jej uwolnienia tak szybko, jak to możliwe. Dobrą wiadomością jest jednak to, że Leah wciąż żyje, a to jak dotąd najbardziej budująca wiadomość na jej temat.

Kiedy ostatni raz ją widziano lub słyszano jej głos?

Ostatni raz Leah widziała jej matka Rebecca pod koniec stycznia 2018 roku, podczas wizyty w szkole z internatem w Government Girl's Secondary School w Dapchi, w stanie Yobe, w północno-wschodniej części kraju. Uważa się, że stan Yobe jest miejscem narodzin Boko Haram, a obecnie wraz ze stanem Borno stanowi centrum działań rebeliantów. Od 19 lutego 2018 r., kiedy ISWAP (Prowincja Państwa Islamskiego w Afryce Zachodniej) zaatakowało szkołę i porwało 110 dziewcząt wraz z Leah Sharibu, jej rodzice jej nie widzieli. Miesiąc później, 20 marca 2018 r., wypuszczono prawie wszystkie 110 dziewcząt – jedynie Leah została zatrzymana, ponieważ odmówiła wyrzeczenia się wiary w Chrystusa. Tak więc ostatnimi osobami, które ją widziały, były jej koleżanki z klasy. We wrześniu 2018 r. pojawiło się nagranie wideo, na którym Leah apeluje o uwolnienie jej z niewoli. To był ostatni raz, kiedy ją słyszeliśmy.

Ale w zeszłym roku znów pojawiły się wiadomości o Leah?

W styczniu 2020 r. jedna z osób, które zostały porwane przez ISWAP i później uwolnione, przyniosła wiadomość od jednego z więźniów, którzy przebywali z Leah. Na razie część treści wiadomości nie zostanie ujawniona. Podzielimy się nią w najbardziej odpowiednim czasie, kiedy Pan na to pozwoli.

Czy wiemy, gdzie jest obecnie Leah?

Trudno jest dokładnie określić, gdzie się teraz znajduje. Terroryści, z tego co słyszymy, nie trzymają swoich jeńców w jednym miejscu, ale przenoszą ich z jednego miejsca na drugie. Trudno więc dokładnie i z całą pewnością powiedzieć, gdzie Leah może się teraz znajdować. Czasami słyszymy, że znajduje się w regionie Jeziora Czad, innym razem, że w Republice Nigru lub w Czadzie. Trudno określić to precyzyjnie. Przypomnijmy, że pod koniec października 2018 r. jej porywacze oświadczyli, że Leah i inne, jak Alice Ngaddah (pracownica UNICEF AID i matka dwójki dzieci, która została porwana 1 marca 2018 r.), będą niewolnicami do końca życia. Zostały one później żonami niektórych przywódców grupy.

Część z mediów donosiła o przejściu Leah na islam. Zostało to udowodnione czy są to tylko spekulacje?

Tak, to prawda, plotka ta krążyła już od jakiegoś czasu, a jeden z naocznych świadków potwierdził mi ją prywatnie. Ale zadałem proste pytanie: czy jest to konwersja dobrowolna czy wymuszona? Czy przymusowe przejście na islam w niewoli można uznać za dobrowolną konwersję? Nie możemy zapominać, że Leah została zatrzymana, ponieważ w wieku 14 lat zdecydowała się pozostać wierna swoim chrześcijańskim przekonaniom. Co za heroizm wiary! Módlmy się za nią, by pozostała niezachwiana w swojej wierze w Chrystusa, nawet w tej ciemnej godzinie, kiedy jej wiara jest poddawana próbie, której nawet dorośli nie są w stanie łatwo sprostać. Leah, bądź silna w Nim!!!

1096 dni w niewoli Boko Haram!Zdj. ACN International / Wielebny Gideon Para-Mallam, protestancki misjonarz i prezes Fundacji dla Pokoju Para-Mallam, rzecznik rodziny Leah Sharibu.

Ile ona ma teraz lat?

Leah została porwana w wieku 14 lat. Swoje 15. urodziny obchodziła w niewoli 17 maja 2018 roku. Ta niewinna uczennica, której edukacja została skrócona, obchodziła swoje 16. urodziny w maju 2019 r., a 17. w maju 2020 r. Dlaczego świat stoi z boku i patrzy, jak ona pozostaje w niesprawiedliwej niewoli? Obywatele świata, wstańcie, przełamcie zmowę milczenia i wzywajcie do uwolnienia Leah Sharibu!

Jak się czuje rodzina Leah i czy ma nadzieję, że ona kiedyś wróci?

Dziś wieczorem kolejny raz rozmawiałem z rodzicami Leah. Od czasu do czasu mam z nimi kontakt. Pozostają niezachwiani w swojej wierze, ufając, że pewnego dnia znów zobaczą Leah. Nie poddali się. Jednak bardzo cierpią. Ostatni telefon od Leah otrzymali w październiku 2018 roku. Jej ojciec, Nathan Sharibu, powiedział: „Trwamy w nadziei, że Leah pewnego dnia będzie wolna”, natomiast jej matka, Rebecca Sharibu, dodała: „Czas jest w rękach Boga i dzięki Jego łasce pewnego dnia zobaczymy Leah”. Niech ich modlitwy zostaną wysłuchane, AMEN! Osobiście modlę się za Leah jak i za innych uwięzionych, takich jak Alice Ngaddah, Grace Tuka, Lillian Daniel Gyang, pastor Lawrence Zongo i dwie inne kobiety – wszystkie to chrześcijanki oraz za wielu innych uwięzionych. Wczoraj (16 lutego 2021 r.), kiedy modliłem się w intencji Leah, Bóg dał mi to słowo zachęty dla niej: „Nie bój się robaczku ... [Leah]; Ja cię wspomagam, wyrocznia Pana” (Iz 41,13-14).

Jakie jest przesłanie Pastora dla przyjaciół i dobroczyńców PKWP?

To co dotąd powiedziałem, jest przesłaniem NADZIEI. Zachęcam wszystkich dobroczyńców i przyjaciół ACN, aby z wiarą modlili się za Leę. Wspierajcie jej rodziców, jak tylko możecie. Wezwijcie swoje rządy, aby wykorzystały swoją władzę i kanały dyplomatyczne do poruszenia sprawy Lei z naszym prezydentem i odpowiednimi strukturami władzy w Nigerii, tak aby podjęły działania w celu uwolnienia Lei i innych jeńców. W istocie, jak rząd może być tak bezsilny i niezdolny do działania? Pamiętajmy, że oprócz Leah, są jeszcze inne zaginione dziewczyny z Chibok. Niestety, wczoraj w Kagary w stanie Niger w Nigerii uprowadzono kolejnych 27 uczniów. Wydaje mi się, że w Nigerii jest zbyt wiele obszarów poza kontrolą i że w związku z tym nasza integralność terytorialna jako narodu jest zagrożona. Nigeryjczycy powinni się zjednoczyć, podobnie jak obywatele świata! Nie chodzi tu tylko o Leah Sharibu, ale o nasze wspólne człowieczeństwo. To niewiarygodne, ale do dnia dzisiejszego Leah Sharibu spędziła 1096 dni w niewoli Boko Haram. Zjednoczmy się ponad granicami i podejmijmy działania, aby uwolnić Leah!!!

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW